Kristina Ohlsson – Davidovy hvězdy

0

Podle jisté staré židovské pověsti se prý po západu slunce zjevuje Papírový chlapec a unáší děti, které nejsou včas v posteli. Dnes už si na něj nikdo ani nevzpomene, ovšem jen do chvíle, kdy je ve Stockholmu za bílého dne před zraky rodičů a dětí zastřelena učitelka mateřské školy Šalamounovy obce. Vzápětí zmizí cestou na tenisový trénink dva židovští chlapci a později jsou nalezeni mrtví s pokreslenými papírovými pytli na hlavách.

Fredrika Bergmanová a Alex Recht, kteří po Fredričině návratu k policii opět vytvořili tým, stojí před velice složitým a propleteným případem. Tisk spekuluje o tom, že jde o rasově motivované činy, členové Šalamounovy obce se bojí o své děti. Ve Stockholmu navíc právě pobývá agent Mossadu Efraim Kiel, jehož činnost také vyvolává otázky. Stopy vyšetřování vedou nejen do Izraele, nýbrž i k Eden Lundellové, velitelce protiteroristické jednotky tajné policie, v jejíž minulosti se skrývá řada tajemství. Ve vyšetřování se neustále objevují zmínky o Papírovém chlapci, kriminalisté se však nemohou dopátrat toho, kdo to vlastně je. Je možné, že by legenda obživla a začala si hledat oběti? Nebo za hrůznými činy stojí někdo jiný?

…………………………………………………………….

Kristina Ohlsson patří bezesporu i v našich končinách mezi relativně oblíbené autory. Čtenáři si její knihy oblíbili především díky skvěle vystavěným příběhům, ve kterých nalezneme vše, co můžeme od dobré severské detektivky čekat. Její fanoušky tak jistě potěší fakt, že Kniha Zlín právě vydala již pátý díl oblíbené série s Fredrikou Bergmannovou a Alexem Rechtem, který vychází již tradičně v překladu Luisy Robovské pod názvem Davidovy hvězdy.

367_davidovy_hvezdy_obalkaI ve své poslední knize se autorka opírá o originální námět, ve kterém zúročuje, stejně jako v předchozích knihách této série, své dlouholeté zkušenosti z oblasti práva a politologie. Čtenáři se tak opět mohou těšit na vcelku originální kulisy, které v severských detektivkách nejsou moc běžné. Po únosu letadla z předchozího dílu, ovšem tentokrát zavítáme mezi Stockholmskou židovskou komunitu a jejich staré pověsti.

A právě jedna polo zapomenutá pověst zde hraje důležitou roli. Podle ní se prý po západu slunce zjevuje Papírový chlapec, jenž unáší neposlušné děti, které nejsou včas v posteli. Na tuto starou povídačku si dnes už nikdo nevzpomene. Ovšem až do chvíle, kdy se ztratí dva židovští chlapci, kteří jsou později nalezeni mrtví s papírovými pytli na hlavách.

Navíc je za bílého dne zastřelena učitelka místní mateřské školy, která se nachází v Šalamounově obci. Jsou tyto dvě události pouze náhoda, nebo je znepokojení a strach místních židů na místě? Na Alexe a Fredriku, která se nedávno vrátila zpět k policii, tak čeká opravdu složitý případ, jehož vyšetřování je zavede až do dalekého Izraele. Některé stopy však vedou i k Eden Lundellové, která pomáhala vyšetřovatelům s předchozím případem únosu letadla. Jak je ovšem velitelka protiteroristické jednotky do těchto vražd zapletena, je záhadou. Dokáže sehraný tým vyšetřovatelů rozplést jednotlivé střípky případu v jeden celek, nebo stará pověst opět upadne v zapomnění?

8265734597_db05879148Kristina Ohlsson se může po právu pyšnit svými hlavními postavami. Jednotlivé charaktery zde žijí svůj vlastní život a v žádném případě se nedají označit za ploché. V Davidových hvězdách se autorka navíc vrací k některým postavám, se kterými se mohli čtenáři již setkat v předchozích dílech. Jednou z nich je právě Eden Lundellová, kterou i v této knize stíhají temná tajemství z její minulosti.  Dalším je bývalý Alexův kolega Peder, jenž byl před časem vyhozen od policie a nyní řeší otázku co dál se svým životem. I díky těmto dilematům je samotné pátrání mnohdy zdánlivě přesunuto na vedlejší kolej. Ovšem i díky těmto odbočkám a oklikám mají autorčiny knihy jedinečný náboj, který čtenáře rozhodně dokáže zaujmout.

Navíc jsou Davidovy hvězdy napsány stejným stylem jako předchozí díly série. Díky tomu je kniha úžasně čtivá a je velmi těžké se od ní odtrhnout. V tomto případě tedy rozhodně není problém zhltnout 520 stran za dva tři večery a okamžitě se dožadovat pokračování. Bohužel zde přichází kámen úrazu. Davidovy hvězdy jsou zatím poslední knihou s Alexem Rechtem a Fredrikou Bergmannovou, kterou autorka napsala. Můžeme tak jenom doufat, že se Kristina Ohlsson v dohledné době odhodlá napsat další díl, protože s touto sympatickou dvojicí se vám nebude chtít loučit.

Nejsou to ovšem jen postavy a příběh, který zde dokáže zaujmout. Nezanedbatelnou roli zde hrají i kulisy, ve kterých se kniha odehrává. Ty zatím dokázala autorka velmi dobře využívat a ani v této knize tomu není jinak. Vše navíc doplňují originální pohledy do budoucnosti, které odkrývají pár informací, co se asi na konci příběhu stane. I přes toto lehké prozrazení děje, je vše zahalené rouškou tajemna a čtenářům tak zůstane po celou dobu čtení více otázek, než odpovědí.

Davidovy hvězdy jsou bezesporu skvělou volbou pro všechny příznivce a milovníky severských detektivek. A přestože Ohlssonová asi ničím výrazně nepřekvapí, rozhodně dokáže pobavit a zaujmout. Prozatím poslední díl této série tak může být ideálním společníkem například na dovolenou, kdy chceme především relaxovat.

Recenze psána pro
Bez názvu-1 Kniha vychází v nakladatelství Kniha Zlín
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psd

Kristina Ohlssonová (1979) žije ve Stockholmu. Vystudovala politologii a pracovala mimo jiné jako analytička v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE), na švédském Ministerstvu zahraničních věcí a na švédském Policejním prezidiu. V minulosti publikovala odborné texty na téma izraelsko-palestinského konfliktu a zahraniční politiky EU. Svou literární kariéru zahájila v roce 2009 detektivním románem Askungar (Nechtění). Její druhý román Tusenskönor (Sedmikrásky) získal cenu Stabilopriset a byl v roce 2010 nominován na nejlepší švédský detektivní román roku. V letech 2011 a 2012 vyšly autorce další dvě díla: Änglavakter(Andělé strážní) a Paradisof er (Oběti ráje). foto: Anna-Lena Ahlström

Oficiální český web autorky


wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..