Juraj Červenák – Ohnivé znamení

0

ANOTACE:
Nález lidských ostatků v podunajských lesích přivede Barbariče na stopu bezohledných lupičů a překupníků s otroky. Notář musí povolat na pomoc Steina a Jaroše. Společně putují do Prešpurku, který se po pádu Budína stal hlavním městem Uher. Zdánlivě jednoduchý případ se rychle zkomplikuje. Vyšetřovatelé musí zjistit, jak únosy mladých žen souvisí s odvěkým soupeřením měšťanů s hradní šlechtou, tajemnou sebevraždou bývalého rychtáře a hlavně běsněním přízraku, jehož oběti bývají nalezeny s ohavnými popáleninami. Poslední, co Prešpurk v předvečer voleb a velkého výročního jarmarku potřebuje, je rozsáhlé vražedné spiknutí…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Letošní Vánoce přinesli vskutku nepřeberné množství nových knih nejrůznějších žánrů. Vcelku lehce se tak může stát, že nějaký ten zajímavý kousek přehlédnete. Mezi tyto tituly bezesporu patří i třetí pokračování historické krimi série Juraje Červenáka. Třetí kniha, s hlavními hrdiny kapitánem Steinem a notářem Barbaričem, vyšla před Vánoci v nakladatelství Argo pod názvem Ohnivé znamení a opět nabízí velmi zajímavý příběh, který vás pohltí již od první strany.

202799_bigPo případech, které museli vyšetřovatelé řešit v Bánské Štiavnici (Mrtvý na pekelném vrchu) a v Praze (Krev prvorozených), se tentokrát celá série přesouvá do Prešpurku (dnešní Bratislava), který se po dobití Budína Turky stal hlavním městem Uherska. Čtenáři se tak opět mohou těšit na skvěle vykreslenou atmosféru středověkého velkoměsta se všemi jeho zapadlými uličkami plnými lapků a povětrných žen.

Není to však pouze atmosféra, která čtenáře k této sérii táhne. Nemalou měrou na popularitě se bezpochyby podílí i skvělý příběh a hlavně atraktivní dvojice hlavních hrdinů, kterým skvěle sekunduje ten třetí vzadu – kaprál Jaroš, jenž je pro mnohé fanoušky i nejoblíbenější a nejzajímavější postavou, kterou autor svým čtenářům v této sérii přinesl. V Ohnivém znamení tomu není jinak a tak i zde sehraje Jaroš důležitou roli, která již nejednou ulehčila Steinovi s Barbaričem život.

Navíc i v této knize čeká na hlavní hrdiny řada nebezpečenství a tak se každá pomoc bezpochyby bude hodit. O tom se ostatně přesvědčí vcelku záhy, kdy se zpočátku vcelku jednoznačný a jednoduchý případ začne komplikovat. Nález lidských ostatků v podunajských lesích přivede vyšetřovatele na stopu “novodobých otrokářů”, jejichž stopa končí právě v Prešpurku. Jenže zde začíná vycházet najevo, že obchod s lidským masem má daleko hlubší kořeny, než se může zdát. Navíc je to pouze střípek z celé mozaiky vražedných spiknutí, které mohou otřást hlavním městem Uherska.

l164889Pokud jste se již s některou z knih z této série setkali, budete i v Ohnivém znamení jako doma. Autor víceméně pokračuje v zajetých kolejích a mění jen zločiny a kulisy, ve kterých se příběh odehrává. To však rozhodně není nikterak na škodu, jelikož již v předchozích knihách nastavil Juraj Červenák laťku proklatě vysoko a proč tedy měnit něco, co funguje více než dobře. Jednu obměnu zde však přeci jen máme, místní báje a pověsti s nádechem mystiky nyní autor okořenil i trochou hororu. Díky tomu získává kniha především v samotném úvodu skvělý drive, který vás naprosto strhne a nepustí.

Pro mnohé čtenáře bude bezpochyby dobrou zprávou i fakt, že se jednotlivé díly dají číst naprosto samostatně díky relativně uzavřenému ději. Ovšem pouze ti, kteří budou číst postupně všechny knihy si naplno vychutnají i ty nejmenší detaily, které si pro nás autor přichystal. A tak se i v Ohnivém znamení můžeme těšit na řadu zajímavých detailů ze soukromí hlavních hrdinů, které oživují celý děj a dodávají tak celé sérii ten správný náboj.

Juraj Červenák zkrátka umí a celá tato série je toho krásným důkazem. Stein s Barbaričem a Jarošem se tak řadí k tomu nejlepšímu co můžeme v tomto žánru nalézt. Po dočtení Ohnivého znamení tak nezbývá než zamáčknout slzu v oku a modlit se ke všem pohanským bohům, aby “Ďuro” moc neotálel a my se co nejdříve mohli ponořit do dalšího dílu této fascinující série.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..