Jussi Adler-Olsen – Vzkaz v lahvi

0
ANOTACE:

Jak dlouho se nese volání o pomoc na mořských vlnách? Může ještě někoho zachránit?

Na policejní stanici v zapadlém koutě Skotska stojí téměř zapomenutá láhev se sotva čitelným dopisem uvnitř. První slovo vzkazu psaného krví je dánsky a znamená POMOC. Když se tahle podivná zpráva konečně dostane do oddělení Q, Carl Mørck a jeho kolegové se ponoří do hrůzného případu sekt a unesených dětí, jejichž rodiče zmizení nikdy neohlásili. Proč? Čas se krátí a život dalších dvou dětí visí na vlásku… Další díl audio série o oddělení Q opět v mistrném podání Igora Bareše.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Jussi Adler-Olsen patří již dlouhou dobu mezi nejoblíbenější autory severských detektivek. Není proto divu, že každá jeho další kniha je fanoušky netrpělivě očekávána. Nový případ z oddělení Q na dveře sice ještě neklepe, čekání si však můžeme zpříjemnit třetím dílem této série, který se nedávno dočkal své audiopodoby.

Vzkaz_v_lahvi_3D_OneHotBookVydavatelství OneHotBook tak svým fanouškům přináší v pořadí již třetí audioknihu tohoto oblíbeného dánského autora. Nutno říct, že Vzkaz v lahvi je z dosavadních třech dílů dostupných v audiu nejlepší. Milovníci severských detektivek a audioknih by jej tedy rozhodně neměli minout. Navíc, stejně jako u předchozích dvou dílů, i v nejnovější audioknize vsadili ve OneHotBook na osvědčený hlas Igora Bareše, jenž k této sérii již neodmyslitelně patří. I díky tomu si můžeme celou sérii užít naplno, bez jakýchkoliv rušivých elementů.

Ve Vzkazu v lahvi autor pomalu ustupuje od, pro někoho až přílišné, brutality z prvního dílu. To ovšem neznamená, že by třetí díl byl snad o něco méně mrazivý. Ba právě naopak. Adler-Olsen se rozhodl zaměřit na únosy dětí – tedy situace, kterou žádný rodič na světě nechce zažít. Na Carla Mørcka a jeho kolegy tak opět čeká nelehký případ, jehož tajemství snad pomůže objasnit záhadný vzkaz v lahvi.

Když se na scéně poprvé objeví lahev se vzkazem uvnitř, nikdo jí nevěnuje žádnou pozornost. Až o řadu let později se dostane na stůl oddělení Q, které se na podivný vzkaz podívá trochu blíže. Bohužel zub času, všudypřítomná vlhkost a nečitelné písmo policistům práci moc neulehčují. Navíc stále není jisté, zda se jedná o klukovský žert nebo zoufalou prosbu o pomoc…

Igor_Bares_OddeleniQ_OneHotBook„Severská kriminální dramatika se mi líbí v tom, že má poměrně košaté a složité příběhy. A v případě Jussiho Adlera-Olsena jsou mezi sebou jednotlivé díly, ač fungují i jako uzavřené epizody, vzájemně provázány ‒ jednak životem hlavního hrdiny a jednak tím vším, co se kolem něho děje. Adler-Olsen píše detektivky, které mi připadají jako dosud nepoznaný fenomén. Zamlada jsem četl třeba Sherlocka Holmese nebo různé české krimi romány, ale jejich zápletky nikdy nebyly tak dějově komplikované. Severští autoři zkrátka zaručují v žánru literární kvalitu,“ vysvětluje Igor Bareš

Jak již bylo řečeno, Jussi Adler-Olsen se tentokrát rozhodl trochu ubrat na brutalitě. O to více ovšem brnká na nervy čtenářů/posluchačů, kteří prožívají nelehké chvíle spolu s unesenými dětmi i jejich rodiči. Autor opět rozehrává příběh hned v několika rovinách – kromě trojice hlavních vyšetřovatelů a pachatele se tak můžeme těšit ještě na několik dalších postav, z jejichž pohledu příběh sledujeme.

lewis_podklad

Tento fakt rozhodně nijak neulehčil práci režisérce Jitce Škápíkové a ani Igoru Barešovi, který se musel vypořádat hned s několika postavami. Ten je však již natolik zkušeným interpretem, že během poslechu nebudete mít nejmenší problémy od sebe odlišit dějové linie a ani postavy. A to i přesto, že Igor Bareš rozhodně nebazíruje na zbytečné dramatizaci či přehrávání. Vše tak působí naprosto přirozeně a nenásilně a je tak vyloženě vidět, že se interpret těmito knihami opravdu baví.

Celkovému dojmu z poslechu samozřejmě napomáhá i hudební doprovod, který je u audioknih tohoto vydavatele již nepsaným standardem. Ta na úvod každé kapitoly navozuje tísnivou až naléhavou atmosféru a dává tak jasně najevo, že čas na odhalení pachatele se neúprosně zkracuje.

Po technické stránce dostávají posluchači do rukou velmi umně provedenou audioknihu, která nabízí vše, co od špičkové produkce můžeme čekat. Pozadu samozřejmě nezaostává ani samotný příběh, jenž má rozhodně šanci zaujmout a navíc kvalitativně převyšuje své dva předchůdce z této série. Když k tomu připočteme podmanivý hlas Igora Bareše, dostaneme neodolatelnou kombinaci, kterou by si neměl nechat uniknout žádný z pravověrných fanoušků severské krimi.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..