Kate A. Boorman – Smrtná zima

2

ANOTACE:
Patnáctiletá Emmeline žije v osadě uprostřed hlubokých hvozdů, v puritánském společenství zcela odříznutém od okolního světa. Nehostinný kraj sužují kruté zimy a za hradbami číhá děsivý nepřítel. Jedinou nadějí na přežití je zůstat uvnitř. A dodržovat přísná pravidla rady.

Emmeline ví, že vydat se mimo pevnost je zakázáno, avšak stromy v lese jí cosi šeptají a táhnou ji ven na zapovězenou cestu. Už kdysi na ni vstoupila její babička, která za to tvrdě zaplatila. Přijme-li dívka od jednoho z členů rady nabídku k sňatku, mohla by jméno své rodiny očistit. Jenže její srdce touží po někom jiném. A sny stále volají…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Nakladatelství Host sice vyloženě nepatří mezi vydavatele zaměřující se na literaturu pro mládež, ovšem čas od času udělá výjimku a přinese svým čtenářům i nějaký ten kousek z tohoto odvětví. Mezi ně patří i zajímavě vyhlížející Smrtná zima Kate A. Boormanové, která u nás vyšla v rámci Velkého knižního čtvrtku. A je tak dalším fantasy z tohoto nakladatelství, které zamířilo na pulty českých knihkupců.

1067Smrtná zima je úvodním dílem nové young adult série Kate A. Boormanové. Pro tuto kanadskou autorku je to zároveň i její knižní debut. A bude tedy velice zajímavé sledovat, zda se autorce podařilo vyvarovat se začátečnických chyb. Nutno ovšem podotknout, že již podle anotace čeká na čtenáře opravdu zajímavé počtení, zahalené rouškou tajemna. Tento pocit umocňuje i samotná obálka, ze které toho sice moc nevyčteme, ovšem k samotnému příběhu skvěle ladí a navozuje tu správnou atmosféru.

Autorka nás ve svém příběhu zavádí do nehostinného kraje bez jakékoliv civilizace, kde jedinou známkou lidí je osada uprostřed hlubokých hvozdů. Celý kraj sužují kruté zimy a za hradbami číhá neznámý nepřítel. Jedinou nadějí pro toto společenství je tak držet při sobě a dodržovat přísná nařízení.

Žije zde i patnáctiletá Emmeline, která sice ví, že vydávat se do lesa za pevností je zakázáno, avšak stromy jí k sobě neustále vábí. A tak nedbá na nařízení rady a i přes hrozbu krutého trestu, se na svých výpravách do lesa vydává stále dál a dál. Svým způsobem tak kráčí ve šlépějích své babičky, která za svou vzpurnost tvrdě zaplatila. Emmeline má však možnost očistit jméno své rodiny když přijme nabídku k sňatku jednoho z členů rady. Vábení lesa však neustává…

Hlavním lákadlem této knihy bude bezpochyby atmosféra a vcelku originální prostředí, ve kterém se samotný příběh odehrává. V prostředí můžeme dokonce nalézt lehkou paralelu s autorčinou domovinou, protože i v Kanadě nalezneme obrovské neobydlené oblasti plné lesů kde vládne především dravá zvěř. O kruté a drsné zimě se snad ani zmiňovat nemusím.

21527233Autorka samozřejmě nezapomněla do příběhu zakomponovat i nezbytný milostný trojúhelník, tolik typický pro všechny dnešní dystopie a young adult knihy. Naštěstí se samotný příběh netočí jen kolem milostných pletek hlavních hrdinů, ale je spíše doplněním k hlavní dějové linii, která se točí okolo děsivého nepřítele za branami osady a tajemství, které v sobě ukrývá les.

Ačkoliv se jedná o autorčinu prvotinu, vytknout se jí moc nedá. V rámci žánru bezpochyby dokáže zaujmout a to nejen díky příběhu jako takovému, ale i díky formě, jakým jej autorka napsala. Celá kniha je totiž úžasné čtivá a takřka okamžitě vás vtáhne do děje. Jedinou větší výtkou může být fakt, že v textu nalezneme opravdu velké množství francouzských slovíček, které tak narušují samotnou plynulost četby. V autorčině domovině to bezpochyby nevadí –  vždyť právě v Kanadě patří vedle angličtiny právě francouzština mezi úřední jazyky. U nás je však situace diametrálně odlišná, obzvláště když uvážíme, pro jaké čtenáře je tato kniha určená a jak moc je francouzština na našich školách v současné době rozšířená. Je sice pravda, že většinu slovíček si čtenář dokáže odvodit, ovšem alespoň základní znalost tohoto jazyka by se bezpochyby hodila.

V neposlední řadě musíme zmínit i samotný závěr. Z něj mohou být možná někteří čtenáři trošičku zklamáni. Autorka se sice rozhodne odhalit jedno z velkých tajemství příběhu, to však bohužel není až tak šokující, jak by mohlo být a na nás tak nečeká žádný kýžený wow efekt, který bychom na tomto místě tak trochu očekávali. Což je bezpochyby škoda, na druhou stranu se jedná o autorčin debut a navíc první díl chystané trilogie, takže prostoru pro zlepšení zde bude mít Kate Boormanová ještě dost.

Smrtná zima se sice prozatím nemůže zařadit mezi naprostou špičku žánru, však nemá k ní daleko. Stačí odstranit pár chybek, kterých se autorka nevyvarovala a zachovat veškeré klady této knihy a máme zde dalšího aspiranta na trůn královny dystopií. Ovšem na to, zda se to autorce nakonec povede, si budeme muset ještě chvíli počkat. V tuto chvíli je Smrtná zima opravdu příjemnou oddechovkou, která potěší každého milovníka dystopických příběhů.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

    • no musel jsem něco srazit za běžné klišé milostného trojúhelníku, ten konec taky mohl být lepší a hlavně ta francouzština…ta mě rozčilovala a to základy umím takže jsem problém neměl ale stejně 😀

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..