Jussi Adler-Olsen – Oběť 2117

1
ANOTACE:

Na břehu Středozemního moře se najde tělo uprchlíka. Noviny o něm píšou jako o „Oběti 2117“ a jeho smrt vyvolá sled nečekaných událostí, které přivedou Asada na pokraj zhroucení. Musí čelit démonům z minulosti vyvolaným články španělského novináře a současně se spolu s Carlem dostává do neúprosného závodu s časem, aby zabránili nevyhnutelné katastrofě uprostřed Evropy. Tu připravuje irácký terorista Ghálib.

Asada známe jako člověka se svérázným smyslem pro humor, který si dokáže poradit v každé situaci. Jeho temná minulost nám však prozatím zůstávala skryta. Jaký je jeho skutečný příběh?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Loňský podzim se po delší době opět nesl ve výraznějším detektivním duchu. Po čtvrté knize s Cormoranem Strikem a novým Jo Nesbem se fanoušci po dvouletém čekání dočkali i návratu oblíbeného vyšetřovacího týmu z oddělení Q. Jussi Adler-Olsen v zatím poslední knize Oběť 2117 brnká na aktuální problémy a odhaluje tajemství Asadovi minulosti.

Vůbec poprvé navíc vychází aktuální Adler-Olsenova kniha i v audioknižní podobě zároveň s tradičním “papírem”. Loni se totiž vydavatelství OneHotBook konečně podařilo dohnat v rámci této série původní knižní předlohu a tak nic nebránilo tomu, aby audiokniha vyšla zároveň s knihou. O načtení se již tradičně postaral Igor Bareš, jenž je s touto sérii již neodmyslitelně spjatý od prvního dílu. Díky tomu se mají fanoušci opět na co těšit.

Vraťme se však nejdřív k samotnému příběhu. Osmá kniha série je oproti svým předchůdcům v mnoha ohledech jiná. Jednak se daleko více zaobírá aktuálními společenskými tématy a problémy, především se ale nese v hodně osobním duchu. Díky tomu zde zcela ustupuje tradiční detektivní linka do pozadí. I když i na tu zde dojde, byť se nedá ubránit dojmu, že je zde spíše do počtu. Na druhou stranu však dotváří celkový dojem a ukazuje aktuální problémy i z trochu jiné strany.

Vzhledem k tomu že se aktuální kniha má točit především okolo Asada a jeho minulosti, autor se rozhodl jako nosné téma Oběti 2117 využít problému migrace a terorismu, jenž pěkných pár let rezonuje napříč celou společností. Nutno říct, že právě tato část se řadí k tomu asi nejlepšímu, co v rámci celé série vyšlo. Asadova minulost vás rozhodně nenechá chladnými a ani aktuální nelehká situace, za emotivním líčením dávné minulosti nikterak nezaostává. Ostatně i tentokrát půjde o hodně. Asad se společně s Carlem dostává do neúprosného závodu s časem, aby zabránili nevyhnutelné katastrofě uprostřed Evropy.

Co je potřeba rozhodně ocenit je styl, jakým se autor rozhodl svůj příběh vyprávět. Na jedné straně se nás nesnaží uchlácholit romantikou, ani šokovat přílišným násilím a zbytečným přikrášlováním skutečnosti. I když věřte, že násilí a krveprolití si zde užijeme opravdu dost. Vše zde má ale své opodstatnění a rozhodně není prvoplánové. Když k tomu připočteme staré známé postavy, které jsou základním kamenem celé série, může Oběť 2117 vcelku snadno aspirovat na nejlepší knihu série.

Bohužel se však ani tento skvělý příběh neobešel bez pár ale. Jedním z nich je druhá příběhová linie, která se věnuje jednomu “vyšinutému mladíkovi z Osla”. Tato část by sama o sobě úplně špatná nebyla. Ovšem ve srovnání s Asadovým příběhem a ústřední příběhovou linii působí tato část jaksi do počtu. Kdyby zde nebyla patrně by se moc nestalo a samotná kniha by působila maličko svižnějším dojmem. To je ostatně druhá bolístka tohoto příběhu. Rozjezd knihy je hodně rozvláčný a než dostane nějaké jasnější směřování docela dlouho to trvá. Je tedy potřeba vytrvat, druhá část knihy totiž tento handicap zcela stírá.

Druhou možností, jak se s rozvláčnějším úvodem vypořádat je pustit si Oběť 2117 ve formě audioknihy. Stejně jako v případě předchozích dílů i tentokrát byla svěřena audiokniha do péče ostříleného tandemu Jitka Škápíková a Igor Bareš, jehož hlas je s touto originální krimi sérií již nesmazatelně spojený. A výsledek již tradičně stojí za to.

Bareš opět odvádí naprosto profesionální práci a znovu dokazuje, že je tou nejlepší osobou, která se mohla Olsenovi série zhostit. A ani devatenácti hodinová Oběť 2117 na tomto tvrzení nic nezmění. Bez Igora Bareše si zkrátka už tuto série nejde prakticky představit a je tedy jen a jen dobře, že tento interpret i nadále pokračuje v započaté sérii. Ruku v ruce s výkonem interpreta jde samozřejmě i celkové zpracování nahrávky. A ani v tomto ohledu se žádné výraznější překvapení nekoná. Ostatně, od tohoto vydavatele ani nic jiného nečekáme. Perfektní zvuk, originální hudební doprovod a pečlivý výběr interpreta, to jsou atributy na které jsme už u OneHotBook zvyklý a ani Oběť 2117 není v tomto ohledu žádnou výjimkou.

Jussi Adler-Olsen opět dokazuje, že po právu patří mezi to nejlepší co může současná severská krimi literatura nabídnout. Nejnovější přírůstek do série se sice vydává maličko odlišnou cestou než předchozí díly, osobně si však myslím, že to není na škodu. Ba právě naopak. Konečně jsme se dočkali dlouho očekávaného odhalení Asadovi minulosti a minimálně v tomto ohledu nás autor rozhodně nezklamal. Avšak ani audioknižní verze rozhodně nezůstává nikterak pozadu a bezpochyby patří k tomu nejlepšímu, po čem můžete mezi audioknihami v daném žánru sáhnout. Za tento fakt pak vděčí rozhodně vynikají interpretaci Igora Bareše, která ve spojení se skvělými Olsenovými příběhy funguje na jedničku.


  

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

  1. Já se na tuhle knihu chystala taky, protože mne zaujala anotace. Ale protože čtu ráda série postupně, tak jsem se pustila do prvního dílu ze série a musím uznat, že pan Adler-Olsen má skutečně spisovatelský talent. Těch dílů v sérii je několik, tak to chvíli potrvá než se pročtu k této knize, ale určitě se na ni dostane řada. Už se těším 🙂

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..