Ken Liu – Ctnosti králů

0

ANOTACE:
Císař Mapidéré sjednotil sedm krá­­lovství Dary pod jednu vlajku. Nyní však leží na smrtelné pos­­teli, poddaní jsou vyčerpaní císařo­­­vý­­mi velikášskými stavebními projekty a jeho poradci usilují jen o vlastní zisky. Lidé v celé říši trpí, a dokon­ce i sami boho­vé jsou neklidní.
Kuni Garu, vychytralý, charisma­ti
cký povaleč, a Mata Zyndu, syn popraveného vévody, který se touží pomstít, vedou každý svou vlastní vzpouru proti císařské krutovládě.
Při té příležitosti se setkají a společně se připojí k povstání, které se snaží císaře svrhnout. Na své cestě za slávou, mocí a ctí se stanou svědky střetu armád, spatří flotily vzducholodí, setkají se s obřími šupinatými vel­­ryba­­mi a proměňujícími se bohy. Jejich nepravděpodobné přátelství významně změní rovnováhu moci v Daře. Ale za jakou cenu?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Nakladatelství Host již nejednou dokázalo, že je ani fantastika nenechává úplně chladnými  a s tímto žánrem to myslí skutečně vážně. Vzpomenout můžeme například na Anthony Ryana a jeho Stín krkavce, či ambiciózní “čínskou” trilogii Vzpomínka na Zemi Lioua Cch´-sina. V závěru loňského roku navíc Host vypustil do světa další z vlaštovek tohoto žánru. Tentokrát dostal u tohoto nakladatele prostor Ken Liu a jeho úvodní díl fantasy trilogie Dynastie Pampelišek, jenž vychází v překladu Milana Pohla pod názvem Ctnosti králů.

Ken Liu sice v našich končinách zatím nedostal příliš prostoru, zatím jsme si mohli přečíst jen některé jeho povídky, jenž vyšly v časopise XB-1, v zahraničí však patří mezi oceňované autory. Ostatně za svou povídku Papírový zvěřinec získal cenu Hugo, Nebula a World Fantasy Award. Ani právě vycházející Dynastie Pampelišek si nevede vůbec špatně. Liu za ní dostal cenu Locus v kategorii nejlepší prvotina a byl nominovaný i na cenu Nebula. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak fakt, že právě on objevil pro “anglicky” mluvící svět oceňovaného Lioua Cch´-sina a jeho Vzpomínku na Zemi, kterou přeložil do angličtiny. Z jeho překladu pak vychází vcelku pochopitelně i česká verze.

Tento Číňan, jenž v jedenácti letech emigroval s celou rodinou do Spojených států, tedy rozhodně nepatří mezi naprosté nováčky. Nyní se o tom můžeme na vlastní oči přesvědčit i my v jeho oceňované románové prvotině, jenž narostla do úctihodných 624 stran. Liu využívá navíc stejně jako Cch´-sin zcela jiné postupy a opírá se o jiné tradice a mýty, než se kterými se běžně v “západní fantastice” setkáváme. Právě tato inspirace východem a čínskými pověstmi dodává knize potřebný exotický nádech, díky kterému rozhodně jen tak nezapadne.

Úvodní svazek chystané trilogie nás zavádí do Dary, země sedmi království sjednocených pod vládou císaře Mapidéré, jenž si svůj post vydobyl násilím a splnil si tak vizi jednoho císařství. Nyní se však na sklonku jeho života začíná říše otřásat v základech. Násilí a nespokojenost je všudypřítomná a je více než jasné, že císařův následovník bude čelit nelehkému úkolu udržet říši pospolu. To je však ještě hudba budoucnosti. Zatím je u moci stále Mapidéré. Odpor k jeho panující krutovládě však sílí napříč celým císařstvím a je jen otázkou času, kdy neklid přeroste v něco daleko většího.

Tyto dramatické události, které otřásají celým kontinentem a sjednoceným císařstvím sledujeme především očima dvou hlavních hrdinů. Kuni Garua, vychytralého a charisma­tického povaleče, a Maty Zyndua, syna popraveného vévody, který se touží pomstít. Oba se připojují k chystanému povstání, jehož snahou je svržení císaře. Na své cestě za slávou, mocí a ctí se stanou svědky střetu armád, spatří flotily vzducholodí, setkají se s obřími šupinatými vel­­ryba­­mi a proměňujícími se bohy.

Ačkoliv Ken Liu vytvořil zcela fiktivní svět, do kterého zasadil svůj příběh, inspirace Čínou a jejími dějinami je zde více než patrná. Ostatně autor využívá řadu asijských historických technologií, postupů, architektury, ale i filosofického smýšlení, které rozvíjí v rámci svého detailně promyšleného světa. Liu v tomto ohledu rozhodně exceluje a daří se mu vykreslit svůj svět do nejmenších detailů. Těšit se tak můžeme na celou řadu originálních nápadů, které Liu splétá okolo hlavní dějové linie, jenž je nosnou osou tohoto příběhu. Kromě ní se však můžeme těšit i na řadu odboček a drobných zastavení, které dohromady dávají fascinující obraz, dýchajícího světa, žijícího vlastním životem.

Epická fantasy je rozhodně správným označením pro tento monumentální příběh, jehož první kapitolu si můžeme přečíst i v českém překladu. A ačkoliv se snaží být typickým zástupcem tohoto žánru, je zároveň v mnoha ohledech zcela odlišný. Inspirace asijskou kulturou a smýšlením z Dynastie Pampelišek vytvořila zcela svébytné dílo, které rozhodně stojí za pozornost. Ne nadarmo získala kniha cenu Locus za nejlepší románový debut. Fanoušci fantastiky tak v Kenu Liuovi získávají další výraznou osobnost, kterou se rozhodně vyplatí sledovat dál…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.