Kati Hiekkapelto – Kolibřík

0

ANOTACE:
Maďarka původem, Jugoslávka místem narození. Někdejší uprchlice Anna Feketeová začala svou kariéru vyšetřovatelky v severofinském přímořském městečku. Ačkoli se již zcela integrovala ve své nové domovině, cítí se jako imigrant a cizinec — a to hlavně sama pro sebe. Navíc jejím kolegou je muž ve středních letech, který se netají svou xenofobií.

Annina kariéra ještě skoro ani nezačala a už se dostala k případu, který uchvátil celou zemi. Mladou ženu kdosi z bezprostřední blízkosti zastřelil brokovnicí. V její kapse policie nalezla přívěsek zobrazující aztéckého boha. Další vražda brzy následuje. Vše naznačuje, že se bude jednat o sériového vraha. Dokáže ho Anna dostihnout, než udeří znovu?

Kromě toho Annu trápí osud kurdské dívky Bihar. Dívka kontaktuje policii, ale bojí se pomsty a odmítá spolupracovat během výslechu. Má snad strach z vlastní rodiny? Dokud Bihar nezačne mluvit, musí Anna hledat důkazy jinde.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Mrzne jako když praští, že by ani psa ven nevyhnal. Zkrátka a dobře ideální počasí na dlouhé zimní večery u krbu s knihou. Pokud vám však ani venkovní mráz nestačí, mohl by pro vás být ideálním společníkem Kolibřík Kati Hiekkapeltové, který vydalo před Vánoci nakladatelství Host. Mrazivá detektivka ze severu Evropy, jenž je zároveň napínavým začátkem nové detektivní série.

Kolibřík je mimo jiné i autorčiným debutem, ve kterém se rozhodla promítnout své dlouhodobé zkušenosti v oblasti speciální pedagogiky a především pak ze svého pobytu v Srbsku, kde žije početná maďarská menšina. Hiekkapeltová rozhodně není první severskou autorkou, která se rozhodla věnovat tématu imigrace a národnostních menšin ve své zemi. Jak vidno tyto témata jsou ve Skandinávii stále aktuální, o čemž svědčí i úspěch jejích knih. Kolibřík má na svém kontě řadu žánrových ocenění a ani druhý díl série si nevede vůbec špatně. Stal se jednou z nejprodávanějších knih ve Finsku. Otázkou však zůstává jak si tato finská autorka povede u českých čtenářů, kteří začínají být pomalu, ale jistě severskými detektivkami nasyceni.

Ve svém románovém debutu autorka čtenářům představuje policistku Annu Fekete, jenž je zároveň ústřední postavou této detektivní série. Jak již bylo řečeno Kolibřík se točí kolem problému přistěhovalectví. S tím má ostatně i naše hlavní hrdinka bohaté zkušenosti. Anna má maďarské kořeny, narodila se však v bývalé Jugoslávii. V devíti letech se pak přistěhovala do Finska a ačkoliv se sama za Finku považuje, svůj exotický původ nezapře, což jí ostatně dokáže nejednou dostat do problémů.

Nyní však Anna nastupuje v severofinském přímořském městečku na oddělení vražd a hned její první den ji čeká pořádná výzva. V nedaleké obci je objevena mrtvola mladé ženy, kterou někdo zblízka zastřelil brokovnicí. Brzy navíc následuje další vražda a vše nasvědčuje tomu, že v jinak poklidném městečku začal řádit sériový vrah. Anně a jejím kolegům se tak neúprosně zkracuje čas, než pachatel udeří znovu.

Toto je však pouze jedna z detektivních linií a zápletek, které příběh obsahuje. Kati Hiekkapeltová se samozřejmě ve větší míře dotýká právě imigrantů a všudypřítomné xenofobie, která je pravé i díky situaci v Evropě stále hmatatelnější. Vedle toho však nabízí i velmi kvalitní detektivní zápletku s prvky temného thrilleru. Díky tomu nebude Kolibřík nejvhodnější pro citlivější povahy. Autorka rozhodně s krví a násilím nešetří, na druhou stranu je to stále severská detektivka a tak jsme si na tento stav mohli již vcelku zvyknout.

Pečlivou péči si zasloužily i samotné postavy, které mají rozhodně co nabídnout. Anna je díky svému původu dostatečně atraktivní, autorka však zapracovala i na její povaze. Nebojí se prosadit svůj názor a jen tak se ničeho nezalekne. To se jí ostatně bude hodit i při jednání s jejím novým kolegou Niemim Eskem. Ten se nijak netají tím, že Annou doslova opovrhuje a nazývá jí černou hubou… Bohužel, nebo bohudík je právě tato nesourodá dvojice pověřena vyšetřováním. Díky jejich “spolupráci” tak nebude o peprné momenty nouze.

Kolibřík sice nenabízí žádné převratné novinky, autorka však staví na osvědčených pilířích žánru, které umě kombinuje do vynikajícího celku. Když k tomu připočteme zajímavou a různorodou dvojici hlavních vyšetřovatelů, dostáváme do rukou více než zajímavou detektivku, která to sice v dnešní konkurenci nebude mít jednoduché, rozhodně však dokáže zaujmout. Navíc se jedná o více než dobrý příslib pro následující díly série, kterých se snad dočkáme i v českém překladu.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.