Krabčáci – karetní hra

0

Už je tomu v podstatě rok, co v německém Essenu uchvátila deskoherní svět nenápadná karetka s kouzelnou grafikou CuBirds. A právě ta nyní míří i na náš trh v kompletně lokalizované verzi od společnosti MindOK. Pomozte najít ptáčkům cestu do správného hejna v perfektně stylizované karetní hře Krabčáci.

O CuBirds bylo svého času skutečně hodně slyšet a tak bezpochyby nejeden deskoherní fanoušek zajásal, když MindOK oznámil české vydání této hry. Sice jsme se nakonec v oficiálním názvu nedočkali “zdomácnělého” KuBrti, po němž řada fanoušků toužila, avšak i Krabčáci si bezpochyby zaslouží naší pozornost. Možná o to víc, že se jedná o “pouhou” karetku. Nestává se totiž tak často, aby podobně malá hra získala tolik pozornosti, jako právě Krabčáci. Nutno však říct, že si ji tato hra Stefana Alexandera bezpochyby zaslouží. 

Tato možná na první pohled lehce nenápadná karetka totiž exceluje hned v několika ohledech, díky čemuž si získá srdce nejednoho fanouška deskových her. Nejdříve ale nesmíme zapomenout zmínit, že se jedná o hru pro 2-5 hráčů od 8 let. Na jednu partii hry si pak připravte cca 20 minut. Povinnosti bylo učiněno za dost a nyní se podívejme čím vlastně Krabčáci uchvátili tolik hráčů.

Prakticky první věcí, která vás okamžitě upoutá je bezpochyby stylizovaná originální grafika Kristiaana der Lederlandena, která si vás naprosto získá. Krabicoidní styl ptáčků má zkrátka jedinečné kouzlo, pozornější z vás si však i bezpochyby všimnou, že autoři hry si s grafikou karet neskutečně vyhráli. V samotné krabici totiž nalezneme celkem 110 hracích karet, na kterých je vyobrazeno celkem osm druhů ptáků (sova, tukan, plameňák, kachna, papoušek, straka, červenka a rákosník). Avšak aby toho nebylo málo ani jedna z karet, které nalezneme v krabici není úplně stejná. Ať už se jedná o celkovou pózu ptáka, či pouze maličký detail na kartě. Autoři si tak dali opravdu záležet a i díky tomu se posouvá celkový zážitek z této karetky minimálně o úroveň výš.

Dalším a možná ještě důležitějším atributem, než je vzhled karet, je bezpochyby samotná hra. Její herní mechanismy, složitost pravidel, či její taktické možnosti. A ani v tomto ohledu Krabčáci nikterak nezaostávají. Pravidla jsou vskutku jednoduchá, zabírají sotva osm stran papíru ve velikosti krabice hry. Avšak velkou část z nich tvoří samotné příklady tahů a možných kombinací. Pokud bychom tedy brali pouze samotná pravidla, stačili by nám tři čtyři strany. I díky tomu je vysvětlíte během pár minut i naprostým nováčkům a nic vám nebrání v tom užít si partii Krabčáků naplno.

Nejprve je samozřejmě potřeba připravit samotnou hru. Na herní stůl vyložíte 12 karet ptáků do čtyř řad po třech kartách s tím, že se v jedné řadě nesmí opakovat stejný ptáček. Poté se každému hráči rozdá po osmi kartách. Poté každý hráč obdrží jednu kartu, kterou vyloží lícem vzhůru před sebe. Ta tvoří základ jeho sbírky. Zbylé karty položíte na stůl v dosahu všech hráčů, ty tvoří dobírací balíček. Tím končí samotná příprava hry.

Ta se hraje na kola, které končí vždy ve chvíli, kdy některému hráči zcela dojdou karty na ruce. Zbytek hráčů musí odhodit všechny své karty, aby následně dostali opět po osmi kartách. Následně začíná další kolo, a to až do chvíle, než se některému z hráčů podaří splnit některou z podmínek pro vítězství ve hře.Možnosti jak ukončit hru jsou celkem dvě. Buď shromáždíte sbírku 7 různých druhů ptáků, nebo po 3 ptácích od dvou různých druhů. Ten, kterému se to podaří jako prvnímu vítězí v celé hře.

Zatím vcelku jednoduché, nemyslíte? Hlavní kouzlo této hry však tkví v samotných tazích, které hráči během kola provádějí. Ten kdo je na tahu vykládá jednu nebo více karet z ruky do středu stolu k připravené “mřížce” a to buď zprava, nebo zleva. Tímto způsobem se budete snažit vytvořit hejna ptáků z jednoho druhu. Pokud totiž karty jednoho druhu v dané řadě obklopují jiné ptáčky v řadě, můžete si jejich karty vzít na ruku. Právě tímto způsobem se budete na své ruce snažit vytvářet hejna ptáků, které posléze vyložíte a tím si je budete moci přidat do sbírky. 

Takto napsané to sice možná působí maličko krkolomně, avšak věřte, že v reálu je vše naprosto jednoduché a intuitivní. Nemalou měrou zde dopomůže i návod, který obsahuje názorné ukázky. Samozřejmě je zde pár dalších podmínek, které je potřeba dodržet, ve výsledku se však stále jedná o jednoduchou, ale především perfektně fungující hru.

A tak i přes značnou jednoduchost pravidel, není tato hra rozhodně triviální a nabízí dostatek prostoru k taktizování a promýšlení vašich dalších kroků. Samozřejmě nezřídka se vám stane, že vám vaši protihráči jedním tahem vaši taktiku naprosto rozcupují na kousky, ale to už je hra. S určitým prvkem náhody a snahy vašich protihráčům vám ublížit se tak musí zkrátka počítat.

Samozřejmě nic není dokonalé a tak i Krabčáci mají jednu malou kaňku na kráse. Tou je samotný balíček karet. Vzhledem k tomu, že se jedná o karetní hru, která vsází na sbírání sad ptáků, je potřeba karty před každou hrou skutečně dobře promíchat. Protože poslední co chcete je, aby se vám karty  neustále opakovali a tím se defacto znehodnotila celá hra. A věřte, že takových 110 karet se jednak nemíchá úplně dobře a druhak to zabere i docela dost času. Se stejnými, či podobnými neduhy se však musí potýkat naprostá většina karetek a tak Krabčáci v tomto ohledu nikterak nevystupují z řady. Naštěstí se jedná snad jen o jedinou výtku, kterou můžeme této hře vyčíst, jinak fungují KuBrti naprosto dokonale.

Kouzelná grafika, skvěle fungující mechanismy, dostatek prostoru pro taktizování i kompaktní rozměry (v podstatě pouze balíček karet) dělá z Krabčáků vskutku výtečnou záležitost, kterou si oblíbí hráči všech věkových kategorií, od úplných začátečníků až po zběhlé stratégy. I díky tomu mohou Krabčáci směle aspirovat na jednu z nejlepších karetek minimálně z poslední doby, ne-li vůbec.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..