Kronika zločinu – desková hra

0

Vydejte se po stopách hrůzných zločinů v jedinečné detektivní deskové hře Kronika zločinu, kterou nám v české verzi přináší společnost Mindok. Pomocí unikátní technologie Scan & Play si v této hře užijete zcela nový zážitek z propojení deskové hry s digitální aplikací, která se tak posouvá na zcela novou úroveň. Vyslechněte podezřelé, sbírejte důkazní materiál a usvědčte zločince v určeném časovém limitu!

Kronika zločinu, ostatně jak už samotný název napovídá, patří mezi “klasické” detektivní hry, ve které se zhostíte společně s vašimi spoluhráči role vyšetřovatelů a společnými silami se vydáte po stopách zločinu. Samotná hra je určena pro 1-4 hráče s věkovým doporučením 14+. Podobný koncept, který přináší horká novinka od Mindoku jsme mohli vidět již u Detektiva Ignacyho Trzewiczeka. A ačkoliv toho mají obě hry vcelku hodně společného, poskytují hráčům zcela odlišný zážitek, díky čemuž bez problému obstojí i v přímém porovnání, čemuž se u těchto dvou her pravděpodobně nevyhnete.

Nechme však porovnávání a hodnocení, která z těchto dvou her je lepší zcela stranou a zaměřme se na samotnou novinku, která kromě zajímavých detektivních případů přináší českým hráčům i hodně inovativní využití digitální aplikace, která ve spojení s klasickou deskovou hrou nabízí opravdu jedinečný zážitek. To však maličko předbíháme, nejdříve se podívejme se vůbec v sympatické krabici ukrývá.

Po otevření na nás čeká skutečně menší překvapení. Krabice tohoto totiž, kromě extrémně povedeného insertu, který je připravený i pro případná rozšíření, skutečně moc neukrývá. Kromě nezbytného návodu, jednoho menšího herního plánu, čtyřech karet postav, za které navíc nebudete ani hrát, zde naleznete pár karet lokací a dva balíčky karet. A to je skutečně vše. Na první pohled nic moc, ale u této hry platí daleko více, než kdykoliv dřív, že i s malým kašpárkem se dá udělat velké divadlo. A věřte, že zážitek z Kroniky zločinu skutečně stojí za to.

Jak již bylo řečeno Kronika zločinu využívá inovativní technologie Scan & Play, kdy veškeré karty v této hře jsou opatřené QR kódy, které budete postupně skenovat do aplikace, která je následně vyhodnotí a na základě nich vám dodá nové informace. Avšak pozor, každý sken stojí nějaký ten čas, který vcelku pochopitelně ovlivňuje i závěrečné skóre. Je tedy na hráčích zda se rozhodnou trochu riskovat, využijí svou intuici a vsadí vše na rychlost, nebo naopak budou velice pečliví, získají odpovědi na všechny případné otázky i za cenu horšího času…

Právě díky tomuto zajímavému hernímu mechanismu samotná hra moc komponent skutečně nepotřebuje, to hlavní totiž obstarává právě aplikace. Dva balíčky karet, se kterými budete nejvíce ve styku (kromě telefonu), tak ukrývají především náhodné předměty a postavy, na které můžete při svém vyšetřování narazit. Zejména co se postav týče, je jejich využití vskutku zajímavé. Většina komponent totiž neobsahuje prakticky žádné texty. Kartičky tak neodkazují na určitou osobu, ale znázorňují dejme tomu neznámou ženu ve středním věku a tak dále. Díky tomu mohou být tyto postavy recyklovány a v každé hře a scénáři může jít o zcela jinou osobu. V základní hře nám to tak možná nepřijde, ale právě díky tomuto neurčitému zařazení, získávají vývojáři i komunita obrovský prostor pro případné další scénáře, které budou využívat komponenty základní hry. Ostatně takovéto scénáře již vznikají a pokud umíte dobře anglicky nic vám nebrání se do nich pustit.

Ale zpátky k české variantě hry. Velkým plusem a lákadlem pro některé hráče bude pravděpodobně fakt, že prakticky nemusíte číst pravidla. Snad kromě přípravy hry. Vším vás totiž provede samotná aplikace, ve které najdete i tutoriál (zkrácený scénář), ve kterém vám autoři ukáží, jak co funguje. Po odehrání této přípravné hry se již můžete pustit do plnohodnotné hry. Na výběr dostanete hned z pěti scénářů a je na vás v jakém pořadí je budete hrát. Avšak pozor. Zatímco dva scénáře, zde obsažené fungují zcela samostatně, další tři jsou propojené do většího celku, jenž se postupně vyvíjí a otevírá před vámi komplexnější příběh. Je tedy dobré užít si tyto tři scénáře pěkně popořadě.

Každá hra začíná typicky na vašem ústředí. V tomto případě se jedná o Scotland Yard, odkud vás bude šéfinspektor vysílat po celém Londýně za závažnými zločiny. Už na samotném začátku tak přichází na řadu aplikace, kdy po odkliknutí daného scénáře se před vámi nastíní aktuální případ, který budete muset vyřešit. Postupně se tak díky skenování příslušných QR kódů začne vaše herní deska plnit novými lokacemi, postavami, ale i důkazy, které by vás měli postupně navést ke správnému rozuzlení celého případu.

Ač se to podle počtu komponent nemusí zdát, Kronika zločinu v sobě ukrývá skutečně mnoho. Díky tomu má tato hra obrovský potenciál do budoucna pro případná rozšíření, která by nám snad měl v budoucnu přinést i Mindok. Kromě toho však má tato hra šanci oslovit i skutečně široké spektrum hráčů. Jednoduchá pravidla přilákají i začátečníky, zatímco skvěle vystavěné případy, které vám skutečně nedají nic zadarmo, osloví i náročnější hráče.

Jedním z lákadel je tak kromě samotného konceptu i fakt, že hra vás prakticky vůbec nevede za ruku. Dostanete pouze nezbytné informace na začátku a dále už je čistě na vás jak s případem naložíte. Vydáte se nejdříve do bodu A vyslechnout svědka, nebo naopak na místo činu ohledat případné důkazy, a takto můžeme pokračovat až do nekonečna. Navíc nikdy nevíte jestli jste už zjistili vše, nebo vám něco uniklo. Vše je jen na vaší intuici a detektivních schopnostech.

Dalším zajímavým oživením, které do hry vstupuje je určitý prvek VR. Kdy se pomocí telefonu a “rozšířené reality” budete rozhlížet po daných lokacích a budete se snažit objevit nové důkazy. Na druhou stranu se právě v těchto chvílích projevuje asi největší zápor spojení mobilní aplikace s tradiční deskovou hrou. Telefonem totiž obsluhuje vždy pouze jeden hráč a na jeho bedrech tak je, aby předal svým spoluhráčům všechny potřebné informace. Naštěstí aplikace nabízí možnost zrcadlit obraz na další zařízení (např. televizi), což osobně doporučuji využívat. Zatímco jeden hráč bude skenovat příslušné karty, či se rozhlížet po dané lokaci, ostatní spoluhráči mohou vše okamžitě sledovat na větší obrazovce a být tak daleko větší součástí hry. Otázkou však zůstává nakolik je Kronika zločinu ještě klasickou deskovou hrou. Občas se totiž neubráníte pocitu, že neděláte nic jiného, než že jen skenujete QR kódy.

Další menší neduh, se objeví u náročnějších scénářů, kdy na vás bude na herním plánu čekat klidně víc než dvacet postav. A vzhledem k tomu, že žádná z postav (karet) u sebe nemá jméno, nejednou se přistihnete lehce dezorientování, kdy budete maličko tápat, kdo že to vlastně ten Barry (Alan…) je. Tužka a papír se bude bezesporu alespoň pro základní poznámky určitě hodit.

Vzhledem k celkovému pojetí hry je samozřejmě jasné, že případná znovuhratelnost značně pokulhává. Dá se s ní tek počítat snad jen v případě, že ve chvíli kdy se budete snažit vyřešit případ, neodhalíte například vražednou zbraň, či jinou důležitou položku, jejíž umístění, či totožnost osoby, vám nedá spát. I přesto nabízí Kronika zločinu skutečně hodně muziky, díky čemuž rozhodně nebudete litovat. Celkový zážitek si navíc můžete už teď ještě prohloubit dostupnými anglickými scénáři, které jsou již v aplikaci dostupné, potažmo na kterých pracuje komunita. Jejich uvedení do češtiny zatím není vůbec jisté, Mindok má však s Kronikou zločinu plány i do budoucna. V případě prodejního úspěchu bychom se tak měli dočkat minimálně, nějakého toho rozšíření…

Přestože tato hra nabízí skutečně mnoho a minimálně co se týče atmosféry zcela exceluje, rozhodně se nedá říct, že by byla určena úplně pro všechny. Přeci jen zapojení mobilní aplikace je zde mnohem větší, než u jakékoliv jiné hry, což sebou samozřejmě nese i určitá specifika, se kterými je potřeba počítat. Pokud se však nebojíte trochu experimentovat a zkoušet nové věci, Kronika zločinu se vám královsky odmění.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..