Kateřina Tučková – Vyhnání Gerty Schnirch

0

Je tomu již jedenáct let co Kateřina Tučková přišla s knihou, která se dotýká ožehavých témat naší minulosti a ukázala je takové jaké doopravdy byly. Po právu za ní obdržela cenu Magnesia Litera – Cena čtenářů za rok 2010 a byla nominována na řadu dalších prestižních ocenění. Vyhnání Gerty Schnirch si ve době získalo zaslouženou pozornost. Její příběh však nestárne a je dobré si jej čas od času připomenout. Třeba ve formě audioknihy, kterou načetla fenomenální Vilma Cibulková.

Kateřina Tučková se dostala do většího podvědomí čtenářů právě díky této knize. Následně svůj úspěch zopakovala i s Žítkovskými bohyněmi, které jí zajistili místo mezi tuzemskou spisovatelskou smetánkou. Autorka toho má však za sebou samozřejmě daleko víc. Stojí například za několika odbornými publikacemi z oblasti českého výtvarného umění, popřípadě spolupracovala na beletrizovaném životopise Můj otec Kamil Lhoták. To však již maličko odbíháme od tématu, pojďme se blíže podívat na neuvěřitelně silný příběh jedné brněnské Němky…

Poslední válečné dny roku 1945 se nenesly pouze v očekávání věcí budoucích a oslavách nad koncem utrpení válečných let. Své by o tom mohli vyprávět tisíce obyvatel Československa, kteří neměli to štěstí a měli v rodném listě uvedenou kolonku národnost německá. Co na tom, že většina z nich za války trpěla jako Čechoslováci a nenáviděli Hitlera stejně jako ostatní. Na to se historie neptá a Benešovy dekrety mluvily jasně – Odsunout !

A právě tomuto tématu se věnuje kniha Vyhnání Gerty Schnirch. Autorka zde ukazuje neradostný osud hlavní hrdinky, která pochází z Česko-německé rodiny žijící v Brně. Spolu s Gertou se čtenáři vydávají na brněnský pochod smrti, při němž zahynulo několik tisíc lidí a během kterého se Čechoslováci a Sověti chovali častokrát hůř než nacisté.

Nejprve se vžijeme do mladé dívky, které válka rozdělí rodinu, vezme matku, postupně odcizí židovskou kamarádku a v zárodku zničí její první lásku k českému chlapci. Během válečných let Gerta násilně dospěje a porodí zdravou, ačkoliv zoufale nechtěnou dcerku. Barbora je sice důkazem spáchaného násilí, přesto se po narození stane jedinou Gertinou útěchou, jediným důvodem, proč přežít peklo. Postupně tak projdeme několika neradostnými dekádami našich dějin, abychom se s hlavní hrdinkou rozloučili na prahu nového tisíciletí.

Samotný pohnutý osud hlavní hrdinky je natolik silný, že nechá chladným jen málokterého čtenáře či posluchače. Útlak a hrůzy poválečných let jsou zde vylíčeny opravdu věrohodně. Až může některým čtenářům nad těmito zvěrstvy zůstávat rozum stát.

Celkovou atmosféru knihy v její audio podobě navíc výborně podtrhuje charakteristický nakřáplý hlas Vilmy Cibulkové, který výborně odráží trpkou životní zkušenost, kterou hlavní hrdinka prochází. A právě Vilma Cibulková byla při výběru interpreta trefou do černého, která se odráží na celkové kvalitě audioknihy. I přes svůj rozsah, skoro 16 hodin, nemusíte mít strach, že by vás kniha začala nudit. Velmi silný příběh v podání Cibulkové rozhodně udrží vaší pozornost až do konce a zaujme nejednoho milovníka kvalitní literatury.

Přestože jsou dnes v oblibě především severské detektivky a akční thrillery ze zámoří, nemělo by vám Vyhnání Gerty Schnirch uniknout. Příběh, který se opírá o ožehavá témata naší minulosti, dokáže poučit a neznalé čtenáře dějin šokovat zároveň. Navíc tato audiokniha patří k tomu nejlepšímu na co můžete v nabídkách narazit a je dobrou, i když dost náročnou volbou, jak s audioknihami začít.KATEŘINA TUČKOVÁ – VYHNÁNÍ GERTY SCHNIRCH
VYDAL: HOST
ROK: 2009
STRAN: 416
ISBN: 978-80-7294-315-9
AUDIO
VYDAL: ONEHOTBOOK
NAČETL: VILMA CIBULKOVÁ
REŽIE: JITKA ŠKÁPÍKOVÁ
DÉLKA: 15 H. 45 MIN.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..