Jussi Adler-Olsen – Marco

0

ANOTACE:
Když hrozí prozrazení korupce na dánském ministerstvu financí, je třeba zbavit se nepohodlných svědků. Jedním z nich je i patnáctiletý Marco, člen kodaňského gangu žebráků a zlodějů. Marco sám netouží po ničem jiném než získat dánské občanství a chodit do školy jako ostatní. Jenže jeho strýc Zola však vládne rodinnému klanu železnou rukou a chystá se ho zmrzačit pro lepší výdělek. Chlapci se sice podaří utéct, při tom však odhalí nebezpečné tajemství – a hra o život začíná. Kriminální komisař Carl Mørck se rozhodne záhadného mladíka, který má zjevně co říct k případu pohřešovaného vládního úředníka, zachránit. Spolu se svými kolegy Asadem a Rose pozvolna rozplétají nitky rozsáhlé korupční aféry.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

knihaebooky

 

 


Carl Mørck se vrací v dalším případu oddělení Q, i když ne tak úplně… Zatímco čtenáři již tradičně vyhlížejí pokračování úspěšné dánské krimi série Jussiho Adler-Olsena, příznivci mluveného slova jsou o něco pozadu. Naštěstí se tento rozdíl postupně stírá, čemuž pomáhá i nejnovější kousek z vydavatelství OneHotBook, jenž fanouškům přináší v pořadí již pátou audioknihu tohoto oblíbeného autora.

Jussi Adler-Olsen patří bezesporu mezi nejlepší a nejznámější autory severských detektivek. Tento vystudovaný politolog a filmař pracoval jako redaktor, novinář a nakladatel. Svou literární kariéru zahájil v roce 1997 bestsellerem Abecední dům. Přesto se do hlubšího podvědomí fanoušků dostal až díky své kriminální sérii z oddělení Q, jenž si našla zástupy nadšených čtenářů po celém světě, kteří netrpělivě vyhlížejí další případy Carla Mørcka  a jeho týmu. Díky nakladatelství Host a audiovydavatelství OneHotBook se do knih tohoto charismatického Dána se můžeme začíst či zaposlouchat i u nás.

Jako politolog se Olsen nebojí ani závažnějších témat dalece přesahující literaturu jako takovou. A jako známý kritik politických poměrů si neodpustil proklepnout i toto téma. V Marcovi se tak setkávají dva závažné problémy dnešní doby. A tím je všudypřítomná korupce v politice a samozřejmě také ožehavé téma nelegální imigrantů a s tím spojená kriminalita.

Patnáctiletý Marco rozhodně nemá jednoduchý život. V Dánsku je ilegálně a navíc ho jeho vlastní rodina nutí žebrat a krást. Vcelku neradostné vyhlídky, přitom jediné po čem Marco touží, je získat občanství a chodit do školy. A tak se ve chvíli, kdy útlak a násilí v rodině graduje, rozhodne utéct a začít nový život daleko od rodinného klanu. Při útěku však náhodou narazí na mrtvolu neznámého muže. Jeho útěk se tak zvrhne v boj o holý život.

Ve druhé dějové linii se vydáváme po stopách korupce a zneužívání humanitární pomoci, která má zajistit chudým africkým domorodcům přežití. Obě dějové linie spolu zdánlivě nijak nesouvisejí, ovšem až na jednu věc. Tou je právě mrtvola, kterou Marco objevil a díky které upoutal pozornost velmi mocných nepřátel.

Již tradičně na nás čeká vskutku zajímavý kousek, který již tradičně nabízí skvěle vypracovaný děj včetně nejmenších detailů. A přesně to také autor svým fanouškům dává, ve spojení s všudypřítomným sarkasmem a charismatickými postavami dostáváme výborné pokračování série, které fanouškům nabídne vše, po čem milovník severských detektivek touží.

Pozadu samozřejmě nezůstává ani audioknižní verze této knihy. Na tu si fanoušci museli sice oproti knižní předloze, počkat více než dva roky, výsledek však i tentokrát rozhodně stojí za to. Stejně jako v případě předchozích dílů i tentokrát byla svěřena audiokniha do péče ostříleného tandemu Jitka Škápíková a Igor Bareš, jehož hlas je s touto originální krimi sérií již nesmazatelně spojený.

Pokud tedy máte již některý případ oddělení Q v audioknižní podobě za sebou, nebude pro vás ani pátý díl této série žádným překvapením. Po technické stránce dostáváme do rukou standard, na který jsme již od tohoto vydavatele zvyklý. Perfektní zvuk, originální hudební doprovod a pečlivý výběr interpreta, to jsou atributy na které jsme už u OneHotBook zvyklý a ani Marco není v tomto ohledu žádnou výjimkou.

Igor Bareš již čtyřikrát dokázal, že je tou nejlepší osobou, která se mohla Olsenovy série zhostit. Po doposlechnutí 12 hodinového Marca můžeme konstatovat, že se toto tvrzení jen a jen potvrzuje. Bareš tak i zde odvádí naprosto profesionální výkon, kterému se nedá vytknout skoro nic. Velkou výhodou pro posluchače je, že skvěle modeluje hlas a díky tomu je celkový poslech příjemnější a orientace v příběhu lehčí.  Bez Igora Bareše si zkrátka už tuto série nejde prakticky představit a je tedy jen a jen dobře, že tento interpret i nadále pokračuje v započaté sérii.

Celkový zážitek a především pak atmosféru celé audioknihy umocňuje i nezbytný hudební doprovod, jenž je v tomto případě skutečně pestrý. Na jedné straně dostáváme motivy inspirované etnickou hudbou střední Afriky a na straně druhé, syntezátorové črty či drobná, elektronická intermezza. Naštěstí je vše dostatečně decentní, hudba tak na sebe zbytečně nestrhává pozornost. Naopak dává vyniknout perfektní interpretaci Igora Bareše.

Olsen i v Marcovi dokazuje, že patří mezi to nejlepší, co může současná severská krimi literatura nabídnout. Je tedy jen a jen dobře, že se této sérii dostalo ve OneHotBook patřičné pozornosti a péči. Díky tomu a především pak díky výkonu Igora Bareše patří případy oddělení Q, k tomu nejlepšímu, po čem můžeme v rámci audioknižních detektivek sáhnout.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..