Kazu Kibuishi – Amulet #4: Poslední strážci

0

Trvalo to, trvalo. Každopádně po více než roční pauze, zapříčiněné mimo jiné pandemií koronaviru, se fenomenální Amulet vrací zpět na scénu. Moderní klasika Kazua Kibuishiho přichází s čtvrtým dílem série, v níž autor spojuje vlivy ze Star Wars, Pána prstenů, Alenky v říši divů nebo ze série o Harrym Potterovi, jejíž americkou edici k 15. výročí ilustroval.

Od vydání úvodních dvou svazků Amuletu uplynuly již více než dva roky a tak nastal nejvyšší čas na to, aby nám i přes nejrůznější problémy nakladatelství Paseka naservírovalo další kousek této jedinečné série. Ostatně, ne nadarmo se Amulet po právu řadí k základním kamenům moderní tvorby pro děti a mládež, byla by tedy věčná škoda, kdyby o ni byli čeští čtenáři ochuzeni.

Kazu Kibuishi ostatně již v předchozích třech knihách této povedené série dokázal, že Amulet skutečně patří k tomu nejlepšímu, po čem můžete v oblasti komiksů pro mladší čtenáře sáhnout. V této sérii se snoubí jedinečný autorův kresebný styl inspirovaný mangou a japonskými komiksy, s inteligentním příběhem, protkaném nemalým množstvím popkulturních odkazů. Díky tomu se může tato série stát, stejně jako například legendární Kůstek, dostatečně atraktivní i pro starší čtenáře. 

Ve čtvrtém díle navíc začíná výrazněji přituhovat. Tím se ostatně potvrzuje trend nastolený již v předchozích knihách. Amulet se tak pomalu, ale jistě začíná vybarvovat a jasně dává najevo, že nádherný “pohádkový vizuál” toho v sobě ukrývá mnohem víc. Stále je zde sice příběh, který se nese v relativně předvídatelném duchu, Kibuishi si však pro nás přeci jen přichystal nějaké to překvapení a tak se zde dočkáme i nějakého toho překvapivého zvratu.

Samotný příběh plynně navazuje na události z předchozí knihy, kdy naši hrdinové hledali legendární město Cielis. To sice již našli, avšak Město v oblacích ani zdaleka nesplnilo jejich představy. Kdysi velké město s mocnými ochránci se změnilo k nepoznání. Celým městem obchází strach. Vystrašení obyvatelé tvrdí, že ve městě vídají duchy, a Rada strážců, ke které hrdinové upírali své naděje, podle všeho není tím, čím se zdála být…

Není to však jen nejistota, která obchází celé město. Naši hrdinové se kromě toho seznamují s novými postavami, které mají šanci pořádně zamíchat s dějem. Vše se však vcelku pochopitelně točí okolo Rady strážců, která se stává středobodem aktuální knihy. Příběh se posouvá opravdu příjemným způsobem kupředu, vše se zamotává, postavy dostávají patřičnou hloubku a na scénu vyplouvá celá řada nových otázek, na které bude potřeba najít odpověď.

Opomenout nesmíme ani fantastickou Kibuishiho kresbu, která je jedním z hlavních tahounů celé série. Ono se vlastně ani není co divit. Autor v Amuletu vytvořil opravdu fantastický fikční svět, jenž čtenářům nabízí opravdu dechberoucí kulisy. Ve spojení se specifickou anime inspirovanou Kibuishiho kresbou vytváří Amulet jedinečný celek, který sérii propůjčuje jedinečné kouzlo, díky kterému se budete moci ještě více ponořit do tohoto nádherného fantastického světa.

Kibuishi je evidentně mužem mnoha talentů a naplno umí využít komiksového média. Naprosto famózně pracuje s panely, umě střídá jejich dynamiku i rozložení, čímž dodává celému vyprávění na dynamičnosti. Když k tomu připočteme děj, jenž má jednak jasné směřování a především pak hlavu a patu (což není vždy zvykem), dostáváme do rukou opravdu úžasný celek, který vás rozhodně nenechá chladnými. Amulet skutečně výborně našlápnuto k úspěchu a my se můžeme jen těšit, co si pro nás tento talentovaný Američan japonského původu přichystá dál. Na závěr nezbývá než doufat, že se dalšího dílu dočkáme o něco dřív, než tomu bylo u aktuální novinky. Roční pauza je v případě této skvělé série zkrátka skutečně moc…AMULET #4: POSLEDNÍ STRÁŽCI
SCÉNÁŘ: KAZU KIBUISHI
KRESBA: KAZU KIBUISHI
PŘELOŽIL: MICHAEL PROKOP
VYDAL: PASEKA
ROK: 2020
STRAN: 224
ORIG. NÁZEV: Amulet: The Last Council
ISBN: 978-80-7637-080-7

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..