Kyril Bonfiglioli – Mortdecai: Záhadný případ s knírem

0
ANOTACE:

Světem protřelý aristokrat, excentrik a obchodník s uměním Charlie Mortdecai, zaujatý momentálně kultivací nové ozdoby svého horního rtu, je povolán do Oxfordu, aby v roli neoficiálního vyšetřovatele přišel na kloub tragické nehodě tamní profesorky provázené řadou podezřelých okolností. Cesta k odhalení pravdy se však ukáže být mimořádně spletitá a neohroženého pátrače čeká řada těžkých zkoušek v podobě brutálních násilníků, tajnůstkářských bankéřů, řecky psaných poznámek, záludností zákonů optiky či půvabných ruských agentek. Ani ten nejďábelštější z protivníků ovšem neprověří Charlieho schopnosti tak jako jeho neodolatelná žena Johanna, odhodlaná nevpustit ho do manželského lože, dokud se nezbaví svého hýčkaného kníru.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Světem protřelý aristokrat, excentrik a obchodník s uměním Charlie Mortdecai, zaujatý momentálně kultivací nové ozdoby svého horního rtu, se vydává do pro něj zatím neznámých vod. Ve chvíli, kdy tento svérázný hrdina zamířil na plátna kin, bylo jen otázkou času, kdy si některý z vydavatelů všimne úspěšné knižní série Kyrila Bonfiglioliho a přinese tak první dobrodružství Charlieho Mortdecaie i v audiopodobě.

CD-ArtAčkoliv se knižní série těší i u nás vcelku velké oblibě, do všeobecného podvědomí se svérázný lord Charlie Mortdecai dostal až především díky nedávno uvedenému snímku Mortdecai: Grandiózní případ, v němž hlavní roli ztvrátnil Johny Depp. Bohužel v místech, kde knižní předloha Kyrila Bonfiglioliho exceluje, filmová adaptace naprosto selhává. A tak není divu, že se vyloženě nabízí otázka, zda se vydavatelství OneHotBook, jenž se o audioverzi Mortdecaie zasloužilo, podařilo zachovat Bonfiglioliho ducha spolu s jeho nezaměnitelným stylem a jazykem.

Zvukové adaptace se dočkala poslední Bonfiglioliho kniha, která poprvé vyšla v roce 1999, tedy 14 let po autorově smrti. V záhadném případu s knírem je Charlie Mortdecai povolán do Oxfordu, aby se v roli neoficiálního vyšetřovatele podíval na kobylku tragické nehodě tamní profesorky. Na první pohled vše sice vypadalo jako sebevražda, ovšem některé okolnosti tohoto případu jsou více než podezřelé. A tak na neohroženého pátrače po pravdě čeká řada tvrdých zkoušek, které se mu budou snažit znepříjemnit život.

mortdecaiAčkoliv se může zdát, že zde máme další detektivní román, není to tak úplně pravda. Ano, detektivní linie zde bezpochyby najdeme, ovšem daleko více než detektivky jsou Mortdecaiovy případy parodií na ně. Tento humoristický román však nemusí sednout úplně všem, na vině je jednak autorův specifický anglický (místy až vousatý) humor a především jazyk, kterým píše. Bonfiglioli se často pouští do složitých větných konstrukcí, které nezřídka obsahují výrazy, jenž normálnímu člověku moc neřeknou. Četba by tak mohla být pro někoho zdlouhavá a namáhavá, než se s autorovým jazykem a obraty sžije. Minimálně v tomto ohledu však může pomoci právě audiokniha, ve které interpret odvádí značnou část práce za nás.

lukas_hlavica_onehotbookV tomto případě se nelehkého úkolu zhostil herec, dabér, pedagog, rozhlasový a divadelní režisér Lukáš Hlavica. Nutno říct, že se OneHotBook sázka na tohoto interpreta opravdu vyplatila. Hlavicovi dlouholeté zkušenosti z oblasti dabingu i rozhlasové tvorby se zde zkrátka nezapřou. Což je rozhodně dobře, protože právě Bonfilioliho text nepatří k úplně nejlehčím. Lukáš Hlavica se s ním však vypořádal opravdu na výbornou. Podařilo se mu vystihnout i nejmenší nuance, které si pro nás autor přichystal. Navíc nemá sebemenší problém se samotným přednesem, skvěle frázuje a nebojí se ani hlasově odlišit jednotlivé postavy. Právě díky těmto všem detailům získává celá nahrávka ten správný tón a plně tak dotváří celkový dojem z knihy.

V tom mu samozřejmě dopomáhá i hudební doprovod, který je u audioknih tohoto vydavatele již standardem. Posluchači se tak mohou těšit na několik klavírních variací, které k celkovému námětu knihy skvěle pasují. Na nějaké rozsáhlejší hudební vsuvky si však můžeme nechat zajít chuť. Již tradičně zde hudba dopomáhá k oddělení jednotlivých kapitol, díky čemuž na sebe zbytečně nepoutá pozornost a spíše je vítaným oživením samotného interpretova přednesu.

Pokud i vy patříte mezi ty čtenáře, které Mortdecai v knižní podobě příliš neuchvátil, je pro vás právě tato audiokniha ideální volbou, jak dát Kyrilu Bofigiolimu druhou šanci. V podání Lukáše Hlavici jsou totiž Mortdecaiovy eskapády vyloženě radost poslouchat. Díky jeho přednesu vám tak ani nepřijde, že celý příběh je napsán pro někoho trochu krkolomnějším jazykem.


  

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..