Juraj Červenák – Vlk a dýka

0

ANOTACE:
Hrad na hoře Sitno odedávna střeží cestu k bohatým hornickým městům. Kvůli turecké hrozbě je na podzim roku 1599 dobře vyzbrojený a má početnou posádku. Navzdory tomu se z něj ztratí kastelánova dcera. Uprostřed noci, bez jediné stopy. Zoufalý hradní správce prosí o pomoc notáře Barbariče z nedalekého Schemnitzu. Barbarič tentokrát na vlastní pěst čelí záhadě, která zdánlivě nemá řešení. Šlo o útěk, o únos, nebo dokonce o vraždu? Situaci komplikuje skutečnost, že na Sitnu nalezla útočiště Kateřina Pálffyová, údajně nejbohatší a nejmocnější žena v království. Navíc Barbarič netuší, že hrad má ještě jednoho, tajného obyvatele, o němž nikdo nesmí vědět. Do složitého případu se postupně vplétá krvavá minulost hradu a pověsti o zakletém podzemním vojsku, o krutých loupeživých rytířích, o přízracích a loupežnických pokladech. Poradí si Barbarič i bez pomoci Steina a Jaroše?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Podzimní sezóna je v plném proudu a nakladatelé a nakladatelé na nás chrlí nepřeberné množství novinek. Jednou z nich je i pokračování úspěšné historické krimi série Juraje Červenáka, která se u fanoušků těší velké oblibě. Pátý díl steinovsko-barbaričovského cyklu vychází již tradičně v překladu Roberta Pilcha, tentokrát s podtitulem Vlk a dýka a zavádí nás mýty opředený hrad Sitno.

Juraj Červenák patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější “česko-slovenské” autory. Za svou oblibu může vděčit především svému talentu, díky kterému ve svých knihách umě mixuje historické reálie s fantastickými, či mýtickými prvky. Ty se vyskytují i v aktuální sérii a evidentně to tak čtenářům vyhovuje, jelikož se celá série těší výborným hodnocením i zájmu čtenářů. Je tedy více než jasné, že očekávání fanoušků rozhodně nebudou malá.

Oblíbené trio hlavních hrdinů asi netřeba moc představovat, kapitán Stein, notář Barbarič i kaprál Jaroš si již získali spoustu přívrženců, kteří netrpělivě očekávají další jejich dobrodružství. Po případech, které museli vyšetřovatelé řešit v Bánské Štiavnici (Mrtvý na pekelném vrchu),Praze (Krev prvorozených), Prešpurku (Ohnivé znamení) a Vídni (Ďábel v zrcadle) přichází však tentokrát malá, ale podstatná změna. Juraj Červenák se vůbec poprvé rozhodl Steina s Jarošem nechat odpočívat a nový případ tak svěřil čistě do Barbaričových rukou.

Notář Barbarič se tak na podzim roku 1599 vydává z Schemnitzu na nedaleký hrad na hoře Sitno. Místní hradní správce jej poprosil o pomoc při pátrání po své dceři, která se ztratila uprostřed noci ze svých komnat.  Utekla snad dospívající dívka od své rodiny, či byla unesena, nebo dokonce zavražděna? Stop je skutečně pomálu a navíc se do složitého případu začíná vkrádat i krvavá minulost hradu Situace se tak postupně komplikuje a notář tak stojí před nelehkým úkolem, se kterým si však bude muset poradit zcela sám.

Absence dvou hlavních postav, na které jsme byli zvyklí z předchozích dílů, bezpochyby zarmoutí nejednoho fanouška. Přeci jen neustálé špičkování a slovní přestřelky hlavních hrdinů byly určitým kořením této série. Naštěstí se Barbarič vcelku dobře obejde i bez nich. Vše funguje tak jak má a i když je Vlk a dýka přeci jen trochu odlišný od předchozích dílů, jedná se minimálně o zajímavé zpestření v sérii.

Díky tomu, že notář není tolik “akční”, jako “turkobijec” Stein vystupuje v této knize daleko více do popředí samotná detektivní zápletka. Ani milovníci akce však nepřijdou tak úplně zkrátka. Červenák navíc již tradičně velmi dobře vystihl tehdejší nelehkou dobu, stejně tak neustálé boje s Turky, či život na hradě. Samozřejmě se stále jedná od čistou fikci, přesto působí knihy tohoto autora vcelku uvěřitelně a autenticky.

Již tradičně se můžeme těšit na velmi dobře vystavěný příběh, který má skvělý spád a ve kterém není o napětí a zajímavé momenty nouze. Vše navíc zpestřuje místními legendami a pověstmi o zakletém podzemním vojsku, loupeživých rytířích, či loupežnických pokladech. I tentokrát autor poodhaluje pár střípků ze soukromí a minulosti hlavních postav, tedy v tomto případě notáře Barbariče, kterému se tak dostalo více prostoru, než tomu bylo v předchozí knize.

Přestože je Vlk a dýka menší odbočkou od tradičního pojetí této série, notář Barbarič obstál i bez Steina na jedničku. Ani na popáté tak tato jedinečná historická krimi série své fanoušky rozhodně nezklame. Juraj Červenák zkrátka umí a celá tato série je toho jasným důkazem. Po dočtení tak nezbývá než toužebně očekávat další pokračování, na které si však budeme muset opět nějakou dobu počkat.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.