Kurtis J. Wiebe – Krysí královny: Šmrncem a magií

0

 

ANOTACE:
KDO JSOU KRYSÍ KRÁLOVNY?

Je to banda nájemných masakrátorek s flaškou chlastu v jedné ruce a zakrvácenou sekerou v druhé, které si na živobytí vydělávají zabíjením všeho, co se pohne. Seznamte se s elfí tak trochu rockabilly čarodějnicí Hannah, hipsterskou trpasličí bojovnicí Violet, ateistickou lidskou kleričkou Dee a hipísackou pidižví lupičkou Betty.

Nové pojetí oldschoolového žánru je násilným eposem plným vraždění monster, v němž jako by se potkávala Buffy s Tank Girl a Pánem prstenů na cracku!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Ačkoliv se komiksoví nakladatelé v poslední době snaží přinášet českým čtenářům především kousky, které nás nějakým způsobem obohatí, čas od času přijde chvíle, kdy toužíme vypnout a jen se nechat bavit. Na tomto principu stojí například Lobo, Deadpool či Harley Quinn. Nyní do této mainstreamové partičky zavítala i banda zběsilých masakrátorek, které vás rozhodně nenechají chladnými. Střezte se jednorožčího kokína Krysí královny jsou zde!

Hodnotit tento komiks rozhodně není jednoduché, každopádně ještě než se zaměříme na tuhle šílenou partičku nájemných hrdinek, hodí se na začátek jedno malé upozornění. Předně zapomeňte na jakákoliv doporučení či přirovnání. FANTASY KOMEDIE PRO DOSPĚLÉ ČTENÁŘE? Upřímně? Asi vážně ne, leda trpíte zastydlou pubertou, na druhou stranu na odreagování dobrý. V anotaci se mihne i zmínka o Pánovi prstenů, se kterým mají Krysí královny asi tolik společného jako Taťka Šmoula se Sauronem. Rozhodně to však neznamená, že by se jednalo o špatný komiks. To určitě ne, jen je natolik specifický, že konečné hodnocení se bude skutečně diametrálně lišit u každého čtenáře.

Úvodní book vychází v překladu Darka Šmída a nabízí nám pět úvodních sešitů série Rat Quenns. Postupně se seznámíme se skutečně nesourodou partičkou hlavních hrdinek, které se v nejlepší tradici D&D vydávají na nebezpečné výpravy za poklady, či monstry. Tím však jakákoliv podobnost s tímto žánrem končí. Kurtis J. Wiebe jde svou vlastní cestou a spíše než klasickou fantasy připomínají Krysí královny její parodii.

Ostatně už jen složení hlavních hrdinek mluví samo za sebe. Máme zde elfí čarodějnici Hannah, hipsterskou trpasličí bojovnici Violet, lidskou kleričku Dee a hipísackou pidižví lupičku Betty. To sice na první pohled nemusí vypadat zase tak divně, už po pár stránkách ale zjistíte, že v případě tohoto komiksu není prakticky nic normální. Wiebe se tak hodně často pohybuje skutečně na hraně, což se mu bohužel i sem tam vymstí.

Na druhou stranu tahle série se skutečně nebere vážně a tak od ní rozhodně nečekejte nějaký hlubokomyslný děj, či do detailu propracované postavy. Krysí královny jsou především o zábavě. Ta je na běžné poměry trochu drsnější a ujetější, že by se za ní ani mistr Lobo nemusel stydět. Nic víc, nic míň. A tak je také potřeba k tomuhle kousku přistupovat, zkrátka nečekejte zázraky…

Bohužel se právě na Krysích královnách ukázalo, jak ošemetné mohou překlady někdy být. Zatímco drsnější vtípky mohou mít v originále vcelku vtipnou a smysluplnou pointu, v českém překladu bohužel některá místa dosti skřípou a vyznívají dosti trapně. Zkrátka primitivního k*ndování je někdy až příliš, na druhou stranu za jednorožčí kokíno si Darek Šmíd rozhodně zaslouží pochvalu, byť toto spojení není použito asi úplně správně, má v sobě zkrátka jedinečné kouzlo.

Kompletní grafickou stránku prvního booku Krysích královen obstaral Roc Upchurch, jenž vsadil na vcelku tradiční pojetí, které výrazněji nevybočuje z běžného průměru. Zároveň se mu však perfektně daří ještě více podpořit celkově ujetou atmosféru, kterou se tato série vyznačuje. I při běžném prolistování je tak více než jasné, jaký kousek se vám právě dostal do rukou.

Krysí královny jsou hodně specifickým kouskem, který rozhodně nesedne každému. Pokud jim však dáte šanci a dokážete se naladit na společnou notu čeká na vás nenáročná, ale o to zběsilejší jízda plná násilí, akce, vulgárních hlášek a více než malého množství infantilního humoru. Zkrátka něco, co zde ještě nebylo…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..