Juraj Červenák – Mrtvý na Pekelném vrchu

2
Historická detektivka s prvky špionáže a konspiračního thrilleru, ale i hororu, mysteriózního či dobrodružného románu od hvězdy české a slovenské fantasy. Napínavý děj se odehrává v Horních Uhrách v době tureckých nájezdů. Svéráznými hrdiny jsou ostřílený kapitán Joachim Stein – drsný, přímočarý a prostořeký válečný veterán a notář Matěj Barbarič – vzdělanec, diplomat a cestovatel se slabostí pro ženy a víno. Ti musí vyřešit případ vraždy šlechtice i pokus o velezradu.

…………………………………………………………….

Velký knižní čtvrtek u nás již získal své místo a natěšení čtenáři jej vždy s velkým očekáváním vyhlížejí. Letos se mezi „smetánku“ vetřel i autor našich východních sousedů. Juraj Červenák, ikona slovenské fantastiky, se rozhodl zabrousit do pro něj možná trochu netypických vod a přináší čtenářům černého koně Velkého knižního čtvrtka. Mrtvý na Pekelném vrchu, kniha o které se tolik nemluví, ale tak nějak většina z nás ví, že bude sakra dobrá. Vždyť na Slovensku se jí prodalo za tři měsíce víc, než kterékoliv jeho jiné knihy za tři roky.

mrtvy2Juraj Červenák si za dobu svého působení získal výhradní místo mezi předními autory fantastiky nejen doma na Slovensku, ale i u nás patří k nejoblíbenějším autorům. Rozhodně tomu napomáhají i témata, která volí pro své knihy. Po prvních nesmělých pokusech a dobrodružstvích barbara Conana se Ďuro zaměřil především na slovanskou mytologii a pověsti, které zapracovává do svých fantastických příběhů. Díky tomu mají čtenáři možnost se setkat s bohatýrem Iljou Muromcem, nebo i s českým legendárním hrdinou Bivojem.

Poslední dobou je ale stále více vidět, že Juraje přitahuje středověk a období, kdy na Slovensku řádili Turci. Krásným příkladem byla i fantastická série o kapitánu Báthorym, ve které autor kombinoval historii s fantastikou ve skvěle vyváženém mixu, který uchvátil nejednoho čtenáře. Nyní Červenák přichází s novým dílem, 16. století a Horní Uhry zůstávají, ovšem mění se hlavní hrdinové a celkové zaměření knihy, ze světa magie a různých nestvůr se přenášíme do tvrdé reality tehdejšího světa a vydáme se spolu s kapitánem Steinem a notářem Barbaričem po stopách zrádce, který chce za pár zlatých zradit celé město a nechat ho napospas tureckým nájezdníkům.

p1_f335Čtenáři, kteří již četli Červenákovi knihy o Báthorym, zde budou jako doma. V lecčems se tyto dvě série podobají a mají mnoho společného. On ani Bathory nebyl čistou fantasy sérií, spíše historický román s fantaskními prvky. A upřímně ani v Mrtvém na Pekelném vrchu si autor neodpustil trochu toho mystična v podobě místních pověr a čarodějnických rituálů. Na druhou stranu k době, ve které se příběh odehrává tyto báje a pověsti patří a skvěle tak dotvářejí celkový příběh.

Hlavní hrdinové Mrtvého, potažmo celého chystaného cyklu, jsou dvě postavy natolik rozdílné, že ať už jste příznivci ostřílených chlapíků, kteří toho mají za sebou opravdu požehnaně a pro ránu nejdou daleko, nebo spíše umírněných osob, kteří vsází spíše na svou bystou mysl a důvtip, rozhodně si zde vyberete a přijdete si na své. Komu by tato kombinace byla přeci jen málo, může se těšit na mlčenlivého společníka Steina a Barbariče kaprála Jaroše, který sice mluví zcela minimálně, ovšem jeho specialitou jsou výslechy zajatců, ve kterých se doslova vyžívá. Není se ani co divit, jelikož patří do rodu, který se živí hlavně katovským řemeslem, a tak trocha toho násilí mu není vůbec cizí.

Samotný příběh je, jak už jsme u Červenáka zvyklí, velmi dobře vystavěný, ve kterém si každý přijde na své. Akce a různé potyčky, střídají pasáže, kde je potřeba trochu zapojit mozek, přesto to autor hlavním hrdinům nijak neulehčuje a spřádá skvělou zápletku, která čtenáře naprosto pohltí. Vše je navíc zabaleno do velmi propracovaného a skvěle vykresleného historického pozadí, díky kterému je celý příběh naprosto uvěřitelný.

Kdo si na začátku pokládal otázku, zda se Ďurovi přechod mezi žánry vydaří, již nemusí. Červenák bezesporu patří mezi nejlepší československé autory a tato kniha je toho jasným důkazem. Stein a Barbarič si navíc nic nezadají s u Čechů tolik oblíbenými historickými detektivkami od Vlastimila Vondrušky. V Červenákovi tak dostáváme dalšího autora, který ví jak si omotat čtenáře kolem prstu, protože již teď je pokračování této nové série toužebně vyhlíženo mnoha fanoušky. Nutno říct, že oprávněně.

 
 Kniha vychází v nakladatelství Argo
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….


jurajcervenakJuraj (Ďuro) Červenák (pseudonym Thorleif Larssen) je slovenský spisovatel narozený 16. června 1974 v Žiaru nad Hronom. Je znám jako úspěšný autor fantasy děl, filmový recenzent a redaktor časopisů Fantázia, Pevnost a DVD mag, často se objevuje na nejrůznějších conech.

Proslavil se hlavně knihami o barbaru Conanovi, černokněžníku Roganovi, bohatýrovi Iljovi Muromcovi a o českém legendárním hrdinovi Bivojovi. Prakticky všechny jeho knihy vyšly z komerčních důvodů v češtině.

Několik let žil ve východoslovenské metropoli Košice, kde založil rodinu. V současné době se vrátil zpět domů do Štiavnice, kde pracuje jako spisovatel a publicista na volné noze.
 

wordpress hodnoceni

Zdroje obrázků: zdezde
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. Skvelá recenzia, keby som Mŕtveho prednedávnom nečítala, hneď by som sa naňho vrhla 🙂 Jurajove knihy mám veľmi rada, nielen, že sa pri nich človek pobaví, sú zaujímavé, a ešte sa aj pri čítaní dozvieš niečo nové z histórie. 🙂 Už sa teším na ďalšie knihy, ktoré chystá – pokračovanie Steina s Barbaričom, aj štvrtý diel Báthoryho.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..