Kass Morgan – Prvních 100

6
Od ničivé nukleární války žije lidstvo ve vesmírných lodích vysoko nad radioaktivním povrchem Země. Nyní je však sto mladých delikventů, které společnost považuje za postradatelné, vysláno na nebezpečnou výpravu s cílem znovu kolonizovat planetu. Může to být jejich druhá šance na život… nebo sebevražedná mise.
Stovka odsouzenců, pronásledovaných nástrahami divoké přírody a tajemstvími své minulosti, musí bojovat, aby přežila. Nikdy se z nich neměli stát hrdinové, ale nakonec mohou být poslední nadějí pro CELÉ lidstvo.

…………………………………………………………….

To čím hrozí historici a vědci již řadu let se nakonec stalo skutečností. Lidstvo svou bezohledností a agresivitou prakticky zničilo Zemi. Od ničivé nukleární války již uplynula řada let, přesto se nad zemí stále vznáší radioaktivní opar, který vypudil lidstvo z této planety do vesmíru, na paluby vesmírných lodí, kde přeživší zbytky lidské rasy čekají až radioaktivita ustoupí, aby se mohli vrátit zpět domů.  Pojďme nahlédnout do post-apokalyptického světa, který nemusí být až v tak vzdálené budoucnosti, jak se na první pohled může zdát.

3D-Book-100Kass Morgan, americká autorka, která se jako mnoho dalších nechala strhnout současnou popularitou dystopií a post-apokalyptických příběhů. Prvních 100 je tak jejím debutem na literárním poli a je prvním dílem chystané série (The Hundred), ke které autorka právě dokončuje druhý díl. Tato kniha navíc zaujala natolik, že se filmový producenti rozhodli autorčin námět použít a přetavit ho ve stejnojmenný seriál, který u fanoušků těší značné oblibě.

Lidstvo se po nukleární válce uchýlilo do hlubin vesmíru na paluby vesmírných lodí, kde tak tak přežívá a ve skrytu duše živí naději, že se jednou vrátí zpět na Zemi. Drtivá většina z nich ovšem netuší jak je na tom technika, na které žijí, vážně. Proto představitelé společenství vytvoří tajnou akci, při které je vybráno sto mladých vězňů, kteří jsou vysláni na nebezpečnou výpravu s cílem znovu kolonizovat planetu. Otevírá se před nimi nová šance na život, nebo je dostihne všudypřítomná hrozba radiace?

the100skeletonposterPraktické zničení planety a pozdější návrat na ní jistě nepatří mezi náměty, se kterými bychom se doteď nesetkali. Přesto dokáže Prvních 100 něčím zaujmout. Děj není na první pohled nijak komplikovaný, přesto dokáže čtenáře naplno vtáhnout do děje. Samotný příběh čtenáři prožívají z pohledu čtyř hlavních postav, Clarke, Glass, Bellamyho a Wellse. Každý z nich prožívá svůj vlastní příběh, přesto dávají tyto střípky dohromady skvělý celek, který nadchne nejednoho čtenáře.

Prvních 100 je primárně určeno pro dospívající čtenáře, přesto si myslím, že by si i tito čtenáři zasloužili trochu komplikovanější zápletku, i když na druhou stranu se jedná o první díl série. Je tedy možné, že si autorka zatím nechala nějaké to eso stále v rukávu a použije ho až v dalších dílech. Bohužel takto se, ale čtenáři sci-fi odkojení neubrání pocitu, že autorka pouze recykluje příběhy některého z velikánů tohoto žánru. I když kolik lidí z právě dospívající generace čte Bradburyho, nebo Clarka? A právě pro tyto čtenáře, klasikou zatím nepolíbené, je Prvních 100 hodně zajímavou volbou.

Přestože tato kniha neuchvátí, ty kteří toho mají v daném žánru načteno opravdu hodně, pro nenáročného čtenáře je skvělou volbou, jak si zpříjemnit odpoledne. Navíc v kombinaci se seriálem, který právě v zahraničí běží, dostáváme zajímavou dvojku, která tak jde ve šlépějích Stephena Kinga a jeho Pod kopulí, popřípadě Kirkmanových Živých mrtvých.

 
 Kniha vychází v nakladatelství CooBoo
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….


polaroid-photo-avatar-psd
Kass Morgan studovala literaturu na Brownu a Oxfordu a teď bydlí v Brooklynu,kde žije v neustálém strachu z její Ikea knihovny ,že se zhroutí a pohřbí ji pod hromadou sci-fi a viktoriánských románů.
Kass v současné době pracuje na pokračování The 100, který dokončí jakmile najde kavárnu,která umožňuje notebooky o víkendu.
 
 
 
 
 

wordpress hodnoceni

Zdroje obrázků: zdezde
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

6 komentářů

  1. Já jsem o knížce už četla, ale nijak zvlášť mě nenadchla. Možná to zkusím se seriálem, ale už právě koukám na The Walking Dead, tak zase nevím. 😀

  2. Jsem ráda, že jsem jí nekoupila, protože bych byla zklamaná tou jednoduchostí, ale na seriál se mrknu! 🙂

  3. Já momentálně sleduju stejnojmenný seriál. A přiznám se, že o knize jsem neměla vůbec tušení. 😀

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..