Kurt Vonnegut Jr. – Když smrtelníci spí

3

Třetí posmrtně vydaná sbírka Kurta Vonneguta nám předkládá další originální povídky z počátku autorovy kariéry. S působivou jasnozřivostí v nich autor pitvá soudobou honbu za penězi, láskou a věhlasem, která svérázně formuje osudy jeho postav. Brilantní technik George se tak rozhodne pro dráhu obchodního cestujícího, která mu umožní žít se svou mluvící lednicí Jenny, mladá, idealistická sekretářka Amy se zamiluje do bankovního lupiče na útěku, štědré životní pojistky vyvolají epidemii sebevražd, ambiciózní a sebevědomý stavitel silnic si doma hraje s vláčky, dokud mu jeho fantazijní říši nezničí nemilosrdný ženský element, zapšklý novinář je přinucen předsedat výboru soutěže o nejlepší vánoční osvětlení, čímž mu do života zasáhne nejprve podezřele rozhazovačný kriminálník a poté i vánoční zázrak, postarší vdova po chovateli prasat dostává dojemné milostné dopisy od tajemného muže a rozhodne se čelit realitě tím, že se za ním vypraví osobně… V souboru Když smrtelníci spí Vonnegut se sobě vlastní obrazotvorností, pozorovatelským nadáním i humorem výstižně zachycuje, jak vypadá nebo by mohl vypadat svět kolem nás.

…………………………………………………………….

Jen pár spisovatelů dvacátého století dokázalo ovlivnit několik generací čtenářů, tak jako právě Kurt Vonnegut Jr.. Tento autor doslova zlidověl a osvojili si ho fanoušci napříč všemi společenskými vrstvami. Od jeho smrti v roce 2007 uplynul již nějaký ten čas, přesto se i nadále těší velkému zájmu čtenářů, i díky tomu nyní vychází jeho další posmrtná sbírka povídek Když smrtelníci spí, které se již tradičně ujalo nakladatelství Argo.

big_119128Kurt Vonnegut byl svým způsobem velmi zvláštní a originální autor. Jeho díla se pohybovala na pomezí několika žánrů. Dost často jeho dílka zasahují do science fiction, přesto v sobě obsahovala něco velmi důvěrně známého a uvěřitelného. A i čtenáři, kteří se s Vonnegutem doposud nesetkali, určitě již slyšeli o některých jeho dílech. Vonnegut vydal svoji prvotinu Mechanické piano v roce 1952, od té doby následovalo několik neméně známých děl jako Sirény z Titanu (1959), nebo Matka noc (1961). Mezi nejznámější jeho díla bezesporu patří Jatka č.5 (1973), Snídaně šampionů (1972), nebo Groteska z roku 1981. Opravdový průlom a obrovský příval popularity zažil ovšem již díky románu Kolíbka (1963), který ho katapultoval do všeobecného podvědomí čtenářů, kde zůstal až do své smrti v roce 2007.

Když smrtelníci spí jsou již třetí posmrtně vydanou sbírkou povídek od tohoto autora, kterou Argo vydává. Po sbírkách Na Armagedon (2010) a Vyletí ptáček (2011) zde máme další zajímavý počin, který tentokrát mapuje autorovo převážně rané období. Povídky jsou protkané uvolněnou atmosférou padesátých let, doby kdy naprostá většina těchto šestnácti drobných textů vznikla a doby kdy Vonnegut opustil své místo v General Electric aby se stal spisovatelem na volné noze. Fanoušci tohoto autora se tak mají možnost setkat s dalšími jeho dílky, které nebyly doposud nikde publikovány. Překladu povídek se ujal Petr Štádler a jak je již zvykem jednotlivé povídky doprovázejí originální ilustrace, které pocházejí přímo od autora.

Jacket.aspxPovídky z padesátých let jsou ve srovnání s pozdější autorovou tvorbou více jednodušší stylem i motivy. Jsou takříkajíc „ze života“, o normálních lidech a situacích. Přesto i zde již najdeme pár ujetých náznaků tolik typických pro jeho tvorbu. Celá tato sbírka se nese v poklidném, roztomilém a osvěžujícím tempu, který z něj dělá ideálního společníka do horkých letních dnů. Vonnegut zde i přes celkovou jednoduchost dokáže skvěle pobavit, ale stejně tak i pohladit na duši.

Příběhy z této sbírky mají jasný směr a na rozdíl od překombinovaných textů, se kterými se setkáváme dnes a denně, nenutí čtenáře nad ničím hloubat, nebo se neustále vracet v textu zpět, abychom vůbec pochopili co nám autor chtěl říct. Vše je jednoduché s předem danou zápletkou, kterou nemusíte složitě objevovat. Díky této lehkosti se můžete naplno uvolnit a užívat si jednotlivé příběhy naplno, tak jak to autor zamýšlel.

I díky všudypřítomnému humoru řady z nich, nejsou rozhodně nudné a dokážou zaujmout i náročnějšího čtenáře, který uvítá jejich lidský rozměr. Autor se zde primárně zaměřuje na lidské emoce a pocity, od lásky, přes extrémní odpovědnost, až k pocitu zadostiučinění. To je jen pár namátkou vybraných věcí, které čtenáři v této sbírce naleznou. A přestože jsou to dílka stará přes šedesát let, stále neztratili nic ze své aktuálnosti a atraktivity pro dnešní čtenáře.

A pokud jste se s Vonnegutem a jeho tvorbou doposud nesetkali, možná vás Když smrtelníci spí přesvědčí, nebo alespoň nalákají k dalším dílům tohoto jedinečného autora dvacátého století. Pokud ne, pořád v této knize získáváme milého společníka na dovolenou, který dokáže vykouzlit úsměv na tváři a od svého čtenáře nežádá takřka nic, jen uvolnění a lehký závan sentimentality nad léty minulými.

Kniha vychází v nakladatelství Argo
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdKurt Vonnegut Jr.  – Americký spisovatel známý svými knihami plnými satiry, černého humoru a sci-fi prvků. Narodil se v Indianapolis, ale měl německé předky. V druhé světové válce sloužil u USAF. Byl zajat a přežil strašlivé bombardování Drážďan, o kterém později napsal v Jatkách číslo 5.

Vonnegut začal psát sci-fi již po návratu domů z 2. světové války a stal se oblíbeným autorem vysokoškoláků hlavně v šedesátých letech, mimo jiné pracoval pro školní noviny The Daily Echo. Kurt Vonnegut patří k poněkud netradičním autorům sci-fi. Jeho knihy jsou jistým způsobem „ujeté“. Otázkou zůstává, zda se vůbec dají považovat za sci-fi, a ne postmoderní literaturu.

Svůj první román Player Piano (č. Mechanické piano, 1979) vydává Vonnegut v roce 1952. Ani prvotina, ani další dva romány – The Sirens of Titan (1959, č. Sirény z Titanu, 1985) a Mother Night (1961, č. Matka noc, 1992) – ještě nezpůsobily ten obrovský výbuch autorovy popularity, který se dostavil až s románem Cat’s Cradle (1963, č. Kolíbka, 1976, 1994) a který byl ještě přiživen knihou God Bless You, Mr. Rosewater (1965). Kurt Vonnegut se stal velmi oblíbeným autorem především ve studentských kruzích. Roku 1969 autor vydává svůj pravděpodobně nejlepší román Slaughterhouse-Five (č. Jatka č. 5, 1973, 1994). Ani další knihy však nezůstávají ve stínu těch předchozích, v románech Breakfast of Champions (1972, č. Snídaně šampiónů, 1981) a Slapstick (1976, č. Groteska, 1981, 1994) Kurt Vonnegut na svoji popularitu rozhodně nehřeší.

    

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

3 komentáře

  1. pravá knihomolka on

    Vonnegut je super, jeho romány sú zvláštnym spôsobom „ujeté“, ale hrozne dobre sa čítajú. Čítala som od neho Bitúnok č. 5 a tiež Galapágy, a síce to bolo dosť dávno, ale aj tak si pamätám tú zvláštnu atmosféru a niektoré scény. Na Vonneguta sa proste nezabúda. 🙂 Mala by som sa porozhliadnuť aj po poviedkach, ako tak pozerám 🙂

  2. Super, tuhle recenzi jsem bedlivě vyhlížela. :)) Takže díky za ni. 🙂 Jinak mě utvrdila v tom, že si tuhle knihu potřebuji přečíst. 🙂

    • určitě ji zkus jak sem říkal ideál na dovolenou nic složitého a člověk se u toho příjemně odreaguje a pobaví 😉

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..