Kazu Kibuishi – Amulet III: Výprava v oblacích

0

 

ANOTACE:
Aby zachránila náš svět, musí zachránit ten jejich… Po všem, co prožila v předchozích dvou dílech, se Emily dozvídá, že síla, která ohrožuje říši Alledia, může zničit i její domov. Tajemný Leon Rudovous vede Emily, Navina a jejich výpravu do ztraceného města Cielis, které se má údajně nacházet vysoko v oblacích. Proti nim poprvé stane hrozivý lovec Gabilan, který by sám rád usedl na trůn. Hlas Amuletu zároveň našeptává Emily čím dál nebezpečnější myšlenky a k výpravě se přidává Trellis, syn elfího krále. Je překvapivým spojencem, nebo budoucím zrádcem? 

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Amulet, komiksová sága, která se ve světě stala, stejně jako Harry Potter, doslova fenoménem a patří mezi základní kameny moderní tvorby pro děti a mládež se vrací na pulty českých knihkupců s dalším pokračováním. Tentokrát s podtitulem Výprava v oblacích, jenž vysílá naše malé hrdiny na fantastickou cestu, v níž se budou snažit najít ztracené město Cielis. Vydejte se opět do kouzelného světa v němž není nic nemožné a jenž uhranul čtenáře po celém světě.

Od vydání úvodních dvou svazků Amuletu uplynulo již půl roku a tak nastala ta správná doba na to, aby nám nakladatelství Paseka naservírovalo další kousek z této jedinečné série Kazu Kibuishiho. Ten má j má za sebou již celou řadu zajímavých projektů, ve kterých se mísí japonský a západní přístup k popkultuře i komiksovému vyprávění, což je ostatně i na této sérii více než patrné.

Kibuishiho kresbný styl inspirovaný mangou a japonskými komiksy propůjčuje této sérii lehký nádech exotična a navíc z ní dělá obrovsky roztomilou záležitost. Oproti tomu nemalé množství popkulturních odkazů, především na západní filmy, dělá Amulet atraktivnější i pro starší čtenáře. Ostatně sám autor se nikterak netají, že inspiraci pro tuto sérii čerpal právě z Harryho Pottera, či Star Wars (druhý díl Amuletu je přímo inspirovaný epizodou Impérium vrací úder).

A právě vydaný třetí díl Výprava v oblacích v tomto trendu pokračuje. Po turbulentních událostech z předchozích dvou dílů, sice přichází na řadu menší zklidnění, idylky si však naši hrdinové rozhodně neužijí. Ba právě naopak. Emily se dozvídá , že síla, která ohrožuje říši Alledia, může zničit i její domov. Pomoci by snad mohli ostatní Páni kamene. Však jejich sídlo Cielis je však již dlouhou dobu ztracené, a tak se z tohoto ztraceného města postupně stává pouhá legenda, která praví, že se údajně nachází vysoko v oblacích (mrk mrk Oblačné město Landa Calrissiana). Nikdo však neví jak se k němu dostat. S tím se však naši hrdinové jen tak nesmíří a tak se vydávají na další nebezpečnou výpravu…

Již u úvodních dvou knih jsem zmiňoval, že Amulet takříkajíc klame tělem, kdy se za nádherným “pohádkovým vizuálem ukrývá hlubší a vážnější příběh, který rozhodně nemusí skončit za každou cenu happy endem, i díky tomu má tato série jedinečný potenciál oslovit i starší čtenáře. Leccos ostatně Kibuishi nastínil již v úvodních svazcích a i ve třetí části pokračuje v nastoleném trendu.

Samotný příběh se nese v relativně klasickém pojetí. Na jedné straně máme skupinku hrdinů, které vede “vyvolená” Paní kamene, jenž se vydávají na nebezpečnou cestu za záchranou světa. Oproti nim pak stojí temná strana, padouch pracující ze stínů a všudypřítomné nebezpečí. Po příběhové stránce na nás moc překvapení nečeká. Avšak ve spojení s nádherným fikčním světem, jenž čtenářům nabízí dechberoucí kulisy, tvoří dohromady jedinečný celek jenž si vás naprosto získá a vy budete hltat stranu za stranou.

A pak je zde samotná kresba, kterou Amulet nad svými konkurenty rozhodně vyniká. Kibuishiho nádherná kresba propůjčuje celé sérii jedinečné kouzlo a vy se tak budete moci naplno ponořit do fascinujícího světa, který pro nás tento autor vytvořil. Kibuishi má navíc nesporný vypravěčský talent a umí naplno využít komiksového média. Naprosto famózně pracuje s panely, umě střídá jejich dynamiku i rozložení, čímž dodává celému vyprávění na dynamičnosti. Když k tomu připočteme děj jenž má jednak jasné směřování a především pak hlavu a patu (což není vždy zvykem) dostáváme do rukou opravdu úžasný celek, který vás rozhodně nenechá chladnými.

Třech knihách má Amulet skutečně výborně našlápnuto k úspěchu a my se můžeme jen těšit co si pro nás tento talentovaný Američan japonského původu přichystá dál. To je však jen samotný začátek daleko rozsáhlejšího a spletitějšího příběhu točícího se okolo “naší” sourozenecké dvojice a především pak okolo mocného amuletu, který se zde začíná více projevovat a našeptává své nositelce nebezpečné myšlenky…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..