Kristen Orlando – Mé jméno je Nikdo

0

ANOTACE:
Sedmnáctiletá Reagan Elizabeth Hillisová je zvyklá přes noc měnit identitu, lhát všem přátelům, které kdy měla, a odehnat každého, kdo by se jí snad dostal příliš blízko k tělu.
Reagan je od dětství cvičená v boji na život a na smrt a umí bravurně zacházet s jakoukoli zbraní, protože se od ní očekává, že půjde ve stopách rodičů a rozšíří řady nejmocnější tajné služby na světě, Černých andělů.
Zamilovat se do kluka od vedle rozhodně neměla v plánu. Nyní se musí rozhodnout, jestli využije své obrovské předpoklady a vrhne se do života plného nebezpečí, pro který byla vychována, nebo poslechne srdce a zvolí existenci obyčejného člověka, po níž vždycky toužila.
Když jí ale nepřátelé unesou rodiče, jde rozhodování stranou. Reagan velice rychle zjistí, jak moc se ostrá akce liší od výcviku, a jestli se může spolehnout na lidi kolem sebe. Zvlášť na ty, kterým dosud musela lhát.
Zoufalá a vyděšená v sobě musí najít Černého anděla…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Mladé nakladatelství Mystery Press již nejednou dokázalo, že má vynikající cit na zajímavé autory, kteří dokáží zaujmout. Českým čtenářům tak přinesli již řadu vynikajících thrillerů a kriminálek, jenž si získali již slušnou řádku fanoušků. Vůbec poprvé však míří i na mladší generaci čtenářů. Jejich novinka Mé jméno je Nikdo totiž spadá mezi stále oblíbenější Young Adult, přesto jí nemusí pohrdnout ani ostřílení harcovníci.

Za tímto zajímavým titulem stojí americká autorka Kristen Orlando, pro niž je tento titul zároveň i jejím “young adult” debutem. Přestože její kniha spadá do tohoto oblíbeného žánru rozhodla se vyhnout obehrané fantasy a dystopiím. V tomto ohledu jde tak poněkud proti proudu, jelikož Mé jméno je Nikdo je ve své podstatě plnohodnotným thrillerem, ve kterém budete hledat YA, až na pár drobných výjimek, jen s obtížemi. I když…

Hlavní hrdinkou je sedmnáctiletá Reagan Elizabeth Hillisová, jenž rozhodně nemá jednoduchý život. Už od útlého dětství je zvyklá přes noc měnit identitu, bravurně zacházet s jakoukoli zbraní a vycítit blížící se nebezpečí. Ostatně nemá jinou možnost. Její rodiče jsou členy nejmocnější tajné služby světa, Černých andělů a od ní se samozřejmě očekává, že půjde v jejich stopách.

Co naplat, že sama možná touží po úplně obyčejném životě. Obklopit se přáteli, zamilovat se do kluka od vedle a vůbec si  naplno užívat života. Možná by se ke svému rozhodnutí i odhodlala, jenže když jsou její rodiče po jedné ne úplně vydařené operaci uneseni drogovým bossem, jde rozhodování stranou. Teď je řada na ni, aby ukázala co dokáže a jestli je skutečným Černým andělem…

Jak již bylo řečeno Mé jméno je Nikdo spadá mezi young adult. Díky tomu zde najdeme řadu drobností typických právě pro tento žánr, náctiletými hrdiny počínaje, nezbytnou romantickou linii o “nešťastné” lásce a vcelku pochopitelně vcelku jednodušším a nekomplikovaným dějem konče. V tomto ohledu se skutečně jedná o typické YA, což ocení především náctiletí, kteří chtějí zabrousit mezi thrillery ale zároveň jim vyhovuje i lehkost a nekomplikovanost, kterou se vyznačuje právě YA.

Díky těmto aspektům však kniha ve srovnání s tvrdou konkurencí v oblasti thrillerů nedopadá úplně nejlépe. Jednoduchý příběh, klouzání po povrchu a kromě hlavní hrdinky ploché a nikterak zajímavé postavy. To vše sráží Kristen Orlando s jejím young adult debutem do šedého průměru. Samozřejmě zde najdeme i pár světlejších okamžiků, ty však celkové hodnocení nikterak závratně nezvednou. Na druhou stranu si je však potřeba uvědomit, na koho je tato kniha primárně cílena. S ohledem na tento fakt, a na fakt, že na trhu skutečně nenajdeme moc young adult thrillerů si Mé jméno je Nikdo nemusí vést zase tak úplně špatně. Otázkou k zamyšlení však zůstává, jestli přeci jen není lepší sáhnout po plnohodnotném thrilleru, než se spokojit s těmito “náhražkami”.

Je asi více než jasné, že protřelé čtenáře asi tato novinka nijak výrazně neoslní. Na druhou stranu nabízí vcelku zábavné a napínavé čtení, u kterého nemusíte moc přemýšlet. Díky tomu se z této knihy stává ideální společník na dovolenou, či někam k vodě, kde netoužíte po žádné vyšší literatuře. Ostatně o to se autorka ani nesnažila. Jejím hlavním cílem bylo patrně nabídnout dospívajícím čtenářům atraktivní výlet mezi napínavé thrillery vyprávěný lehčí formou a dostatečně čtivě na to, aby si udržela naši pozornost až do samotného závěru. Ten je samozřejmě i takovým menším lákadlem pro další díl, ve kterém bude zajímavé sledovat, jak se autorka posune dál a jestli bude pokračovat v zajetých kolejích…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.