Jussi Adler-Olsen – Nesmírný

0
ANOTACE:
Šéfa oddělení Q Carla Mørcka vyruší z obvyklého ranního šlofíku v práci telefon. Neznámý kolega, policista z ostrova Bornholm, ho požádá o pomoc, ale Carl odmítne. O několik hodin později za to ponese následky a svou tvrdohlavou asistentku Rose tentokrát rozžhaví doběla.Oddělení Q se pod velkým tlakem vrací k sedmnáct let starému a mimořádně tragickému případu dopravní nehody, při níž byla mladá dívka vymrštěna vysoko do větví stromu. Střízlivě uvažující Carl tentokrát čelí velice záhadnému případu a jeho protivník, zkušený manipulátor se železnou vůlí, chrání sám sebe i své blízké všemi dostupnými prostředky a nedopustí, aby se mu kdokoliv postavil do cesty.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

knihaebooky

 

 


Jussi Adler-Olsen je bezpochyby jedním z nejoblíbenějších autorů severských detektivek u nás. Není proto divu, že každá jeho další kniha je fanoušky netrpělivě očekávána. A tak zatímco 20. října vtrhne na pulty knihkupců již sedmý případ Carla Mørcka a Oddělení Q. My si můžeme zpříjemnit čekání připomenutím předchozí knihy, která se právě dočkala své audiopodoby. Opět ve skvělém podání Igora Bareše…

Jednoho dne přistane Carlovi na stole žádost o pomoc kolegovi při řešení jednoho starého případu v Bornholmu. Carl jej však odmítne, což se za pár hodin ukáže jako zcela fatální. Policista totiž vzápětí spáchal sebevraždu. Chtě nechtě se tak Carl spolu se svými kolegy vydává na ostrov Bornholm, aby obhlédli kolegův dům plný poznámek a fotografií případu mladé dívky, která před lety zahynula při nešťastné autonehodě.

Při bližším ohledání se však zdá, že celý případ není tak jasný, jak se na první pohled jevil. Je opravdu možné, že mladou dívku někdo zavraždil? Jaké by však měl důvody? A hlavně proč kvůli tomu musel Carlův kolega spáchat sebevraždu? Oddělení Q tak stojí před dalším zapeklitým případem, který je zavádí různými směry, z nichž jeden vede i k nové náboženské sektě, která v oblasti působí.

Jak je již u Olsenových knih dobrým zvykem, autor se ve svých příbězích vždy zaobírá nějakým společenským problémem. Tentokrát si vzal na paškál náboženské a okultní sekty. Někdo možná namítne, že toto téma bylo zpracováno již několikrát. Můžeme vzpomenout například knihu V lese visí anděl Samuela Bjorka, nebo Slunečnou bouři Asy Larsson. Olsen však vše zpracovává svým nezaměnitelným stylem, který obohacuje o sarkasmus a humor hlavních hrdinů.

Zatímco u předchozí knihy si někteří fanoušci povzdechli nad tím, že hlavní vyšetřovatelské trio nedostalo tolik prostoru, situace v Nesmírném je naprosto opačná. Vedle hlavní dějové linie, ve které se vydáváme po stopách takřka dvacet let staré vraždy, se můžeme tentokrát těšit i na bohatý vedlejší děj, ve kterém se autor již tradičně zaměřuje na své postavy a odhaluje tak střípky z jejich soukromí a minulosti. V Nesmírném se navíc dozvíme zajímavé skutečnosti nejen o Asadovi, kterého stále zahaluje mírná rouška tajemna, ale i o samotném Carlu Mørkovi a Rose, která je již více než právoplatným členem týmu.

Autor ani tentokrát na svých fanoušcích nešetřil. Zatímco v knižní verzi se můžeme se tak těšit na takřka 600 stran, její audioknižní sestřička narostla na úctihodných 14 hodin a 18 minut. I přes tuto délku se rozhodně není potřeba obávat, že by vás snad “poslední” Olsen nebavil, nedej bože uspával. Vděčit za to můžeme bezpochyby i sugestivnímu načtení v podání Igora Bareše, jenž je s touto detektivní sérií již neodmyslitelně spjatý.

Ostřílené fanoušky série rozhodně nemůže ani šestý díl nikterak výrazně překvapit. A to jak po příběhové stránce, tak především v případě audioknihy po stránce technické. Do rukou dostáváme standard, na který jsme již od tohoto vydavatele zvyklí. Perfektní zvuk, originální hudební doprovod a pečlivý výběr interpreta, který nám dokáže perfektně zprostředkovat zážitek ze samotného příběhu. A přesně takovým interpretem Igor Bareš rozhodně je.

Igor Bareš bezpochyby již dokázal, že je tou nejlepší osobou, která se mohla Olsenovy série zhostit. Po doposlechnutí 14 hodinového Nesmírného pak můžeme jen znovu konstatovat, že se toto tvrzení jen a jen potvrzuje. Bareš opět odvádí naprosto profesionální výkon, kterému se nedá vytknout skoro nic. Velkou výhodou pro posluchače je, že skvěle modeluje hlas a díky tomu je celkový poslech příjemnější a orientace v příběhu lehčí.  Bez Igora Bareše si zkrátka už tuto série nejde prakticky představit a je tedy jen a jen dobře, že tento interpret i nadále pokračuje v započaté sérii.

Jussi Adler-Olsen v Nesmírném opět dokázal, proč patří mezi nejoblíbenější a nejúspěšnější autory severských kriminálek současnosti. Fanouškům nabízí líbivý mix napětí, akce, humoru a originálních hrdinů, kteří si vás bezpochyby získají. Ani audioknižní verze rozhodně nezůstává nikterak pozadu a bezpochyby patří k tomu nejlepšímu, po čem můžete mezi audioknihami v daném žánru sáhnout. Za tento fakt pak vděčí rozhodně vynikají interpretaci Igora Bareše, která ve spojení se skvělými Olsenovými příběhy funguje na jedničku.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..