Kvedlalové z Kvedlinburku – desková hra

0

Každý rok se na 9 dní otevírají stánky slavného kvedlinburského jarmarku, na kterém seženete vše od masti na bolavé klouby, až po nápoj lásky. Zavítejte i vy do tohoto čarovného města, vžijte se do role jednoho z pokoutních felčarů a namíchejte s trochou štěstí ten nejlepší lektvar, který vám zajistí nejen vítězství nad vašimi soupeři, ale především pořádný výdělek a trochu té slávy…

MindOK na konci roku rozhodně nezahálel a doslova nás zahrnul záplavou zajímavých novinek. Jednou z nich byli Kvedlalové z Kvedlinburku Wolfganga Warsche, kterého můžeme u nás znát díky hře originální hře The Mind: Souznění myslí. Originální cestou se vydávají i Kvedlalové, byť na to jdou maličko jiným způsobem. Warsch tak před nás předkládá jednoduchou rodinou hru pro 2-4 hráče, ve které si užijete spoustu zábavy, ale také trochu toho hazardu. O tom však až později.

Pokud se alespoň trochu zajímáte o deskové hry, tak jste o této hře bezpochyby již slyšeli. Kvedlalové z Kvedlinburku vyšli v originále již v roce 2018 a za tu dobu stihli posbírat celou řadu významných ocenění a nominací na ně. Za všechny budeme jmenovat tu nejvýznamnější z nich a tou je pochopitelně Kennerspiel des Jahres za rok 2018. Očekávání od tohoto kousku tedy rozhodně nebudou malá, dokáží však prohnaní mastičkáři uspokojit i ostřílené harcovníky, či nikoliv?

Odpověď na tuto otázku nebude tak úplně jednoduchá a budeme si na ní ještě chvilku počkat, nejdříve se podívejme co si pro nás autor v krásně malované krabici vůbec připravil. Kvedlalové z Kvedlinburku rozhodně nespadají do kategorie her, které by se vás snad snažili ohromit tunou plastu a dalších nesmyslných komponent. Rozhodně to ale neznamená, že by snad Kvedlalové nebyli líbivou hrou, ba právě naopak. Grafická stránka hry se opravdu vyvedla a bude jedním z taháků tohoto kousku. Jen zde prostě zapomeňte na vymoženosti dnešních přeprodukovaných her, zde si zcela vystačíte s pořádnou porcí kartonu a trochou karet, které vám ukáží, že i s “papírem” se dá udělat pořádné divadlo. Tedy pardon jednu speciální komponentu zde najdeme a tou jsou látkové pytlíčky, ve kterých budete skladovat suroviny pro své lektvary.

Základní mechanismus hry je opravdu jednoduchý a neskrývá žádné složitosti. Díky tomu je tato hra ideálním kouskem do rodin, či pro hru se začínajícími hráči. Na začátku partie dostane každý hráč svůj kotlík, v němž budete míchat příslušné lektvary, speciální flakónek s tekutinou, která vás může uchránit výbuchu kotlíku, startovní žeton a žeton krysího ocásku, nezbytný pytlík na ingredience a následně i startovní sadu ingrediencí, ze kterých se budete snažit namíchat co nejlepší lektvar, aniž by vám vybouchl kotlík. A věřte, že se to může stát vcelku jednoduše. Stačí jediná kulička sanytru navíc a začnou se dít věci, které zrovna nechcete.

Samotná hra se hraje na devět kol, během nichž se budete pokaždé snažit umíchat co nejlepší lektvar. K tomu vám samozřejmě dopomohou i speciální ingredience, které budete moci s postupující dobou do svého pytlíku přidat a nakoupit. Tuto možnost dostanete vždy na konci kola, tedy za předpokladu, že vám nevybuchl kotlík a nedotklo se vás žádný z postihů, které tato nepříjemnost skýtá. Samotné vaření lektvarů pak probíhá náhodným taháním ingrediencí z pytlíku, což v podstatě nemáte nejmenší šanci jakkoliv ovlivnit. 

Hlavním jmenovatelem Kvedlalů z Kvedlinburku je tak rozhodně NÁHODA, která zde hraje velkou roli. To samozřejmě nemusí určité skupině, především těch ostřílenějších hráčů, zrovna vyhovovat. Na druhou stranucílová skupina této hry je více méně jasná a v rámci rodinného hraní jsou přeci jen určité mantinely maličko volnější, tedy za předpokladu, že se vám partie vcelku záhy nezvrhne doslova v hazardní hru. Nejednou se totiž přistihnete v pokušení vytáhnout ještě další ingredienci, abyste ještě o kousek vylepšili svůj lektvar. Přeci jen vám toho v pytlíku ještě dost zbývá a ten sanytr určitě nevytáhnete…

Abychom však autorovi nekřivdili, náhodu se snaží do určité míry kompenzovat, celou řadou mechanismů, které při správném využití, dokáží tuto nevýhodu do určité míry eliminovat. Za všechny můžeme zmínit například možnosti  při nákupu ingrediencí, které mohou nemalým způsobem ovlivnit celou vaši hru a to, jak moc dobře se vám bude kotlík nakonec skládat. Koupíte si za utržené peníze dva základnější pavouky, kteří vám mohou přinést trochu bohatství v podobě rubínů, či naopak vsadíte na silnou mandragoru, která vám může pomoci s nežádoucím sanytrem? Volba je jen a jen na vás. Pomyslnou třešničkou na dortu je zde pokročilejší režim a možnost vybrat si až ze čtyřech různých setů ingrediencí, které mají vždy odlišné schopnosti. Tím se do hry přidává větší variabilita. 

Samotné zaměření hry je pak vidět i na dalších mechanikách, které si autor pro Kvedlali připravil. Jednou z nich je i určitý balanční prvek prezentovaný “myšími ocásky”, které na začátku kola do určité míry stírají rozdíly mezi vítězícím hráčem a hráči v pořadí za ním. Pomocnou berličku pak můžeme najít i ve chvíli, kdy vám vybuchne kotlík. Tato situace je sice nepříjemná, rozhodně to však neznamená, že už byste neměli ani tu nejmenší šanci na vítězství. Menší postih sice dostanete rozhodně se však nejedná o nic zásadního, coby vaši další hru odsoudilo k nezdaru. Zatímco šikovnější hráči na konci kola dostanou vítězné body i peníze, vy si budete muset vybrat pouze jedno z toho a na základě průběhu samotné hry a její fáze se dá vcelku dobře odvodit, co pro vás bude v daný okamžik přínosnější. V extrémním případě se vám tak může klidně stát, že vám sice skoro pokaždé bouchne kotlík, nakonec však přeci jen budete vítěz.

Tyto berličky na jednu stranu plně chápu a při hře s menšími dětmi, které hůře snášejí prohru je bezesporu ocení nejeden rodič, na straně druhé však ve spojení s velkou mírou náhody, dělají z Kvedlalů z Kvedlinburku hodně specifickou hru, u které se sice budete královsky bavit, zároveň je však potřeba mít na paměti její specifika. Přeci jen jsou Kvedlalové hodně odlišní od jakéhokoliv titulu, který je momentálně na našem trhu a tak na některé hráče může čekat menší překvapení. Troufám si však tvrdit, že pozitivní pocity po odehrání jedné, či dvou partií budou určitě u hráčů převládat. Ostatně, prohra zde moc nebolí a hlavní výzvou zde bude pokušení z toho, jakou ingredienci si vytáhnete příště. Otázkou samozřejmě zůstává nakolik je toto pojetí dobře, či nikoliv. Vždy ale záleží na osobních preferencích a v případě této hry to bude platit pravděpodobně dvojnásob. Jisté však je, že Kvedlalové z Kvedlinburku jsou i přes svá specifika veskrze povedenou hrou, u které se budete zaručeně bavit. 


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..