Kristýna Sněgoňová – Město v oblacích

2

Nakladatelství Epocha ani v těchto nelehkých časech rozhodně nelení a přináší nám jednu “pecku” za druhou. Po novém mistru Kotletovi a druhém románu Míši Merglové přispívá svou trochu do mlýna i další z vycházejících hvězd tohoto nakladatele. Kristýna Sněgoňová se tentokrát vydala do postapokalyptické pustiny, ze které dokázala vybudovat MĚSTO V OBLACÍCH…

Jsou tomu necelé dva roky, co tato talentovaná autorka zazářila svým románovým debutem Krev pro rusalku. A ostatně, ani její druhá kniha Zřídla si nevedla vůbec špatně. Je tedy vcelku pochopitelné, že tato vycházející hvězda české fantastiky vzbuzuje u čtenářů oprávněný zájem. Když navíc o její novince prohlásí mistr Kotleta, že je to naprostá bomba, očekávání vcelku pochopitelně vystoupají na maximum. Jak si ale Město v oblacích ve skutečnosti vede? Je tento hype oprávněný, nebo knihu naopak pohřbí přehnaná očekávání, jako v případě Prokleté věže Michaely Merglové?

Mimochodem Merglovou zde nezmiňuji úplnou náhodou. Obě tyto autorky toho mají ostatně hodně společného a obě vychází u stejného nakladatele. Srovnání se tedy nabízí samo, avšak zatímco Michaela Merglová se evidentně zatím trochu hledá, Kristýna Sněgoňová září, jako ta nejjasnější hvězda na obloze. A na tomto směřování nic nezmění ani aktuální novinka, kterou si pro nás v Epoše na tento měsíc přichystali. Ba právě naopak, Město v oblacích je zatím s přehledem tím nejlepším titulem, který nám v letošním roce mohla česká fantastika nabídnout. Sněgoňová zkrátka zraje jako víno a i když je letošní rok zatím pouze v polovině, horký kandidát na titul knihy roku je zde!

A co si tedy pro nás autorka vůbec přichystala? Základní premisa je vcelku tradiční. Svět je v troskách a poslední zbytky lidské civilizace se snaží všemožně přežít. Spásu našli v městě na obrovských pilířích, chráněné před vším zmarem tam dole. Ostatně, samotná Země je jen neobyvatelnou pustinou, kde prakticky nikdo nepřežije. Tedy alespoň to tvrdí sám císař a vzhledem k tomu, že již nežije nikdo, kdo by si pamatoval opak, tak to musí být zákonitě pravda. Avšak jednoho dne se dají události do pohybu. Dávná tajemství se vynořují z minulosti. A když se ve městě začnou záhadným způsobem ztrácet děti, nastal čas, aby se zaběhlé pořádky začaly měnit. Jedno takové ztracené dítě je totiž hlavním hybatelem děje, které změní život nejen hlavnímu hrdinovi tohoto románu, ale v podstatě všem obyvatelům města. Pravda totiž může být ve skutečnosti zcela jiná, než nám celý život tvrdili….

Podle tohoto prvotního nástřelu se nemusí na první pohled zdát, že bychom do rukou dostávali něco extra výjimečného. Podobně vystavěných postapo příběhů je zde celá řada. Co je tedy na Městu v oblacích tak výjimečného, co jej odlišuje od konkurence a pozvedá k tomu nejlepšímu co současná česká fantastika může nabídnout?

Jednak je to styl, jakým Sněgoňová píše a jakým rozvíjí svůj příběh. Postapokalyptický svět je totiž pouhou kulisou pro román, který je pevně rozkročen hned nad několika žánry, mezi kterými se autorka s lehkostí sobě samou pohybuje. Na jedné straně tak máte klasický postapo akční příběh, abyste o pár stran dál přepli do noirové detektivky, říznuté atmosférickým hororem. Podobné směřování autorka ostatně předvedla již v předchozích knihách, kde již jasně ukázala, že je více než zdatnou vypravěčkou, která si něco podobného může rozhodně dovolit.

Dalším aspektem je pak samotný svět, jeho historie, fungování a v neposlední řadě i problémy, které sužují nejen samotné hrdiny, ale i naprosto obyčejný lid. Útlak a restrikce na jedné straně sice fungují, na straně druhé však nelze očekávat zrovna velkou spokojenost obyvatelstva. O tom ostatně víme své… Právě tyto i zdánlivě nesouvisející střípky informací, které nám autorka v průběhu celé knihy umě dávkuje, dávají dohromady jedinečnou mozaiku fascinujícího světa, do kterého zasadila svůj příběh.

No a pak je zde samotný konec a vyústění příběhu…Ale víte co, ačkoliv by se o této knize dalo psát ještě skutečně dlouho, protože je opravdu o čem, osobně už nebudu říkat nic. Snad jen PŘEČTĚTE SI TO! Tohle vás zkrátka bez jakékoliv nadsázky posadí na zadek. Já už můžu jen toužebně doufat, že tato vycházející superstar české fantastiky svět Města v oblacích ještě nadobro neopustila a my se snad v budoucnu dočkáme nějakého dalšího příběhu z tohoto zajímavého univerza…KRYSTÝNA SNĚGOŇOVÁ – MĚSTO V OBLACÍCH
VYDAL: EPOCHA
ROK: 2020
STRAN: 552
ISBN: 978-80-7557-956-0

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..