Kevin Eastman a Peter Laird – Želvy Ninja #1

1
ANOTACE:
Želvy Ninja – známe je všichni z dětství, a sledují je i naše děti.
Známe je ale doopravdy?
Původně Želvy Ninja vznikly jako undergroundový komiks pro dospělé vymysleli si ho před třiceti lety doma „na koleně“ dva talentovaní mladíci Kevin Eastman a Peter Laird. Jejich komiks si záhy oblíbila spousta čtenářů a všimli si ho i televizní producenti. Ti pak Želvy přizpůsobili pro dětské diváky a zahájili tím jejich vítězné tažení celým světem. A proto je i my známe právě v téhle podobě.
Pojďme se tedy na chvíli vrátit do dětství s Leonardem, Rafaelem, Michelangelem a Donatellem v jejich původních příbězích pro dospělé. Vychutnejme si společně Menu, které nám Eastman s Lairdem připravili.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Z dnešní generace třicátníků se s nimi setkali asi úplně všichni a troufnu si říct, že mnozí z nás by doma ještě objevili nějaký ten předmět s tématikou čtyř želvých superhrdinů. Ostatně Želvy Ninja byly v devadesátých letech prakticky všude a nyní se díky Comics Centru vrací ve své nejpůvodnější podobě coby komiks pro dospělé, se kterými jsme se u nás zatím setkat nemohli.

zelvy_ninja_1_07Drtivá většina si bezesporu vzpomene na jeden z prvních kreslených seriálů pro děti, který se u nás po revoluci vysílal. Vznik této legendy se však datuje o desetiletí dříve, když dva talentovaní umělci Kevin Eastman a Peter Laird stvořili “doma na koleni” undergroundový komiks pro dospělé. Příběhy čtyř želvých mutantů a jejich učitele Mistra Třísky byly vskutku originální, a tak není divu, že zaujaly i filmové producenty, kteří “Želvy” přizpůsobili dětem. Tím mohla začít jejich pouť napříč světem a generacemi .

Přestože byl koncept i dějová linie zachována, původní komiksová předloha byla přeci jen temnější, vulgárnější a hlavně krvavější. A právě díky této podobě a hlavně Comics Centru, které se rozhodlo do tohoto riskantního podniku vrhnout, si můžeme zavzpomínat na naše dětská léta, aniž bychom si připadali příliš infantilně, nebo dětinsky.

O riskantnosti vydat tuto sérii rozhodně nebylo pochyb, přeci jen největší slávu mají Želvy Ninja už dávno za sebou. Navíc se jednání o licenci protáhlo téměř na rok a její cena se nakonec vyšplhala k astronomickým desítkám tisíc dolarů. Čímž se “Želvy” staly nejdražším podnikem Comics Centra vůbec. Je tedy jen a jen dobře, že zájem předčil veškerá očekávání a prakticky hned druhý den po vydání je kompletní náklad rozebrán. Zájemci však nemusí zoufat, protože již teď vydavatel chystá dotisk, navíc se pár kousků možná najde i po vybraných trafikách, přes které se CC rozhodlo tuto sérii také distribuovat.

zelvy_ninja_1_09V tuto chvíli je v plánu celkem čtyřicet knih po 160 stranách a jejich cena činí 249,- stejně jako u UKK. Na rozdíl od komiksového kompletu však budou Želvy Ninja vycházet prozatím jednou za čtyři měsíce. Na další díl této komiksové lahůdky si tak fanoušci budou muset počkat až do září. Dost ovšem obecných informací pojďme se trochu blíže podívat na to, zda je vůbec na co se těšit.

Za celou sérií stojí dvojice autorů, kteří se postarali jak o kresbu tak o scénář. Přestože Kevin Eastman a Peter Laird vytvořili vskutku originální příběh, první sešit želvích dobrodružství vydali samonákladem. V roce 1984 tak spatřily světlo světa první příběhy mutantích želv a jejich krysího mistra, tehdy ještě černobíle. Comics Centrum nám však přináší přepracovanou kolorovanou verzi, za jejímž překladem stojí Hana Studeničová.

Upřímně, hodnotit příběhy, na kterých velká část z nás vyrůstala, jde opravdu těžko. Navíc se jedná o vůbec první díl, ve kterém najdeme příběhy notoricky známé jak z komiksu, tak ze seriálů, či z filmů. V první knize se tak můžeme na 160 kolorovaných stranách těšit nejen na příběh o tom, jak se “Želvy” staly tím čím jsou, ale i na další staré známé v čele s Trhačem, či April.

Pokud očekáváte, že se příběhy a kresba ponesou v podobném sluníčkovém stylu, jako byl seriál, či komiksy pro děti, se kterými se drtivá většina z nás setkala, budete hodně rychle vyvedeni z omylu. Již od první strany se vše nese v syrovějším a drsnějším stylu. Autoři ostatně nešetřili krví ani vulgarismy. S tím je spojená i doporučená věková skupina 15+, pro kterou je komiks určen.Upřímně tento styl sedí k želvákům přeci jen více, protože ani jejich příběhy nejsou žádnou procházkou růžovou zahradou.

zelvy_soubor_40

Konečné hodnocení nechám na samotných čtenářích, avšak zájem o sérii hovoří asi za vše a já pevně doufám, že tento trend ještě dlouho přetrvá. Přeci jen, kdo z nás občas netouží vrátit se do dětských let a trochu zavzpomínat. A díky Comics Centru a jejich nové komiksové sérii budeme mít příležitostí ještě dost a dost.


 

wordpress hodnoceni
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..