Jussi Adler-Olsen – Zabijáci

0

Na severu Dánska dojde k brutální vraždě. Oběťmi jsou bratr a sestra. Policejní vyšetřování naznačuje, že mezi podezřelými je skupinka žáků místní internátní školy, kterou navštěvují děti nejbohatších Dánů. Jeden z žáků se po letech k činu skutečně dozná, je odsouzen a případ se zdá vyřešen.

Uplyne ovšem pár let a složka s případem přistane na stole komisaře Carla Morcka z oddělení Q, zabývajícího se odloženými případy zvláštní důležitosti. Zprvu má za to, že jde o nějaký omyl, ale brzy mu dojde, že něco je velmi, velmi špatně. Spolu se svým asistentem Asadem a novým členem oddělení Q, mladou prostořekou Rose, se pouštějí do pátrání, které je provede všemi patry společnosti: od toho největšího chudáka na hlavním nádraží až po muže na vrcholu. Lov začíná…

…………………………………………………………….

Již více než před rokem se fanoušci severských detektivek dočkali převedení prvního dílu jedné z nejúspěšnějších krimi sérií do audiopodoby. Ano, řeč je o Jussi Adler-Olsenovi a jeho výtečném Oddělení Q.  Rok se s rokem sešel a posluchači se tak mohou opět ponořit do dalšího případu Carla Mørcka a jeho asistenta Asada. A stejně jako v případě prvního dílu nás bude vyprávěním provázet nezaměnitelný hlas Igora Bareše.

Zabijaci_audiokniha_Olsen_3Dmodel_OneHotBookRok byla evidentně dlouhá doba, avšak OneHotBook se rozhodlo, že si opět počká na uvedení filmové verze do kin a spolu s ní vypustí do světa další krimi lahůdku ze severu Evropy. Druhý díl Zabijáci tak vychází spolu se svým filmovým dvojčetem a fanouškům nezbývá, než doufat, že na pokračování nebudou muset čekat opět celý rok. To ovšem trochu předbíháme, vraťme se zpět na začátek do doby, kdy Mørck s Asadem vyřesili první případ oddělení Q a objasnili tak zmizení političky Merete Lynggaardové.

Sotva Mørck sepsal poslední hlášení, už se mu opět na stole kupí další nevyřešené případy, které si zasluhují jeho pozornost. S čím ovšem začít, to je otázka, na kterou mu nikdo nedá odpověď. Při třídění ovšem narazí i na dvacet let starou vraždu. Tento případ je však uzavřený a pachatel sedí ve vězení, proč se tedy tato složka ocitla na oddělení Q? Je to snad náhoda, nebo někdo touží po tom aby se Mørck na případ podíval trochu více zblízka?

Kolem brutální vraždy sourozenecké dvojice se opravdu vznáší řada otázek. Carlovi s Asadem se navíc zdá, že na vrahově přiznání něco úplně nesedí. Při bližším pohledu dokonce zjistí, že získané stopy vedou kromě odsouzeného muže také k dalším tehdejším studentům elitní školy, kteří jsou dnes vesměs bohatí a úspěšní podnikatelé. Byly chyby, které při vyšetřování objeví pouhou náhodou, nebo se naopak někdo snažil zmanipulovat vyšetřovaní a ovlivnit tak životy několika lidí na dlouhou dobu dopředu?

zabijaci_966x260

Adler-Olsen své kvality dokázal již mnohokrát, ostatně stačí se podívat na prodeje jeho knih v papírové i elektronické podobě. Je tedy naprosto zbytečné, rozebírat tuto knihu více do hloubky. Podívejme se však trochu blíže na jejich sestřičku v audiopodobě. Má posluchačům co nabídnout, nebo je poslech této knihy pouze ztrátou času?

Pokud patříte mezi posluchače, kteří mají o audioknižním trhu trochu přehled, asi předem víte, co můžete od audioknih z vydavatelství OneHotBook očekávat. Zabijáci v tomto ohledu rozhodně nejsou výjimkou a stejně jako ostatním kouskům tohoto vydavatele se jim dostalo náležité péče.

Igor_Bares_Zabijaci_audiokniha_Olsen_OneHotBook„Carl Mørck je prototyp v osobním životě dost tvrdě zkoušeného muže, ale velkého profesionála. Je to typ připomínající třeba Schimanského z Místa činu  ̶  člověka poměrně hodně poznamenaného životem, který však své drsné zkušenosti zúročuje ve své práci,“ popisuje hlavního hrdinu vypravěč celého příběhu Igor Bareš

Samotnou nahrávku režírovala stejně jako v případě Ženy v kleci, Jitka Škápíková, která již mnohokrát dokázala, že v této branži po právu patří mezi naší špičku. Kromě režisérky samozřejmě nesmíme zapomenout ani na interpreta, který, jak již bylo řečeno, se ani v tomto případě nezměnil. Posluchači se tak mohou opět těšit na charakteristický hlas Igora Bareše, jenž si již v prvním díle získal srdce řady posluchačů.

Již v audioknižní Ženě v kleci Bareš dokázal, že je tou správnou osobou, která se má Olsenovy série zhostit. Nutno říct, že v druhém díle toto tvrzení jen a jen potvrzuje. Jeho obsazení do role bylo zkrátka trefou do černého, která OneHotBook vyšla na sto procent. Bareš tak i zde odvádí naprosto profesionální výkon, kterému se nedá vytknout skoro nic. Velkou výhodou pro posluchače je, že skvěle modeluje hlas a díky tomu je celkový poslech příjemnější a orientace v příběhu lehčí. Navíc zbytečně nepřehrává a nežene tak jednotlivé postavy do extrému, vše je tak daleko více uvěřitelné a hlavně přirozenější.

Barešův skvěle odvedený výkon doplňuje i zde dramatická hudba umocněná emotivními tóny piana, jež naprosto koresponduje s příběhem a odděluje tak od sebe jednotlivé kapitoly. Dál už bychom se jen zbytečně opakovali, celá nahrávka se nese ve stejném duchu jako drtivá většina produkce OneHotBook. A podtrhuje tak fakt, že je vcelku jedno, po jaké audioknize z tohoto vydavatelství sáhnete, jelikož se prakticky vždy bude jednat o profesionálně odvedenou práci, která má svým posluchačům rozhodně co nabídnout. Po doposlechnutí Zabijáků tak nezbývá, než doufat, že pokračování se tentokrát dočkáme o něco dříve.

Audiokniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOKAUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdJussi Adler-Olsen (* 2. srpna 1950) Dánský spisovatel vystudoval politologii a filmovou vědu. Literatuře se začal věnovat už za studií, zpracoval první dánský lexikon kreslených seriálů. Hrál v několika hudebních skupinách, skládal hudbu k filmům, pracoval jako novinář, redaktor a nakladatel. Svou literární kariéru zahájil knihou Alfabethuset (Abecední dům, 1997), pak následovaly romány Og hun takkede guderne (A děkovala bohům, 2003) a Washingtonský dekret (2006, česky 2014). Později se začal věnovat tématům spojeným s rodnou zemí. Jeho kriminální série o kodaňském policejním oddělení Q dosud zahrnuje pět knih: Žena v kleci (2011), Zabijáci (2012), Vzkaz v láhvi (2012), Složka 64 (2013) a Marco (2014). V současné době pracuje na šestém dílu série.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..