Juraj Červenák – Ďábel v zrcadle

0

ANOTACE:
Nad někdejším císařským sídlem se stahují mračna. Špioni biskupa Khlesla zavětřili stopu protestantského spiknutí, kterého cílem je likvidace nejvyšších katolických hodnostářů. Obětí prvního útoku se stane sám následník trůnu, arcivévoda Matyáš Habsburský. Zatímco lékaři bojují o jeho život, Stein, Barbarič a Jaroš v ulicích Vídně a blízkém okolí pátrají po nelítostném vrahovi. Možná je to úkol nad jejich síly – za maskou „ďábla v zrcadle“ se údajně skrývá člověk, který se pohybuje v nejvyšších kruzích. Napětí mezi vídeňskými katolíky a protestanty se stupňuje a vkrádá se i mezi Steina a Barbariče. Nebudou nakonec stát proti sobě?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Letošní Vánoce byly opravdu štědré, vedle nepřeberného množství novinek jsme se dočkali i několika pokračování úspěšných sérií. Mezi ně patří i napínavá historická krimi Juraje Červenáka, která se u fanoušků těší velké oblibě. A právě před Vánoci zamířil na pulty českých obchodů již čtvrtý díl steinovsko-barbaričovského cyklu Ďábel v zrcadle, jenž nás tentokrát zavádí do Vídně přelomu 16. a 17. století.

Juraj Červenák patří bezpochyby mezi naše nejoblíbenější autory fantastiky. Avšak není to pouze fantastika, na kterou se tento autor v poslední době zaměřuje. V posledních letech se věnuje především své detektivní sérii s Barbaričem a Steinem. Ostatně není divu, celá série se těší výborným hodnocením i zájmu čtenářů a Ďábel v zrcadle dává tušit, že ani tentokrát se v tomto ohledu rozhodně nic nezmění.

Oblíbené trio hlavních hrdinů asi netřeba moc představovat, kapitán Stein, notář Barbarič i kaprál Jaroš si již získali spoustu přívrženců, kteří netrpělivě očekávají další jejich dobrodružství. Po roce čekání je zde a čtenáři tak mají možnost se znovu ponořit do výborné historické krimi. Juraj Červenák ani tentokrát naše hrdiny rozhodně nešetří. O tom se ostatně Stein s  Barbaričem přesvědčí hned v samotném úvodu.

Ačkoliv Rudolf II. přemístil centrum říše do stověžaté Prahy, Vídeň stále patří mezi nejvýznamnější města a právě sem vede další cesta proslulého tria vyšetřovatelů. Cestou sem se čirou náhodou stanou svědky útoku na následníka trůnu, arcivévodu Matyáše Habsburského. Je více než jasné, že tento útok nemůže zůstat bez odpovědi. Stein, Barbarič a Jaroš se tak vydávají do ulic Vídně, aby pátrali po nelítostném vrahovi, jehož stopy vedou mezi místní protestanty. Napětí mezi katolíky a protestanty tak nadále vzrůstá a co chvíli se může zcela vymknout z rukou. Ostatně i sám Barbarič, coby protestant, bude stát před nelehkým rozhodnutím, které může nenávratně ovlivnit jeho vztah se Steinem…

Jak už jsou fanoušci u tohoto autora zvyklí, příběh je velmi dobře vystavěný, má skvělý spád a o napětí a zajímavé momenty zde rozhodně  není nouze. Oproti předchozím dílům, však přeci jen ubylo samotného pátrání. Ďábel v zrcadle má tak daleko blíže k akčnímu thrilleru, než ke klasické detektivce, to však rozhodně nemusí být vůbec na škodu. Ba právě naopak jedná se o příjemné rozptýlení. Milovníci detektivních zápletek však nemusí věšet úplně hlavu, i na tu zde dojde, avšak v o něco menší míře, než v předchozích dílech.

Již tradičně autor odhaluje i pár střípků z minulosti a soukromí hlavních postav. Ďábel v zrcadle navíc dává tušit, že bychom se mohli svým hrdinům dostat ještě více na dřeň, než kdykoliv dříve. Bohužel zde přichází na řadu také jedna výtka. Vše je perfektně rozehráno, autor přináší pár zajímavých informací a dál…. nic. Vše tak nějak vyznívá do ztracena, nejvíce tento fakt zamrzí u samotného Barbariče, jenž stojí rozpolcen mezi službou arcivévodovi a svým protestantským přesvědčením. Tato linie má vskutku zajímavý potenciál, jenž bohužel pro tentokrát zůstat nevyužit.

To je však pouze jedna jediná výtka, kterou můžeme u nejnovější Červenákovy knihy najít. Po všech ostatních stránkách se jedná o výtečný kousek, který rozhodně nezklame a patří k tomu nejlepšímu co u nás můžeme v tomto žánru najít. Největším záporem tak zůstává fakt, že na další případné pokračování budeme muset opět nějakou dobu čekat.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply