Kristina Ohlsson – Oběti ráje

0

Na palubě plně obsazeného Boeingu 747 letícího ze Stockholmu do New Yorku je krátce po startu nalezen výhružný dopis adresovaný švédské i americké vládě. Pokud v něm nadiktované požadavky nebudou splněny, letadlo vybuchne. Únoscům jde o to zabránit vyhoštění muže, jehož švédská Bezpečnostní policie shledala nebezpečným. Vláda se musí rozhodnout, zda zachrání život čtyřem stovkám cestujícím, kteří jsou v desetitisícové výšce drženi jako rukojmí, nebo zda vyhoštění dokoná.

Únos dostane na starost kriminální inspektor Alex Recht spolu s energickým Edenem Lundellem z Protiteroristické jednotky Bezpečnostní policie. Prostředníkem mezi vládou a policií se stane Fredrika Bergmanová, která toho času působí na Ministerstvu spravedlnosti a která je do vyhoštění také zapletená Brzy však všichni zúčastnění pochopí, že plán únosců je mnohem krutější, než si dokázali představit.Čas letí a Fredrika s Alexem si s rostoucím úděsem uvědomují, že brzy propásnou poslední možnost, jak cestující zachránit. Boj proti času se současně stává i bojem proti strachu amerických úřadů z teroristického útoku.

A letadlu zatím začíná docházet palivo…

…………………………………………………………….

Knihy Kristiny Ohlsson se vyznačují skvělým mixem napětí, akce a pohledu do životů hlavních postav. O tom že tato kombinace opravdu funguje, se mohli čtenáři přesvědčit již ve třech dílech kriminální série s Fredrikou Bergmanovou a Alexem Rechtem. V současné době navíc vychází další pokračování, tentokrát pod názvem Oběti ráje a opět ve skvělém překladu Luisy Robovské. Dokáže autorka přesvědčit, že má stále co nabídnout, nebo už zde vše bylo?

336_obeti_raje_webTato švédská autorka se může pyšnit bohatými zkušenostmi z oblasti práva a politologie. Po studiích pracovala jako analytička v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, na švédském Ministerstvu zahraničních věcí a na švédském Policejním prezidiu. Tato bohatá praxe jí poskytuje neocenitelné zkušenosti, které zúročuje ve svých kriminálních příbězích a právě Oběti ráje jsou toho jasným důkazem.

Svou kariéru na literárním poli zahájila v roce 2009 detektivním románem Nechtění, který je mimo jiné i první knihou, ve které se objevuje policejní vyšetřovatelka Fredrika Bergmanová. Její druhý román Sedmikrásky získal cenu Stabilopriset a byl v roce 2010 nominován na nejlepší švédský detektivní román roku. Následovali Andělé strážní, kteří vyšli v českém překladu v dubnu letošního roku.  V současné době vychází již čtvrtá kniha od této autorky Oběti ráje, které stejně jako předchozí tituly vydává Kniha Zlín.

Uplynuly více než dva roky od událostí předchozí knihy. Vyšetřovací tým kolem Alexe Rechta a Fredriky Bergmanové se rozpadl a každý z hlavních hrdinů žije svým životem. Zatímco Alex zůstal a dál pracuje u Stockholmské policie, Fredrika od ní odešla a v současnosti pracuje na ministerstvu spravedlnosti a i když občas trochu touží po návratu, nehodlá na tom nic měnit. To ovšem netuší, že jí let číslo 537 ze Stockholmu do New Yorku znovu zatáhne do honby za pravdou a záchranou nevinných životů.

paradisoffer-ohlsson_kristina-17485964-frntlMěl to být let jako každý jiný, každodenní rutina. Jenže těsně po startu objevuje letuška na toaletě výhružný dopis, který hrozí bombovým útokem v letadle, pokud vlády Švédska a Spojených států nesplní dvě podmínky – uzavření tajného amerického vězení v Afghánistánu a propuštění a navrácení azylu muži, který je podezřelý ze spolupráce s terority. Čas? Než letadlu dojde palivo.

Hlavní devizou knih Kristiny Ohlsson jsou bezesporu skvěle vypracované charaktery a v Obětích ráje tomu není jinak. Autorka se opět opírá především o životy hlavních postav. Tentokrát se zaměřuje především na Alexe, jelikož jeho syn je jedním z pilotů uneseného letadla. Navíc přidává i další zajímavou postavu, jejíž minulost obestírá velká dávka tajemství a tou je energická Eden Lundellová z Protiteroristické jednotky Bezpečnostní policie.

Pokud bude někomu připadat prvotní námět známý, je to možné. Přeci jen s unesenými letadly jsme se setkali nejen v knihách, ale i v seriálech, či filmech několikrát. Zde se ovšem projevují autorčiny zkušenosti z oblasti práva a bezpečnosti. Navíc téma terorismu je stále aktuální a Ohlssonová svůj příběh zasadila do kontextu nedávné historie, čímž je celá kniha uvěřitelnější a realističtější.

Navíc má celá kniha opravdu skvělý spád. Knihy této autorky se vždy četly velmi dobře, ovšem zde toto tvrzení dostává nový rozměr. Může za to hlavně obrovská napínavost a akčnost. Přeci jen vyšetřovatelé pracují ve značném časovém presu. Letadlo má nějakých 13 hodin, než mu dojde palivo a ve vzduchu neustále visí hrozba vybuchnutí bomby. Díky tomu nejsou Oběti ráje klasickou detektivkou. Ohlssonová zde tento žánr kombinuje s thrillerem, což jsme už mohli vidět také několikrát, ovšem této autorce se vše podařilo vyvážit naprosto dokonale a výsledek rozhodně stojí za přečtení.

Kristina Ohlsson opět dokázala, že patří k tomu nejlepšímu co tento žánr nabízí. V Obětech ráje navíc přidává velmi aktuální témata, která zasadila do skvěle propracovaného a napínavého příběhu, jenž si podmaní nejednoho čtenáře. Po dočtení tak nezbývá než doufat, že se brzy objeví další kniha z této skvělé série a fanoušci si tak budou moci znovu užít skvěle vystavěný příběh s Fredrikou Bergmanovou a Alexem Rechtem v hlavních rolích.

Kniha vychází v nakladatelství Kniha Zlín
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

 

polaroid-photo-avatar-psdKristina Ohlssonová (1979) žije ve Stockholmu. Vystudovala politologii a pracovala mimo jiné jako analytička v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE), na švédském Ministerstvu zahraničních věcí a na švédském Policejním prezidiu. V minulosti publikovala odborné texty na téma izraelsko-palestinského konfliktu a zahraniční politiky EU. Svou literární kariéru zahájila v roce 2009 detektivním románem Askungar (Nechtění). Její druhý román Tusenskönor (Sedmikrásky) získal cenu Stabilopriset a byl v roce 2010 nominován na nejlepší švédský detektivní román roku. V letech 2011 a 2012 vyšly autorce další dvě díla: Änglavakter(Andělé strážní) a Paradisof er (Oběti ráje). foto: Anna-Lena Ahlström

Oficiální český web autorky

 

wordpress hodnoceni

 
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..