Jussi Adler-Olsen – Žena v kleci

0

Oddělení Q dánského spisovatele Jussiho Adler-Olsena by se mohlo stát kultovní záležitostí. Ústy Igora Bareše se představí v kolektivu neoblíbený a neustále zamračený komisař Carl Mørck, který je po neúspěšném zásahu „povýšen“ do čela na nově vzniklém oddělení pro řešení odložených případů.

Jeho pozornost se vrací k pět let staré složce týkající se zmizení političky Merete Lynggaardové. Díky stylistickému členění knihy – a nyní i audioknihy – v níž se střídá pohled Carla s perspektivou Merete má posluchač před policisty náskok, neboť ví, že oběť byla unesena a je dosud vězněna na neznámém místě. Jenže kým a proč?

…………………………………………………………….

Jussi Adler-Olsen bezpochyby patří mezi nejoblíbenější severské autory, po kterých u nás můžeme sáhnout. Není proto divu, že se veleúspěšná série z oddělení Q dočkala i své audiopodoby a zatímco se do kin právě chystá druhý díl pod názvem Zabijáci, rozhodně neuškodí, si připomenout i začátek této série. Pojďme si tedy poslechnout, jaký osud čeká na Ženu v kleci.

CD-ArtStejně jako ostatní detektivní romány z nakladatelství Host i Olssenova oddělení Q se ujalo audio vydavatelství OneHotBook. O režii se postarala zkušená Jitka Škápíková, jež stojí za velkou částí produkce tohoto vydavatele a je jistou zárukou kvality. Když se k tomu přidá charakteristický hlas Igora Bareše, jehož mohli posluchači mimo jiné slyšet v Nebezpečných známostech, Chatrči, či Čapkově Hordubalovi, je téměř jisté, že tato série je ve správných rukou.

Je rozhodně dobře, že se ve OneHotBook rozhodli vydávat tuto sérii popořadě, protože právě v případě Jussiho Adler-Olsena je první díl daleko důležitější než u jeho kolegů. Zatímco jsou čtenáři a posluchači v severských detektivkách běžně rovnou vrženi do děje a případů, Olsen jde na své fanoušky pěkně pozvolna a popořadě. V Ženě v kleci tak budeme sledovat založení nového kriminálního oddělení Q, kam byl více méně odklizen v kolektivu neoblíbený a neustále zamračený komisař Carl Mørck.

Kromě Mørcka na posluchače čeká i jeho svérázný asistent Asad, jehož obestírá velké množství záhad a tajemství, o tom se ostatně dozvíme více v dalších dílech. Tentokrát je vše na počátku a na tuto dvojici čeká první případ. Pět let staré zmizení političky Merete Lynggaardové, které obestírá řada pochybností a nezodpovězených otázek a právě na této dvojici je, aby se pokusila případ po dlouhých letech uzavřít.

Igor_Bares_Zabijaci_audiokniha_Olsen_OneHotBookO spisovatelských kvalitách Jussiho Adler-Olsena asi netřeba moc polemizovat. Čísla prodejů a počet autorových fanoušků mluví za vše. Ostatně Olsen stvořil pestrobarevnou směsici, ve které si každý přijde na své, od napínavého děje, zvratů a gradující zápletky, až po všudypřítomný humor a ironii, které tento jinak vážný žánr odlehčují a dodávají mu pocit svěžesti.

A právě tyto části si i Igor Bareš vychutnal asi nejvíce, ale to ovšem neznamená, že by v ostatních částech zůstával pozadu, to rozhodně ne. Ostatně Bareš je skutečný profesionál, jenž má bohaté zkušenosti z oblasti rozhlasových her, odkud je to jen krůček ke klasickým audioknihám. Je sice možné, že si někteří posluchači budou muset na jeho řízný hlas chvíli zvykat, ve výsledku se ovšem ukazuje, že tato volba patří mezi ty šťastné.

Barešův skvěle odvedený výkon doplňuje i dramatická hudba, jež naprosto koresponduje s příběhem a odděluje tak od sebe jednotlivé kapitoly. Na tento fakt si ovšem posluchači u vydavatelství již zvykli, a tak lze hudební složku pokládat spíše za standard, než za něco nezvyklého, nad čím jásat. To ovšem každopádně nesnižuje její důležitost, protože spolu s Igorem Barešem tvoří výborný celek, ke kterému se nejeden posluchač rád vrátí.

Ženou v kleci tak OneHotBook rozjelo další skvělou kriminální sérii, kterou je vyloženě radost poslouchat. Po doposlechnutí však nemusíte zoufat, jelikož již teď je dostupný druhý díl pod názvem Zabijáci, o který se postaral opět Igor Bareš s Jitkou Škápíkovou. Na závěr nezbývá, než doufat, že na třetí díl nebudeme muset čekat další rok.

Audiokniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOKAUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdJussi Adler-Olsen (* 2. srpna 1950) Dánský spisovatel vystudoval politologii a filmovou vědu. Literatuře se začal věnovat už za studií, zpracoval první dánský lexikon kreslených seriálů. Hrál v několika hudebních skupinách, skládal hudbu k filmům, pracoval jako novinář, redaktor a nakladatel. Svou literární kariéru zahájil knihou Alfabethuset (Abecední dům, 1997), pak následovaly romány Og hun takkede guderne (A děkovala bohům, 2003) a Washingtonský dekret (2006, česky 2014). Později se začal věnovat tématům spojeným s rodnou zemí. Jeho kriminální série o kodaňském policejním oddělení Q dosud zahrnuje pět knih: Žena v kleci (2011), Zabijáci (2012), Vzkaz v láhvi (2012), Složka 64 (2013) a Marco (2014). V současné době pracuje na šestém dílu série.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.