Katarína Holetzová – Smečka

0

 

ANOTACE:

Pohádkový zámek uprostřed hor ukrývá tajemství. Vzpomínky na minulost dnes luxusního hotelu oživí vražda známého podnikatele. Vše nasvědčuje tomu, že jde o sexuálně motivovaný čin. René Juhász s kolegou však pátrají po nových stopách. Z výpovědí místních obyvatel zjišťují, že zde byli za bývalého režimu tajně vychováváni dětští špioni… Vynořuje se mnoho dalších, temných tajemství. A přibývat začnou i mrtví. Chlapci, kteří si tu psali deníky, postupně umírají za nejasných okolností. Jde o pomstu? Kdo se rozhodl po tolika letech vraždit? Vyšetřovatel René Juhász hledá pravdu v tuhé zimě. Nikdo mu už nevěří. A největším nepřítelem je jeho povaha, která ho téměř připraví o posledního přítele

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Slovenští autoři to u nás nemají až na pár výjimek úplně jednoduché. Své kvality však již nejednou bezesporu dokázali. O což se ostatně bude snažit i nastupující hvězda krimi žánru Katarína Holetzová. Ta se u nás představila již loni na podzim, když jí pod hlavičkou nakladatelství XYZ vyšel debutový román Smrt prokletých. Na ten letos v červnu navazuje Smečka, v níž se svérázný detektiv René Juhász vydává objasnit další neobvyklé úmrtí…

Katarína Holetzová patří k nové nastupující generaci autorů, kteří se snaží navázat na úspěchy svých starších kolegů. A nutno podotknout, že této talentované autorce se to vcelku dobře daří. Již svým debutem rozhodně dokázala zaujmout a ani její poslední počin Smečka si u čtenářů na Slovensku nevede vůbec špatně. Kromě psaní krimi příběhů se věnuje i literární publicistice. Ostatně v novinách publikovala již jako patnáctiletá.  V současnosti přispívá knižními recenzemi do Magazínu o knihách a působí na Fakultě masmédií Panevropské vysoké školy.

Ve Smrti prokletých autorka představila českým čtenářům svérázného detektiva Reného Juhásze, jenž má do ideálního hrdiny hodně daleko. Ten se nyní opět vrací na scénu, aby se pokusil vyřešit další zamotaný případ. Malebný zámeček uprostřed hor se stává svědkem vraždy známého podnikatele. Na první pohled se zdá, že případ je v podstatě jasný a stačí pouze chytit vraha, který je na útěku. René Juhász s kolegou však pátrají po nových stopách, které před nimi odkryjí dávné tajemství místního zámečku. Z výpovědí místních obyvatel zjišťují, že zde byli za bývalého režimu tajně vychováváni dětští špioni a právě zavražděný podnikatel by mohl být jedním z nich. Jedná se o náhodu, nebo se za celým případem ukrývá něco víc.

To je otázka, kterou se bude snažit rozlousknout Juhász se svým kolegou. Holetzová vytvořila vcelku zajímavý detektivní příběh, kterému nechybí napětí i patřičná atmosféra. Vše pak zpestřuje konspirační teorií o dětských špionech, kolem které se točí jedna z ústředních linií této knihy. Ta je bezesporu zajímavá, v případě této mladé autorky s ohledem na její věk a zkušenosti, si však troufám tvrdit, že většina čtenářů ji právě tuto část nebude moc věřit. Stará komunistická tajemství zkrátka k sotva třicetileté autorce moc nesedí. Autorka se nás naštěstí nesnaží přesvědčit o “své” pravdě a předkládá nám pouze pár zajímavých informací k zamyšlení.

U současných krimi sérií již tradičně platí, že kromě příběhu jsou hlavními tahouny vcelku pochopitelně i samotné postavy. To by mohlo relativně platit i pro knihy Kataríny Holetzové, přesto si netroufám tvrdit, že si její vyšetřovatele zrovna oblíbíte. René sice nebojuje s žádnou klasickou závislostí, které běžně užírají hrdiny dnešních kriminálek, jednoduché to však také nemá. Moc krásy nepobral, navíc je zrzek a má maďarský původ, aby toho nebylo málo, tak pokazí na co sáhne. Když k tomu připočteme jeho problém navázat normální vztahy, člověk si až říká, jak někdo takový může vůbec fungovat a navíc být hrdinou celé knižní série. Holetzová se tak snaží svést na aktuální vlně s problémovými hrdiny. I když je potřeba ocenit, že se k tomu rozhodla přistoupit vskutku originálně. Rozhodně bych však Reného Juhásze neoznačoval za sympatickou postavu.

Celkovému dojmu bohužel nikterak nepomůže ani Juhászův kolega Richard Potančok. Ten je sice na rozdíl od Reného vcelku schopný, kromě toho mu však nechybí ani arogance a nabubřelé ego. Zkrátka a dobře dostáváme opravdu povedenou dvojičku vyšetřovatelů, kteří vám dost často polezou pěkně na nervy. Těžko říct, zda to byl záměr autorky, či pouhá náhoda, jisté však je, že si Juhásze s Potančokem opravdu jen tak s někým nespletete.

Jinak však knize v podstatě nic nechybí a nabízí nám vcelku zajímavou zápletku v originálním prostředí. Až na pár detailů působí vcelku věrohodně a co je důležitější dobře se čte. Děj nikde výrazněji nezaškobrtává a plyne příjemným tempem kupředu. Ze Smečky se tak stává ideální nenáročný společník na dovolenou. Katarína Holetzová je bezpochyby talentovanou autorku, kterou může čekat zářná budoucnost. Stačí se trochu “vypsat” a může směle konkurovat svým slavnějším kolegům.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..