Juraj Červenák – Mrtvý na Pekelnom vrchu

0

ANOTACE:

V létě roku 1968, v roce Pražského jara a studené války, se dva studenti Oxfordu, James Borthwick a Eleanor Pike, rozhodnout projet stopem Evropu. Tím si zkomplikují právě se rodící přátelství, které by mohlo přerůst v něco většího. Jakmile dorazí do jižního Německa, zrodí se v jejich hlavách nápad navštívit Československo – zemi, ze které se Dubčekův „socialismus s lidskou tváří“ usmívá na svět kolem.
Mezitím, Sam Wareham, první tajemník britské ambasády v Praze, sleduje s cynismem diplomata a vášní mladého muže vývoj v zemi. Ve společnosti české studentky Lenky Koneckove si nachází cestu do světa československé mládeže, která je plná nadějí a nových myšlenek. Za železnou oponou se v této chvíli nic nezdá být nemožným. Avšak obří kola politiky se dál točí v pozadí, sovětský vůdce Leonid Brežněv vyvíjí na Dubčeka nátlak a Rudá armáda se shromažďuje na hranicích.
Tato chytrá, strhující a smyslná novela opět potvrzuje, že Simon Mawer je jedním z nejtalentovanějších současných spisovatelů historické špionážní fikce.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Už je tomu bezmála šest let, co se ikona československé fantastiky Juraj Červenák rozhodl zabrousit mezi historické detektivky a svým fanouškům poprvé představil svéráznou dvojici vyšetřovatelů  kapitána Steina a notáře Barbariče. Od té doby se tato povedená série utěšeně rozrůstá a tak není divu, že se nakonec dočkala i své audioknižní verze.

První ochutnávku jsme si mohli užít již loni ze stáje českého Tympána, které sáhlo trochu netypicky až po druhém dílu série Krev prvorozených. Do role interpreta pak obsadilo Marka Holého. Na něj nyní “navazuje” vydavatelství Publixing, které se společně s Markem Geisbergem pustilo do úvodního dílu celé série Mrtvý na Pekelném vrchu. A jak jinak, než v originálním slovenském znění.

Juraj Červenák si za dobu svého působení získal výhradní místo mezi předními autory fantastiky nejen doma na Slovensku, ale i u nás patří k nejoblíbenějším autorům. Rozhodně tomu napomáhají i témata, která volí pro své knihy. Po prvních nesmělých pokusech a dobrodružstvích barbara Conana se Ďuro zaměřil především na slovanskou mytologii a pověsti, které zapracovává do svých fantastických příběhů. Díky tomu mají čtenáři možnost se setkat s bohatýrem Iljou Muromcem, nebo i s českým legendárním hrdinou Bivojem.

Juraj Červenák se rozhodně nikterak netají svou oblibou ve středověku, ale i místních bájích a pověstech, které se nemalou měrou stávají součástí jeho knih. Vzpomenout tak můžeme na bohatýra Ilju Muromce, či legendárního hrdinu Bivoje. Časově o něco blíže této sérii historických detektivek je pak fantastická série o kapitánu Báthorym, ve které autor kombinoval historii s fantastikou ve skvěle vyváženém mixu, který uchvátil nejednoho čtenáře. Právě ta by se dala označit za první výraznější oťukávání fanoušků s Červenákovým přechodem mezi žánry.

Nyní se tak ocitáme v 16. století, kdy Horní Uhry byly zmítané neustálými boji a trpěli pod neustálými výpady Turků. Zkrátka tvrdá realita tehdejšího světa, na jejímž pozadí se vydáme spolu s kapitánem Steinem a notářem Barbaričem po stopách zrádce, který chce za pár zlatých zradit celé město a nechat ho napospas tureckým nájezdníkům.

A ačkoliv se jedná o klasickou historickou detektivku, autor ani zde své kořeny nezapřel. A tak si ani v Mrtvém na Pekelném vrchu neodpustil trochu toho mystična v podobě místních pověr a čarodějnických rituálů. Na druhou stranu k době, ve které se příběh odehrává tyto báje a pověsti patří a skvěle tak dotvářejí celkový příběh. Hlavní úděl úspěchu knihy však tkvěl především na samotných postavách, které se Červenákovi podařily opravdu na výbornou a ve spojení se zajímavým příběhem patří bezesporu k největším lákadlům celé série. Ostatně minimálně doma na Slovensku zaznamenal Stein s Barbaričem obrovský úspěch a ani u nás se jim nevedlo vůbec špatně.

Marek Geišberg, jenž obstaral načtení této knihy, tak stál před skutečně nelehkým úkolem, důstojně provést posluchače celým příběhem a ideálně přidat i “něco” navíc. Nutno říct, že Geišberg až na pár menších výhrad obstál na výbornou a Mrtvý na Pekelném vrchu v jeho podání rozhodně stojí za poslech.

Pokud vám jeho jméno něco říká tak vězte, že se jedná o syna nedávno zesnulého Mariána, jenž se stal neodmyslitelným hlasem pevně spojeným s produkcí populárního Dominika Dána. Marek je tak více než důstojným pokračovatelem rodu a následovníkem svého otce, po kterém by snad mohl převzít pomyslné audioknižní žezlo. Geišberg mladší má velice příjemný hlas, který nikterak netahá za uši, je dostatečně poutavý a dokáže udržet posluchačovu pozornost po celou dobu této 9 hodinové nahrávky. 

Na druhou stranu se ale občas objeví i jeho lehká nezkušenost s touto nelehkou disciplínou, kdy především při rozhovorech více postav občas zapomene na správnou intonaci, čímž se rozdíly mezi postavami stírají a rozlišit tak jednotlivé hrdiny je občas mírně řečeno nesnadné. Toto jsou však vcelku běžné začátečnické neduhy, které potkaly snad většinu interpretů, obzvláště u takto dlouhých nahrávek. Navíc stačí trocha píle a získat více zkušeností a i tyto menší chybky časem určitě zcela zmizí.


Jinak je Mrtvý na Pekelnom vrchu vskutku příjemnou jednohubkou. Pokud vás tedy historické detektivky baví a toužíte zažít trochu toho detektivního pátrání okořeněné špetkou akce v dobách tureckých válek, Juraj Červenák je ideální volbou právě pro vás. Velmi dobře vystavěný příběh, ve spojení s atraktivním prostředím, sympatickými postavami a příjemným narátorem tvoří dohromady vskutku povedený mix, který nezklame žádného příznivce tohoto žánru.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..