Kate Atkinsonová – Život za životem

0

Angličanka Ursula Toddová zemře těsně po narození jedné únorové noci roku 1910. V následující kapitole se téže únorové noci narodí znovu, přičemž tentokrát přežije, aby podstoupila celou řadu tragických, mnohdy heroických konců. Tak jako na divadle padá opona, v Ursulině příběhu „padá tma“, tedy smrt. Ta ovšem neznamená temný konec, ale je příslibem dalších, neomezených variant a pokračování. Není divu, že Ursula mívá silné pocity déja vu; je totiž obdařena možností prožívat tytéž chvíle a stavy znovu a znovu a snažit se zabránit osobním i dějinným katastrofám.

…………………………………………………………….

Velký knižní čtvrtek se již tradičně může pyšnit skvělými a pečlivě vybranými tituly, ze kterých si vybere snad každý čtenář. V letošním podzimním výběru se tak ocitl i oceňovaný titul britské autorky Kate Atkinsonové Život za životem. Tento kousek může čtenáře zaujmout nejen svým zpracováním a závanem dob dávno minulých, ale i všudypřítomným nádechem tajemna a smrti, jenž se ovšem nikdy nejeví jako konečná stanice.

194500_bigS dílem této britské spisovatelky se mohli čeští čtenáři setkat již dvakrát, v obou případech se jednalo o tituly, které nakladatelství Argo zařadilo do své edice AAA. A přestože oba romány patří ve svých žánrech ke špičce, čtenáře jaksi minuly. Možná za to může i fakt, že se Atkinsonová nesnaží za každou cenu držet módních trendů a nepředkládá tak fanouškům za každou cenu to, co je in. Oproti tomu jde svou vlastní cestou, kdy sice nezaujme davy čtenářů, ale na druhou stranu jim předkládá jedinečné kousky, které ocení především ti, co touží po něčem náročnějším.

Do této kategorie spadá i nejnovější autorčin počin Život za životem. Ten se ovšem těší i větší pozornosti českých čtenářů, možná díky zařazení do Velkého knižního čtvrtku, možná díky svému zaměření, nebo díky oceněním, která tato kniha získala. Atkinsonová se totiž za tento román může pyšnit několika literárními cenami, včetně prestižní Costa Book Award za rok 2013. Navíc si vysloužila velmi pochvalné kritiky jak v Británii, tak v USA, díky nimž se dostala do všeobecného podvědomí nakladatelů na celém světě. U nás tento román vydává, stejně jako předešlé autorčiny tituly, nakladatelství Argo v překladu Daniely Theinové.

CELOU RECENZI NALEZNETE NA WEBU FANTASIA.CZ

Kniha vychází v nakladatelství Argo
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdKate Atkinson se narodila v Yorku. Studovala anglickou literaturu na Dundeeho univerzitě. Nyní žije v Edinburghu. Svoji spisovatelsvou dráhu zahájila psaním povídek do časopisů. Za románovou prvotinu V zákulisí muzea obdržela v roce 1996 Whitbreadovu cenu. Následovaly další romány Human Croquet a Emotionally Weird. V roce 2002 vyšla její sbírka povíden Not the End of the World. Román Case Histories přivádí na scénu detektiva Jacksona Brodieho. Ten se objevuje i v dalším románu One Good Turn i v zatím poslední knize When Will There Be Good News?, která byla nominována na prestižní britskou cenu Gold Dagger. Podle všech knih s Jacksonem Brodiem byla natočena v roce 2011 série v produkci BBC. Atkinson je i autorkou divadlení hry Abandonment.

 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..