Kaspar Colling Nielsen – Dánská občanská válka 2018 -2024

0

ANOTACE:
Na počátku 21. století vypukne v Evropě válka, finanční krize z roku 2008 vede ke zhroucení evropského modelu státu blahobytu. Nedlouho poté je v Dánsku v letech 2018-2024 občanská válka. Boje se odehrávají před radnicí, politikům se stínají hlavy přímo na ulicích a bankéři jsou surově loveni jako zvěř. Občanskou válku zažil i pětadvacetiletý muž, který o ní vypravuje o čtyři sta padesát let později svému nejlepšímu příteli Geoffovi, třísetpadesátileté sexuálně frustrované border kolii s vyvinutou schopností chápat a mluvit. Nyní už čtyřistapětasedmdesátiletý boháč se udržuje naživu pomocí pokrokového programu na obnovu kmenových buněk. Čas tráví se svými přáteli, společně vedou dekadentní a osamělý život, který vyplňují čtením básní, pořádáním sexuálních orgií a vzájemným vyprávěním historek odehrávajících se okolo občanské války.
Muž přemýšlí o příčinách krvavého konfliktu, který nelítostně rozdělil společnost, a o vlastních válečných zločinech. Současně lituje jistých rozhodnutí, která během války učinil, a to především ve vztahu ke své životní lásce, nemilosrdně drsné partyzánce Leonoře. Ani po mnoha stovkách let nedokáže zapomenout na silné pocity, které zažíval v tomto důležitém období dánské a evropské historie. Příběh vypráví o tom, jak ekonomická krize v obyčejných lidech probouzí jejich nejhorší stránky a jak se spolu s vývojem krize společnost proměňuje a lidé ztrácejí důvěru k politikům a státu. Geniální román balancuje mezi obyčejností a zvráceností, smysluplností a absurditou.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Severská literatura se u nás v posledních letech těší relativně velké oblibě. Mohou za to samozřejmě především skandinávské detektivky, kterými nás naši nakladatelé zásobují. Avšak Skandinávie, to nejsou jenom detektivky. Krásným důkazem toho je i nejnovější kniha z nakladatelství Kniha Zlín dánského autora Kaspara Colling Nielsena, kterou rozhodně není jednoduché zařadit.

115-dovUž samotný název sice tak trochu napovídá o čem by tato útlá knížečka mohla být, ovšem nenechte se zmýlit. Dánská občanská válka 2018 – 2024 v sobě ukrývá mnohem víc než jen popis konfliktu, který by se v budoucnu mohl udát. Ne nadarmo je Kaspar C. Nielsen označován za jednoho z nejoriginálnějších současných dánských spisovatelů.

O jeho nápaditosti a originalitě se mohou nyní přesvědčit i čeští čtenáři právě ve knize Dánská občanská válka 2018 – 2024. Již samotná anotace slibuje opravdu zajímavé počtení a věřte, že ve skutečnosti je možná ještě daleko šílenější, než se z tohoto krátkého nakladatelského textíku může zdát. Jakkoliv může mluvící pes, či 450letý vypravěč znít nepatřičně až tragikomicky, dokázal autor vytvořit nápadité a kvalitní dílo, které čtenářům slibuje opravdu nezvyklý zážitek, který v nich bude rezonovat ještě nějakou dobu po dočtení…

Většina z nás má bezpochyby ještě v živé paměti finanční a ekonomickou krizi, která před pár lety zmítala celým světem. Její důsledky jsou patrné v určitých oblastech ještě dnes. A právě tato nelehká doba se stala odrazovým můstkem pro celý Nielsenův román. Autor se v ní zamýšlí, kam až může takováto krize vést a co vše může způsobit. Evropa se s těmito následky potýkala takřka deset let, nakonec však došlo k naprostému zhroucení státních ekonomik a lidé se začali bouřit. Takřka celá Evropa se ocitla na prahu občanských válek a o té Dánské se můžeme dočíst právě v této knize…

Bez názvu-1Tyto boje zažil i pětadvacetiletý muž, který své zážitky z války vypráví o čtyři sta padesát let později své třísetpadesátileté sexuálně frustrované border kolii s vyvinutou schopností chápat a mluvit. Ovšem není to jen válka kolem které se celé vyprávění točí. Daleko důležitější roli v mužově vyprávění hraje jeho neutuchající láska k drsné partizánce Leonoře, která ani po tolika letech stále ještě nevyprchala.

Daleko více než jednolitý příběh, připomíná kniha sbírku povídek, či historek, které spojuje společné téma. Některé z nich jsou opravdu podivuhodné až groteskní a přestože se většina z nich nenese v právě pozitivním duchu, nejednou se přistihnete s úsměvem na tváři. Ovšem daleko důležitější než samotný děj je v tomto případě námět a poselství, které autor svým čtenářům předává. Ostatně se stačí trochu zamyslet a možná i vy dojdete ke stejnému závěru jako Kaspar Colling Nielsen. Lidské konání ovlivňují mnohdy banální věci. Ovšem ve chvíli, kdy někdo ohrozí naši lásku, rodinu a blahobyt, neznáme bratra a jsme schopni jít přes mrtvoly. Dánská občanská válka je tak krásnou ukázkou toho, jak málo stačí k narušení této křehké rovnováhy a kam až nás může toto konání zavést.

Dánská občanská válka 2018 – 2024 je opravdu prazvláštní dílko. Působí jako komická sci-fi, přesto však v sobě skrývá důležité poselství o naší současnosti. Autor zde zcela popustil uzdu své fantazii a výsledek rozhodně stojí za přečtení. Neřeknu vám, jak na vás tato kniha zapůsobí, jisté však je, že vás nenechá úplně chladnými.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..