Kristina Ohlssonová – Andělé strážní

0

V lesíku na stockholmském předměstí Midsommarkransen je nalezeno rozřezané a zahrabanétělo mladé ženy, kterou se podaří identifikovat jako studentku Rebecku Trolleovou, která už je dva roky pohřešovaná. Zatímco vyšetřovací tým Alexe Rydha pátrá po tom, proč Rebecku potkal tak hrozný osud, dojde na místě činu k dalším nálezům odhalujícím několik desítek let stará tajemství. Kdosi se opakovaně vracel do lesa, aby tu před okolním světem ukryl své oběti.

V domově důchodců sedí němá spisovatelka dětských knížek. Její jméno se opakovaně objevuje v policejním vyšetřování vražd v Midsommarkransenu, ale ona se uzavřela do svého ticha. Stopy vedou k té nejtemnější pravdě a Fredrika Bergmanová s Pederem Rydhemjsou neúprosně vtaženi do událostí kolem hrobu a smrti mladé studentky. Fredrika je navíc postavena před těžké dilema, když se ve vyšetřování objeví i jméno jejího milence Spencera. Může být Spencer opravdu součástí řešení této hádanky? A jakou roli tu vlastně hraje němá spisovatelka? Případ je stále temnější a rozřešení případu se blíží, až nakonec zbývá pouze jedna otázka: Kdo se tentokrát stane vrahovou obětí, až se opět vrátí do Midsommarkransenu?

…………………………………………………………….

Vyznat se v dnešní záplavě severských detektivek není rozhodně jednoduchý úkol. Ovšem i tak zde najdeme autory, kteří jsou takřka sázkou na jistotu, a kteří se těší neutuchajícímu zájmu čtenářů. Mezi ně bezesporu můžeme zařadit i švédskou spisovatelku Kristinu Ohlssonovou, která ve své domovině patří mezi nejuznávanější autory žánru. Mimo jiné o tom svědčí i řada cen a nominací, které Kristina již stihla za své knihy posbírat.

309_andele_strazni_obalka_webKristina Ohlssonová patří mezi autory, kteří se mohou pyšnit bohatými zkušenostmi z oblasti práva a politologie. Tento obor mimo jiné i vystudovala, aby posléze pracovala jako analytička v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, na švédském Ministerstvu zahraničních věcí a na švédském Policejním prezidiu. Tato bohatá praxe ji bezesporu postkytla velkou inspiraci pro její kriminální příběhy.

Svou kariéru na literárním poli zahájila v roce 2009 detektivním románem Nechtění, který je mimo jiné i první knihou, ve které se objevuje policejní vyšetřovatelka Fredrika Bergmanová. Její druhý román Sedmikrásky získal cenu Stabilopriset a byl v roce 2010 nominován na nejlepší švédský detektivní román roku. V současné době v Česku vychází již třetí kniha od této autorky Andělé strážní. O vydání jejích knih se u nás stará Kniha Zlín, která si pod svá křídla vzala i největší hvězdu tohoto žánru Joa Nesbøho.

Když je v lesíku na stockholmském předměstí náhodou objeveno rozřezané tělo mladé ženy, začíná stockholmské policii težké období. Vyšetřovací tým kolem Alexe Rydha ovšem netuší co si pro ně osud přichystal. V době, kdy se podaří identifikovat mrtvou jako studentku Rebecku Trolleovou, která je už dva roky pohřešovaná, se na místě činu rozjíždí pátrání po dalších stopách. Ovšem místo indicií, které by jim pomohli v pátrání narazí vyšetřovatelé na další mrtvá těla. Je jasné, že Alex bude potřebovat posily a tak se z mateřské dovolené vrací Fredrika Bergmanová, aby svým kolegům pomohla v pátrání po pravdě.

n432836Čtenáři si mohli již z předchozích knih Kristiny Ohlssonové zvyknout, že tato autorka vyniká především skvěle propracovanými charaktery. Jednotlivé postavy jejích knih žijí vlastní život s nelehkými situacemi každého dne. Díky tomu si Fredrika a její kolegové čtenáře naprosto získají a ti budou napjatě sledovat jejich další životní i profesní osudy. A právě díky vztahům jednotlivých postav získává kniha na jedinečné atmosféře, která na čtenáře dýchá z každé strany. Právě v těchto aspektech je Ohlssonová skutečným mistrem a dokáže jimi zakrýt i slabší stránky knihy.

Drobné klopýtnutí nalezneme prakticky u každého autora, či knihy a Kristina Ohlssonová na tom není jinak. Jako „největší“, přesto určitě ne zásadní výtku lze brát fakt, že hledání vraha je místy dost průhledné a nelze se ubránit pocitu, že autorka něco opomněla, nebo že na druhou stranu zbytečně odvádí pozornost jinam. Jedná se o detaily, které přímo nebijí do očí, ale pozorný čtenář si jich dozajista všimne. Ovšem na druhou stranu Ohlssonová staví svůj příběh především na vztazích a osobních dilematech jednotlivých postav a zde vše funguje více než skvěle.

Čtenáři, kteří si tuto sympatickou vyšetřovatelku oblíbili již v předchozích knihách, rozhodně nemusí moc dlouho váhat nad tím zda si i toto pokračování pořídit. Pro ostatní čtenáře se jedná o velmi zajímavou alternativu ke všem těm mužským kolegům, kteří se tomuto žánru věnují a skvělý důkaz toho, že seveřané prostě umí a nemusí to být nutně Jo Nesbo.

 
 Kniha vychází v nakladatelství Kniha Zlín
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

 

polaroid-photo-avatar-psdKristina Ohlssonová (1979) žije ve Stockholmu. Vystudovala politologii a pracovala mimo jiné jako analytička v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE), na švédském Ministerstvu zahraničních věcí a na švédském Policejním prezidiu. V minulosti publikovala odborné texty na téma izraelsko-palestinského konfliktu a zahraniční politiky EU. Svou literární kariéru zahájila v roce 2009 detektivním románem Askungar (Nechtění). Její druhý román Tusenskönor (Sedmikrásky) získal cenu Stabilopriset a byl v roce 2010 nominován na nejlepší švédský detektivní román roku. V letech 2011 a 2012 vyšly autorce další dvě díla: Änglavakter(Andělé strážní) a Paradisof er (Oběti ráje). foto: Anna-Lena Ahlström

Oficiální český web autorky

 

wordpress hodnoceni

 
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..