Jussi Adler-Olsen – Složka 64

0
ANOTACE:

Zneužívání a násilí patřily ještě před čtyřiceti lety do každodenního života žen deportovaných na dánský ostrov Sprogø. Podobný osud potkal i Nete Hermansenovou, jíž následky zdejšího  pobytu pronásledují celý život. Asad s Rose přimějí Carla, aby znovu otevřel starý případ a pokusil se zjistit, co se tehdy dělo. Brzy si však uvědomí, že se jedná jen o malou součást něčeho mnohem většího. O nejhorší možné zneužívání moci, kterému stále není konec. Carl mezitím řeší i jiný dávný případ úmrtí z roku 1978, kdy se za záhadných okolností utopil jeho strýc.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Carl Mørck se vrací v dalším případu oddělení Q, i když ne tak úplně… Zatímco čtenáři toužebně vyhlížejí další pokračování úspěšné dánské krimi série Jussiho Adler-Olsena, příznivci mluveného slova jsou o něco pozadu. Naštěstí se vydavatelství OneHotBook rozhodlo tento handicap opět trochu smazat a tak fanouškům přináší v pořadí již čtvrtou audioknihu tohoto oblíbeného autora. I Složka 64 samozřejmě opět vychází v podání výtečného Igora Bareše.

Jussi_Adler_Olsen_Slozka_64_audio_OneHotBook_3DZatímco jsme si v případě předchozích dílů museli vždy na další pokračování skoro rok počkat, interval mezi třetím a čtvrtým se notně zkrátil. Po doslova pár měsících (tuším, že po třech) tak opět s hlavními hrdiny otevíráme zaprášenou složku s případem, jenž má být zdánlivě dávno zapomenut. Rozhodnutí vydavatele zkrátit fanouškům čekání na tři měsíce, rozhodně můžeme kvitovat s nadšením. Nezbývá tedy, než se pohodlně usadit a opět se nechat okouzlit atmosférickým hlasem Igora Bareše.

Jussi Adler-Olsen patří u nás dlouhodobě mezi nejoblíbenější severské autory, čemuž se rozhodně nedá divit. Jeho krimi série si drží úžasnou kvalitu a ani čtvrtý díl v tomto ohledu rozhodně není žádnou výjimkou. Před Asadem, Rose a Carlem tentokrát stojí skoro čtyřicet let starý případ, který se točí okolo nechvalně proslulého zařízení na dánském ostrově Sprogø.

„Kdybych se mohl potkat s některou postavou z oddělení Q, zajímal by mě právě hlavní vyšetřovatel Carl Mørck, protože to je prototyp v osobním životě dost tvrdě zkoušeného muže a samozřejmě také velkého profesionála.“ „Zeptal bych se ho, jak relaxuje. Sice je to v audioknihách částečně naznačeno, ale jeho život je tak exponovaný, že by mě velice zajímalo, jak dokáže vytěsnit práci a začít myslet na osobní život. Já sám to totiž moc neumím. I ve svých volných chvílích neustále přemýšlím o svých rolích, co mě čeká, co jsem mohl zahrát lépe. A v případě kriminalistů, kteří jsou sice frajeři, ale setkávají se s hrůznými věcmi, je podle mě relaxace obzvlášť nutná.“  prozradil vypravěč audioknihy Igor Bareš.

lewis_podklad

Hlavní protagonistkou tohoto smutného příběhu je Nete Hermansenová, kterou potkal stejný osud, jako dlouhou řádku žen deportovaných na tento ostrov. Zneužívání a násilí patřily do jejich každodenního života, a tak není divu, že následky zdejšího pobytu pronásledují Nete po celý život. Nyní je pouze na Carlovi a jeho týmu, aby se pokusili odhalit vše, co se tehdy dělo. Není to však pouze tento případ, se kterým se musí Carl vypořádat, kromě obvyklých tahanic s jeho skoro bývalou ženou, se musí ubránit nařčení, že se v roce 1978 podílel společně se svým bratrancem na vraždě svého strýce.

Igor_Bares_OddeleniQ_OneHotBookPokud jste již měli možnost setkat se s předchozími díly série, ani Složka 64 pro vás nebude žádným překvapením. Autor pokračuje v zajetých kolejích, opět střídá různé časové linie, postupně stupňuje napětí a v podstatě celý příběh staví na symbióze hlavních hrdinů, kteří jsou vedle samotného příběhu, hlavním tahákem této série. Sice tak nedostáváme převratné novinky, na druhou stranu na co měnit něco co skvěle funguje a fanoušci to mají rádi.

A stejně jako autor, i vydavatelství OneHotBook, potažmo Igor Bareš, coby interpret, pokračují ve stejném stylu, jako u předchozích nahrávek. Co to pro posluchače znamená? Sečteno podtrženo – další vynikající zážitek trvající více než 17 hodin poslechu. Bez Igora Bareše si už tuto série nejde prakticky představit a je tedy jen a jen dobře, že tento interpret i nadále pokračuje v započaté sérii.

„Když interpret vyprávění zpřítomňuje a když má na děj prostřednictvím postavy nějaký názor, pak samozřejmě také lépe udrží pozornost posluchače. Ale to všechno s sebou nese samotný text. Považuji se za citlivého člověka, a pokud ve mně to, co čtu, vyvolává nějakou emoci a pokud jsem přesvědčený o tom, že je to ta správná emoce, tak nejsem skrblík a snažím se ji posluchačům předat,“ vysvětluje herec.

Hodnotit jeho výkon u čtvrté knihy série, už snad není ani zapotřebí. Můžeme snad jen říct, že Igor Bareš opět podává naprosto profesionální výkon, kterým tuto sérii vynáší mezi to nejlepší co můžeme mezi současnými audiokriminálkami nalézt. Celkovému dojmu i zde již tradičně napomáhá nezbytný a umě vybraný hudební doprovod, jenž skvěle podtrhuje celkové vyznění nahrávky a dodává příběhu správně hutnou atmosféru.

Již tradičně se nám tak v případě této série dostává do rukou výborná nahrávka, které v podstatě není moc co vytknout a po právu tak patří k tomu nejlepšímu, co můžeme v daném žánru nalézt. Když k tomu připočteme podmanivý hlas Igora Bareše, stává se ze Složky 64 další kousek, který si prostě nesmíte nechat uniknout.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..