Jussi Adler-Olsen – Selfies

0

ANOTACE:

Vedení kodaňské policie usoudilo, že počet objasněných případů oddělení Q je výrazně pod hranicí očekávání. Prokázat opak dostává za úkol Rose, která se ale propadá do psychického pekla, jehož kořeny sahají hluboko do temné minulosti.
Mezitím v kodaňském parku najdou zavražděnou starší paní, šílený řidič zahájí smrtící hon na mladou ženu a jinde se plánují další trestné činy: děje se to bez vzájemné souvislosti, nebo mají případy něco společného?
Carl, Asad a Gordon stojí před záhadou dalece přesahující všechny, které dosud řešili. A jejich kolegyně Rose má vážné problémy. Čtveřici chybí jeden člen, a jak se zdá, smůla se jí lepí na paty. Dokážou zabránit zavření oddělení Q a zastavit zabíjení v Kodani?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Carl Mørck se vrací v dalším případu oddělení Q, i když ne tak úplně… Zatímco čtenáři již tradičně vyhlížejí pokračování úspěšné dánské krimi série Jussiho Adler-Olsena, příznivci mluveného slova teprve dohánějí svou knižní předlohu. Naštěstí je tento rozdíl již pryč a to právě díky nejnovějšímu kousku z vydavatelství OneHotBook, jenž fanouškům přináší v pořadí již sedmou audioknihu tohoto oblíbeného autora.

Jussi Adler-Olsen patří bezesporu mezi nejlepší a nejznámější autory severských detektivek. A i když je tento žánr u nás pomalu, ale jistě na ústupu, fanoušci netrpělivě očekávají každou další knihu tohoto autora. Tento vystudovaný politolog a filmař pracoval jako redaktor, novinář a nakladatel. Svou literární kariéru zahájil v roce 1997 bestsellerem Abecední dům. Přesto se do hlubšího podvědomí fanoušků dostal až díky své kriminální sérii z oddělení Q, jenž si našla zástupy nadšených čtenářů po celém světě. A právě díky nakladatelství Host a audiovydavatelství OneHotBook se do knih tohoto charismatického Dána se můžeme začíst či zaposlouchat i u nás.

Nyní se nám tak do rukou dostává již sedmá kniha série. Tedy abychom byli přesní, audiokniha, jelikož samotná knižní předloha je na trhu již rok. Tentokrát se Carl a jeho společníci nebudou nořit tolik do minulosti. Ba právě naopak, aktuální případ je více než čerstvý. V kodaňském parku je jednoho dne nalezená zavražděná starší paní, ulicemi se prohání šílený řidič, jenž se zaměřil na jednu mladou ženu a bonusem dostáváme skupinku mladých dívek, které se nezastaví prakticky před ničím, co by jim mohlo nějakým způsobem prospět.

A stejně jako v předchozím případě (Nesmírný), i tentokrát se Olsen rozhodl o něco více zapracovat na rozplétání osudů hlavních postav z oddělení Q. Po Asadovi, kterému jsme se věnovali především, a o kterém toho stále moc nevíme, přišla na řadu svérázná Rose. Jenž je jediným ženským elementem v jinak mužském zastoupení tohoto oddělení. Ta tentokrát prochází opravdu hlubokou krizí a čím dál více se utápí v psychických problémech. Díky nim však stále hůře zvládá své pracovní povinnosti a jak se zdá její “nedbalost” může ohrozit i celé oddělení Q.

Fanoušci si již zvykli, že Olsenovi knihy nepostrádají prakticky nic na co si můžeme vzpomenout. I díky tomu se případy oddělení Q neskutečně lehce čtou a i přes delší rozsah knihy, vám nikdy moc dlouho nevydrží. Olsen dokáže fascinujícím způsobem zkombinovat, zajímavý případ, s trochou černého humoru, který k této sérii patří a v neposlední řadě i zajímavými pohledy do soukromí hlavních postav.

U Selfies se však nedá ubránit pocitu, že se přeci jen více zaměřil právě na své postavy. A tak dějová linie, která by měla být již tradičně hlavní, v tomto případě ustupuje lehce do pozadí a stává se jen doplňujícími kulisami, které jsou mnohdy nemastné neslané. Oproti tomu právě části týkající se Rose jsou daleko poutavější. V těchto chvílích si Olsen čtenáře si naprosto získá. Otázkou však zůstává, zda bylo toto rozložení sil v knize i autorovým účelem.

Jako politolog se Olsen nebojí ani závažnějších témat dalece přesahující literaturu jako takovou. A jako známý kritik politických poměrů si neodpustil proklepnout i toto téma. Po kritice a problematice náboženských sekt, korupce, či imigrace, se nyní zaměřuje na dánský sociální systém a lidi, kteří na něm parazitují. Již tradičně na nás čeká vskutku zajímavý kousek, který již tradičně nabízí skvěle vypracovaný děj včetně nejmenších detailů. A přesně to také autor svým fanouškům dává, ve spojení s všudypřítomným sarkasmem a charismatickými postavami dostáváme výborné pokračování série, které fanouškům nabídne vše, po čem milovník severských detektivek touží.

Pozadu samozřejmě nezůstává ani audioknižní verze této knihy. Na tu si fanoušci museli sice oproti knižní předloze, počkat takřka rok, výsledek však i tentokrát rozhodně stojí za to. Stejně jako v případě předchozích dílů i tentokrát byla svěřena audiokniha do péče ostříleného tandemu Jitka Škápíková a Igor Bareš, jehož hlas je s touto originální krimi sérií již nesmazatelně spojený.

Pokud tedy máte již některý případ oddělení Q v audioknižní podobě za sebou, nebude pro vás ani sedmý díl této série žádným překvapením. Ostatně, od tohoto vydavatele ani nic jiného nečekáme. Perfektní zvuk, originální hudební doprovod a pečlivý výběr interpreta, to jsou atributy na které jsme už u OneHotBook zvyklý a ani Selfies není v tomto ohledu žádnou výjimkou. Igor Bareš již bezesporu dokázal, že je tou nejlepší osobou, která se mohla Olsenovy série zhostit. Po doposlechnutí 16,5 hodinového Selfies můžeme i tentokrát konstatovat, že se toto tvrzení jen a jen potvrzuje. Bareš tak i zde odvádí naprosto profesionální výkon, kterému se nedá vytknout skoro nic. Velkou výhodou pro posluchače je, že skvěle modeluje hlas a díky tomu je celkový poslech příjemnější a orientace v příběhu lehčí.  Bez Igora Bareše si zkrátka už tuto série nejde prakticky představit a je tedy jen a jen dobře, že tento interpret i nadále pokračuje v započaté sérii.


Jussi Adler-Olsen opět dokazuje, že po právu patří mezi to nejlepší co může současná severská krimi literatura nabídnout. Navíc se opět více dozvídáme o jedné z hlavních postav této série. Rose opravdu neměla jednoduchý život a bude tedy zajímavé sledovat, jak se dál bude situace kolem ní vyvíjet. Fanouškům nabízí líbivý mix napětí, akce, humoru a originálních hrdinů, kteří si vás bezpochyby získají. Ani audioknižní verze rozhodně nezůstává nikterak pozadu a bezpochyby patří k tomu nejlepšímu, po čem můžete mezi audioknihami v daném žánru sáhnout. Za tento fakt pak vděčí rozhodně vynikají interpretaci Igora Bareše, která ve spojení se skvělými Olsenovými příběhy funguje na jedničku.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..