Kristina Ohlsson – Hořící stromy

0

ANOTACE:
Lukas záhadně zmizí několik dní před maturitou. O tři týdny později je nalezen těžce zraněný. Utrpěl také částečnou ztrátu paměti. Je už třetím člověkem, který podobným způsobem zmizel, ale on jediný se vrátil. Dcera souseda Gunnara Fanny takové štěstí neměla. Krátce před zmizením obou mladých lidí začal v zahradě domů, kde bydleli, záhadně hořet strom.
O deset let později se vrací do rodného města. Policii se stále nepodařilo odhalit, kdo stojí za únosy. Soused Gunnar se nedokáže smířit s pomyšlením, že záhada nebude možná nikdy rozluštěna, a je přesvědčen, že klíčem k ní je právě Lukas.
Ve stejnou dobu se na starodávnou faru s neblahou pověstí nastěhuje mladá dvojice Anna a David. Ovzduší domu Annu nesmírně zneklidňuje. Když najde v zahradě ukrytý železný kříž, je jí jasné, že jim někdo chce uškodit. Anna se navzdory nebezpečí, že ji všichni budou považovat za nepříčetnou, pokouší zachránit sebe i Davida. Zdá se, že už však je příliš pozdě… a pak v jejich zahradě vzplane strom.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Kristina Ohlsson patří bezesporu i v našich končinách mezi relativně oblíbené autory. Čtenáři si její knihy oblíbili především díky skvěle vystavěným příběhům, ve kterých nalezneme vše, co můžeme od dobré severské detektivky čekat. Po dvou detektivních sériích, však přichází čas na změnu. Tou je aktuální novinka autorky Hořící stromy, v nichž se odklání od svého osvědčeného žánru a pohrává si s hororovou tématikou.

Fanoušci si její knihy oblíbili především díky originálním námětům a kulisám, kterými zcela vybočovala z běžné severské detektivní produkce. Ruku v ruce šla i úžasná čtivost jejích knih. Je tedy vcelku jasné, že Hořící stromy vzbuzují nemalá očekávání. Autorka opět využívá svých osvědčených technik a vypravěčského stylu, přesto však nejde s jistotou říct, zda aktuální novinka této autorky uspokojí všechny její fanoušky.

Kristina Ohlsson nám představuje opravdu zajímavý příběh s hutnou atmosférou, ve kterém o zvraty není nouze. Navíc se v něm i přes svůj relativně krátký rozsah (344 stran) prolíná několik dějových linií, jenž dávají dohromady celkovou mozaiku příběhu s místy opravdu mrazivou atmosférou. Na to jsme si však již u této autorky mohli zvyknout z jejích předešlých knih.

První dějová linie se věnuje Lucasovi. Ten se po deseti dlouhých letech vrací zpět domu do rodného města, aby se pokusil nalézt alespoň pár odpovědí na otázky, kterého celou tu dobu tíží. Před deseti lety, těsně po maturitě ho totiž někdo unesl aby se záhy objevil těžce zraněný na místním hřišti. Rozsáhlá zranění hlavy mu způsobila ztrátu paměti. Lucas si tak na tyto hrůzné události vůbec nepamatuje. Aby toho nebylo málo, zmizela i jedna místní dívka, se kterou Lucas mimochodem chodil, avšak na rozdíl od něj, se již nikdy nevrátila. Co se tenkrát před lety stalo? A existuje snad naděje, že by snad mohla dívka být i po takové době stále naživu?

Souběžně s Lucasovou linií sledujeme i příběhy ostatních obyvatel Kristianstadu, z nichž nejvýraznější je příběh Davida a Anny jenž se právě do tohoto města přestěhovali a koupili zde starou faru. Světlé zítřky a spokojený život však bere záhy za své, řada podivných událostí naruší jejich životní kolorit a propojí jejich životy s Lucasovými. A to je jen začátek, obchází snad deset let staré zlo, opět ulicemi města?

Žánrově je tato kniha na pomezí klasického thrilleru a hororu. A právě hororová tématika obsažená v knize nemusí sednout úplně všem. Naštěstí se autorka nepouští do příliš neuvěřitelných kombinací, i prvky “nadpřirozena” které se zde snad vyskytují dokáže zcela racionálně vysvětlit. Co se týče samotné zápletky, ta je poměrně lákavá, a i přes relativní jednoduchost a lineárnost, nepostrádá celou řadu zvratů. Na druhou stranu autorka překládá čtenářům celou řadu vodítek a tak bystřejší čtenáři dokáží odhalit “pachatele” vcelku záhy.

Naštěstí je zde spousta okolností, která bude nutit čtenáře číst až do samotného konce. Ostatně právě ten je do jisté míry překvapivý a rozhodně se vymyká běžným postupům, se kterými se v takovýchto knihách setkáváme. Přesto se nedá ubránit pocitu, že Hořícím stromům oproti sérii s  Fredrikou Bergmanovou něco chybí. Možná je to samotné zaměření knihy, možná sympatičnost samotných postav, kdo ví…

Hořící stromy si naštěstí na nic moc nehrají a jsou přesně tím, čím jsou – dobrým hororovým thrillerem, jenž vám zpříjemní jedno, či dvě pošmourná odpoledne. I přes menší výhrady Ohlssonová ani tentokrát nezklamala, ostatně tato kniha se pyšní řadou ocenění, a jasně ukazuje proč patří k tomu nejlepšímu, co současná skandinávská thrillerová a krimi literatura nabízí.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..