Kočičí klub – karetní hra

0

Deskové hry jsou vskutku rozmanité a nabízí nepřeberné množství témat, kterých se v těchto hrách můžeme věnovat. Toužíte se vydat ke hvězdám, nebo se naopak stát hrdinou, který poměří své síly s nejrůznějšími nestvůrami. Vcelku žádný problém, těchto her je nepřeberné množství, ale co takoví milovníci koček? Právě pro ně přináší společnost MindOK atraktivní a jednoduchou karetní hru, při  které bude váš stůl plný koček a toho, co mají rády. Kočičí klub je zde!

Právě tak se jmenuje jedna z prvních her, které nám MindOK v novém roce přináší. Jedná se o milou a především pak svižnou karetní hru, pro 2-4 hráče od 8 let, ve které se chtě nechtě stanete milovníky koček, se vším co tato vášeň obnáší. Nejen že tak budete zvětšovat svoji “smečku chovanců”, ale budete pro ně obstarávat i jídlo, hračky, potažmo nejrůznější kočičí kostýmy. Jenom tak totiž uspokojíte své čtyřnohé miláčky, o což jde v této hře především.

Ostatně, už samotná krabička sympatických rozměrů nikoho nenechá na pochybách, o co v této hře půjde. Kočky a vše kolem nich zkrátka v této hře hraje prim. Samotné balení posléze ukrývá 102 základních karet, 13 karet zatoulaných koček, 6 žetonů vítězných bodů, jednu figurku kočky, 60 kostiček jídla a nezbytná pravidla. Ty mají všehovšudy osm stran (včetně bohatých ilustrací a úvodu) a již podle nich můžeme vcelku snadno usoudit, že Kočičí klub rozhodně nebude příliš složitou hrou. Zároveň však nabízí i vcelku velký prostor pro taktizování, což ocení především náročnější hráči. O tom však až později.

Ještě než se pustíme blíže do samotné hry, musím v případě Kočičího klubu zmínit ještě jednu věc. Když MindOK tuto hru oznamoval, dal zároveň svým fanouškům možnost vymyslet nějaká jména koček, se kterými se zde budeme setkávat. Můžete se tak těšit na setkání s legendárním Modroočkem, ale například i Yodou, Garfieldem, či Azraelem. Tímto krokem si MindOK potažmo přímo Kočičí klub bezesporu získá u fanoušků pár plusových bodů k dobru a celá hra je tak daleko více osobnější.

Přeci jen o spokojené kočky a jejich milovníky jde v této hře především. Spokojené kočky vám totiž budou přinášet velice důležitý bodový zisk. A naopak jakékoliv opomenutí, či zbytečné plýtvání bude nemilosrdně potrestáno bodovou ztrátou. Jak už asi tušíte, v této hře zvítězí jen jen nejlepší chovatel, který zvládne co nejlépe obstarat své kočičí miláčky a na konci hry bude mít nejvíce bodů. Jedna partie by vám neměla zabrat více než 30 minut.

Samotný princip hry je vcelku jednoduchý. Na jednotlivých hracích kartách najdete kromě koček i jídlo, kostýmy, hračky, šantu a zvláštní karty: rozprašovač a karta ztracených koček. V průběhu hry se budete snažit získat získat vcelku pochopitelně co nejvíce kočiček, ovšem pozor zároveň jim musíte zajistit i dostatek potravy, hraček a kostýmů, tak aby vaši svěřenci byli co nejspokojenější. To jsem ostatně již zmiňoval.

Po samotné přípravě hry, která se vždy maličko liší podle počtu hráčů, důkladně zamícháte dobírací balíček karet a vytvoříte z něj aktuální nabídku karet, která bude uspořádaná do čtverce 3×3. Mimo to vyložíte i tři náhodné karty zatoulaných koček. Následně může začít samotná hra. V průběhu jednotlivých kol si budete vždy vybírat karty z aktuální nabídky, ovšem pozor jeden hráč vždy určí figurkou kočky, který sloupec, či řádek pro dané kolo není přístupný. Samotný tah má zpravidla tři fáze. V první fázi si vždy berete karty z aktuální nabídky. Následně umístíte figurku kočky vedle sloupce, či řady z něhož jste právě odebrali karty a následně doplníte nabídku novými kartami. A to je v podstatě vše. Princip je skutečně jednoduchý, avšak nebojte Kočičí klub skýtá řadu možností pro taktizování.

Kočky jsou totiž velice vybíraví tvorové a vy tak budete budete nejednou hledat co nejlepší kombinaci karet, která by vám vynesla co nejlepší bodový zisk. A  věřte, že možností je zde skutečně nepřeberné množství. Zároveň se však připravte na to, že pokud vám bude zbývat nevyužité jídlo, nebo naopak některá z koček bude hladovět budete nemilosrdně penalizováni ztrátou bodů.

Do hry navíc vstupuje i náhoda, kdy nevíte, které karty vám hra nabídne. O vašich protihráčích ani nemluvě, ukočírovat tak hru do zdárného konce nemusí být vždy úplně jednoduché a pokud vám nebude skutečně přáno, může se stát, že skončíte i se záporným počtem bodů. To je však opravdu extrémní případ. Hra totiž sice dává možnost pro vcelku zajímavé taktizování, zároveň však navozuje pocit pohodové hry, která má především bavit. A to ostatně Kočičí klub splňuje vcelku dobře.

Celkový dojem ze hry však nemalou měrou ovlivňuje i počet hráčů. Ve dvou se jedná o vcelku pohodovou hru, ve které je však i více prostoru pro taktizování. Při této hře vám totiž váš protihráč prakticky nikdy nemůže vzít vše, co by se vám hodilo. Naopak ve více hráčích jsou tyto části daleko složitější a nezřídka budete mít problém vše ukočírovat směrem, který jste si vytyčili. Toto však nelze brát úplně za problém, jelikož tento “neduh” neplatí jen pro Kočičí klub, ale je vcelku běžným jevem, se kterým se hráči, u podobně založených her musí potýkat.

Jediný menší zápor tak spatřuji patrně v samotném bodování, kdy budete především v úvodních partiích možná s bodováním maličko zápasit. Podmínek bodování, či ztráty bodů zde není zrovna málo, a i když se nejedná o žádné složité počty, občas můžete mít maličko problém vše uhlídat, abyste náhodou na něco nezapomněli. Naštěstí je naprostá většina důležitých informacích uvedena již na samotných kartách a vy tak máte stále na očích vše podstatné. S přibývajícími partiemi tento problém z velké části vymizí a vy  si tak budeme moci užít skutečně svižnou a ničím nerušenou hru pro milovníky koček.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..