Kolonie – desková hra

0

Příznivcům příběhových deskových her je Jerry Hawthorne bezpochyby velmi dobře známý. Od tvůrce Mice and Mystics jsme se mohli o předminulých Vánocích pustit se svými dětmi do nádherné Plyšové hlídky. Nyní tento úspěšný autor přichází s hrou pro odrostlejší hráče, ve které se ponoříte do postapokalyptického světa, v němž budete se svými “zvířátky” budovat KOLONIE.

Aktuální novinka, kterou v českém překladu na náš trh přináší společnost Blackfire, přichází s obdobným konceptem, který můžeme znát právě z Plyšové hlídky. Ostatně, obě hry toho mají společného více než dost. Zároveň se však nemusíte bát, že jediné, co autor změnil bylo samotné téma a příběh. Pokud jste si tedy užili již předchozí Hawthorneův počin, Kolonie je zaručeně právě pro vás. 

Opět se tak můžete těšit na knihu dobrodružství, která bude rozvíjet nejen samotný příběh hry, ale především nahrazuje i klasický herní plán. V Kolonii toho však najdete mnohem víc. Oproti Plyšové hlídce aktuální novinka nabízí mnohem více možností a prostoru pro taktizování. Díky tomu je Kolonie mnohem hráčtější záležitostí, která má šanci zaujmout i ostřílené hráče. To je ostatně vidět i na věkovém doporučení. To je sice potřeba brát hodně orientačně, jelikož 14+ je hodně nadhodnocené, i tak je ale Kolonie oproti “Plyšovce” přeci jen náročnější.

Co však zůstává stejné je fakt, že se jedná o kooperativní kampaňovou hru, ve které budete postupně procházet jednotlivými příběhy ze zajímavého postapokalyptického světa. A stejně jako v předchozích Hawthorneových hrách i v Kolonii nejsou hlavními hrdiny lidé. Plyšáky tentokrát necháváme odpočívat a po vzoru Mice and Mystics se vracíme do světa hlodavců (myši, křečci, morčata…), kteří se budou snažit v tomto nehostinném světě přežít. Jak už to tak ale bývá, čeká na ně spoustu překážek a nebezpečenství, které bude s vaší pomocí potřeba překonat.

Na výběr máte celkem ze čtyřech hrdinů, do jejichž kůže se převtělíte. S jejich pomocí pak budete procházet samotnou hrou a především pak plnit výzvy a cíle jednotlivých postav. Jelikož právě to bude ve hře vaším hlavním úkolem. Pokud tedy projdete Kolonií pouze se dvěma postavami, stále vám toho k dořešení bude zbývat více než dost. Ideální je tak hrát v plném počtu hráčů, či tak abyste využili všechny dostupné postavy. Například ve dvou hráčích se tak každý z vás může ujmout hned dvou postav. Nic tomu zde rozhodně nebrání.

Jedním z hlavních rozdílů oproti Plyšové hlídce je fakt, že tentokrát nebudete knihu příběhů procházet pěkně postupně za sebou a listovat jí od začátku do konce. Kolonie je postavená tak, že máte k dispozici určitý počet misí (výprav), na které se budete moci vydat z nějakého počátečního bodu. Avšak, ještě než se na dané místo dostanete, musíte projít celou řadu lokací, které vám cestu za vytyčeným cílem rozhodně neusnadní. Díky tomu na vás samotný příběh této hry nezapůsobí pravděpodobně tak silně, jako v případě Hlídky.

Na druhou stranu Kolonie staví především na otevřenosti světa a jednotlivých detailech, které se podařilo do hry dostat. Oproti Hlídce na vás navíc čeká takřka dvojnásobek misí, které budete moci plnit. Kolonie tak slibuje delší herní dobu, kterou si s tímto kouskem užijete. Navíc díky samotnému konceptu a celkovému uspořádání hry mají vývojáři daleko více prostoru pro případná rozšíření, či nové příběhové mise, které by se mohli snadno obejít bez nových lokací. To je však hudba budoucnosti, zatím si musíme vystačit s tím, co najdeme v této krabici.

A že toho skutečně není málo je jasné takřka okamžitě. Kromě samotné knihy dobrodružství a nezbytných pravidel zde najdeme i celou řadu dalšího potřebného materiálu, který naplno využijeme při samotném hraní. Nezbytnými žetony počínaje, přes několik druhů karet, až po nádherné figurky, které jsou jednou z dominant hry a které vyloženě vybízí k nabarvení.  Ty jsou stejně jako u Plyšové hlídky na fantastické úrovni a patří mezi naprostou špičku, se kterou se v rámci deskových her můžeme setkat.

Rozepisovat zde dopodrobna samotná pravidla, či rozdíly oproti předchozí hře pravděpodobně nemá příliš smysl. Pokud by vás však pravidla přeci jen zajímaly více, rozhodně doporučím videonávod z Nithranie, který vás perfektně provede všemi zákoutími hry a navíc objasní i celou řadu nejasností, které se od vydání  hry vyrojily. A těch není skutečně málo. Hru má v originále na svědomí společnost Plaid Hat Games a bohužel jsme se u nich již několikrát přesvědčili (Plyšová hlídka, Monstrum), že právě pravidla nejsou jejich silnou stránkou a Kolonie v tomto ohledu bohužel není jiná. Ještě tedy než se do samotné hry pustíte zapátrejte trochu na internetu a pusťte si videonávod z Nithranie. Vstup do hry pak pro vás bude o dost přístupnější. Blackfire navíc již ke hře vypustil kompletní errata, která najdete na Zatrolených hrách -> ODKAZ ZDE.

Na druhou stranu je pravda, že prakticky v každé hře najdete nějakou tu chybu najdeme a Kolonie na tom s chybami rozhodně není extrémně špatně. Jen je potřeba si dát na tyto chybky pozor. Pokud však dáte hře šanci, můžete se těšit na perfektní atmosférický zážitek, který vám vydrží pěknou řádku večerů.

Oproti vskutku jednoduché Plyšové hlídce přichází Kolonie s uhlazenějšími herními mechanismy a navíc je obohacuje o celou řadu zajímavých prvků, které tuto hru posunují hráčtějším směrem. Kolonie je tak rozhodně složitější než “Plyšovka” rozhodně si jí ale nemusíte bát, přeci jen se stále nejedná o heavy euro, ze kterého by se vám zavařil mozek. Pokud tedy již máte Plyšovou hlídku za sebou, nebo vás jen baví příběhové kooperativní hry a poohlížíte se po něčem novém je Kolonie rozhodně zajímavou volbou, jejíž koupě rozhodně nebudete litovat. 

KOLONIE – DESKOVÁ HRA
AUTOR: JERRY HAWTHORNE
VYDAVATEL ORIGINÁLU: PLAID HAT GAMES (2019)
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 14 LET (v reálu 8+)
HERNÍ DOBA: 90 MINUT

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..