Klára Smolíková – Viktorka a vesmírná dobrodružství

0

Komiksové příhody holčičky Viktorky, která putuje nekonečným Vesmírem na palubě kosmické lodi Lítavice a spolu s pilotem Žabžou a navigátorem Flájem zažívá různá dobrodružství. Příběhy vycházely ve Čtyřlístku v letech 2004–2010, takto pohromadě však vycházejí poprvé.

…………………………………………………………….

Už jsou tomu čtyři roky, co se mohli malí čtenáři setkat na stránkách Čtyřlístku se sympatickou trojicí hlavních hrdinů, kteří brázdili širý vesmír ve své vesmírné lodi Lítavice. Jejich příhody vycházely v tomto časopise dlouhých šest let. Díky nakladatelství Portál a autorům Kláře a Janu Smolíkovi vycházejí tyto příběhy poprvé pohromadě v jedné knize.

Bez názvu - 1

Klára Smolíková je česká spisovatelka, scénáristka komiksových příběhů, publicistka a uznávaná lektorka. Dlouhodobě přispívala do dětských rubrik novin a časopisů Pastelka, Sluníčko, Mateřídouška nebo Čtyřlístek. Také dlouhá léta učila na střední škole v Táboře knihkupce a knihovníky. Od roku 2004 píše především knihy pro děti. Je také spoluautorkou večerníčku Vynálezce Alva a pomáhá vytvářet dětské expozice pro muzea po celé České republice. Jejím partnerem  je Jiří Walker Procházka, kultovní autor české sci-fi a fantasy.

Komiksové dobrodružství malé Viktorky, pilota Žabži a navigátora Fláje si oblíbila velká řada dětí. Snad proto, že obsahují velké množství obrázků a málo textu. Pro malé čtenáře je tak komiks opravdu velkým lákadlem. To si uvědomili i sami autoři a přinesli dětem fascinující dobrodružství, jenž je dokáže pobavit i poučit zároveň. Klára Smolíková se  tak postarala o obsahovou stránku, kterou již tradičně doplnil Honza Smolík se svými půvabnými ilustracemi.

9788026206958_01

Samotné příběhy jsou krátké a napínavé zároveň. Díky tomu dokáží naplno udržet pozornost rozverného dítka, které neví co dřív. Navíc jsou skvěle vystavěné, díky tomu se malý čtenář dozví i něco zajímavého, jako malý bonus jsou napsány tak, aby se rodiče nemuseli neustále strachovat, že za nimi bude jejich malý čtenář neustále běhat a ptát se na věci, kterým nerozumí. A právě to je asi u komiksů, popřípadě knih pro děti nejdůležitější. Dítko mu musí porozumět i bez pomoci, a to se autorům povedlo na jedničku.

Děti se tak spolu s Viktorkou vydají za úžasnými dobrodružstvími, které je zavedou na nejrůznější planety v dalekém vesmíru. Společně se vydají za nezbednými kameny, budou pátrat po vzácných rostlinách na planetě Florion, užijí si koupání na Žabžově rodné planetě Žabouch, nebo se vydají na Ledovou planetu. To je jen malý výčet výprav, které na malé čtenáře čekají. Na své si zde přijde opravdu každý, navíc si nejde tuhle sympatickou trojici neoblíbit. Takže je jasné, že se k Viktorce a jejím vesmírným dobrodružstvím budou děti rádi vracet.

Viktorka se malým čtenářům v knihovničce rozhodně neztratí, a kdo ví, třeba si ji oblíbí i jejich rodiče. Vždyť Žabža je celý Žvejk ze Star Wars a na něčem ta naše dítka vyrůstat musejí, ne? Tahle kniha je zkrátka trefa do černého.

 
 Kniha vychází v nakladatelství Portál
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

 

polaroid-photo-avatar-psdKlára Smolíková (* 1974) je česká spisovatelka, scénáristka komiksových příběhů, publicistka a velmi činorodá lektorka.

Narodila se v Praze, kde vystudovala estetiku a teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.Již od studií ji zajímá popularizace, věnuje se environmentální, multikulturní, estetické a mediální výchově, angažuje se v muzejní pedagogice. Největší výčet jejích knih představují učebnice a metodické materiály. V současné době se plně věnuje psaní knih pro děti a mládež.

Pro děti začala psát nejprve do dětských rubrik novin. Mnoho let přispívala do časopisů Pastelka, Sluníčko, Mateřídouška a Čtyřlístek, kde publikovala desítky pohádek, jazykových hádanek a komiksů. Od roku 2004 píše knížky pro děti. Spolupracovala na scénářích několika webových portálů zaměřených zejména na zábavné vzdělávání. Je spoluautorkou večerníčkového seriálu Vynálezce Alva (2012).

Patnáct let prožila v Táboře, kde deset let učila na střední škole knihkupce a knihovníky od roku 2000 do roku 2010. Poté pracovala ve zdejším Husitském muzeu, pro které připravila dětskou linku nové expozice a realizovala řadu lektorských programů, jež se staly podkladem pro úspěšnou dětskou komiksovou knihu Husité. V roce 2013 spolupracovala na třebíčské expozici Cesty časem, část zaměřenou na řemesla přepracovala do další nápadité knihy Řemesla. Na pražské Pedagogické fakultě vedla od roku 2006 do roku 2014 seminář věnovaný médiím. Krátce působila v Národním muzeu na pozici vedoucí oddělení vzdělávání a kulturních aktivit (2013). Nyní spolupracuje na lektorských programech pro muzea jako externista.

Většinu jejích knih ilustroval Honza Smolík, se kterým má děti Tobiáše a Joriku. Jejím druhým manželem je Jiří Walker Procházka, kultovní autor české sci-fi a fantasy

 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..