Juraj Červenák – Bivoj

0

ANOTACE:
Řeka Vltava odděluje území kmene Čechů od Návu, knížectví duchů na zapovězeném východním břehu. Pouze jednou za rok je vladykům a stařešinům dovoleno překročit její tok a vystoupit na posvátný Chrasten, aby tam ve svatyni Vyšehrad obětovali bohům a žádali kněžnu Libuši o hadačské předpovědi a rozsudky ve vzájemných sporech.
Letos však výroční slavnosti předcházejí zlá znamení. Libušina sestra Kazi byla cestou ze svého hradiště napadena děsivým démonem s kančí podobou. Vědmu v poslední chvíli zachránil Bivoj, syn Sudivojův, lovec z rodu Strošovců. Kdo běsa vyvolal? Proč se někdo pokouší zasít mezi české lechy svár? A jak to souvisí s varováním ducha Libušina otce, váženého knížete Kroka, který se zjevil svým dcerám a přinesl zvěst o hrozbě, přicházející z tajemných končin až někde za hvozdy mrtvých?
Kompletní vydání všech dobrodružství slovanského reka. Obsahuje novelu „Vládce stříbrného šípu“ a romány „Bivoj běsobijce“ a „Bivoj válečník“.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Uplynulo již devět let od chvíle, kdy se Juraj Červenák rozhodl přinést svým fanouškům originálně zpracovanou legendu Starých pověstí českých. Za svého hrdinu si nevybral praotce Čecha ani kněžnu Libuši, ale udatného Bivoje, jenž přemohl divokého kance a na zádech jej přinesl na Vyšehrad. A právě tato legenda stála na počátku dvojrománu, jenž se devět let od svého prvního vydání dočkal důstojného kompletu. Dobrodružství slovanského reka doplňuje i novela Vládce stříbrného šípu.

Bivoj však není jediným Červenákovým výletem do předkřesťanských dob. Vedle již zmíněného reka najdeme i další série opírající se o slovanské báje a pověsti. Zmínit tak můžeme například černokněžníka Rogana, nebo bohatýra Ilju Muromce. Troufám si však říct, že Bivoj pro nás bude, i díky znalosti této legendy a jejího původu, nejpřitažlivějším hrdinou.

Staré pověsti české Aloise Jiráska asi netřeba představovat. Ostatně většina z nás podstoupila na školách martýrium povinné četby, kam tento „skvost“ české literatury patří. A právě z nich se Červenák rozhodl načerpat inspiraci pro tuto fantastickou sérii. Pokud se však domníváte, že vás autor nemůže ničím překvapit, jelikož znáte legendu o Bivojovi skrz naskrz, budete asi mírně zaskočeni.

Již v samotné předmluvě autor upozorňuje, že Bivoj rozhodně není historický román, ale plnokrevná fantasy, ukotvená do českých zemí předkresťanského období. Samozřejmě zde najdeme upravenou verzi zmíněné legendy (Běsobijce), avšak to je pouze samotný začátek a věřte, že je na co se těšit. Autor na 700 stranách rozehrává příběh plný akce, dobrodružství, magie a starých bohů, kteří ještě zdaleka neřekli poslední slovo.

Celá kniha začíná novelou Vládce stříbrného šípu, která popisuje první Bivojův udatný čin. Setkat jsme se s ní mohli již v časopise Pevnost, nebo v povídkové sbírce Kámen a krev. Na tu pak navazuje původní dvojromán Bivoj Běsobijce a Bivoj Válečník, který nabízí ucelený příběh. Ten se kromě zmíněného kance točí především okolo války Čechů s proradným kmenem Zličanů.

I když základní kameny pověsti zůstaly víceméně zachovány, ve výsledku tvoří pouze malý střípek obrovské mozaiky, kterou Juraj Červenák připravil. Aby byl dojem takřka dokonalý, neomezil se pouze na Bivoje. Těšit se tak můžeme i například na Kazi, Tetu a Libuši nebo novou verzi Přemysla Oráče. Když k tomu připočteme známé a atraktivní kulisy v čele s Vyšehradem, Libušínem či Budčí, dostáváme opravdu zajímavě namixovanou fantasy, která si bezpochyby zaslouží pozornost.

Červenák navíc ukazuje, že se ve svých pramenech neomezil pouze na Staré pověsti české, ale má dopodrobna nastudovanou takřka celou slovanskou mytologii. Ostatně o tom jsme se mohli již přesvědčit v Roganovi či Bohatýrovi. V Bivojovi tak nalezneme obrovskou plejádu slovanských božstev a mýtických bytostí, o kterých (nejspíše) dobrá polovina z nás nikdy neslyšela. Je si samozřejmě potřeba uvědomit, že se jedná o smyšlený příběh a všechny postavy či bohové se tedy nechovají úplně tak, jak všeobecně známe. Červenák si je uzpůsobil k obrazu svému, aby mu perfektně zapadali do celkového konceptu, což se mu podařilo na výbornou.

Ne nadarmo patří Juraj Červenák k nejlepším československým autorům fantastiky a Bivoj je toho jasným důkazem. I když má tahle bichle 700 stran, děj pádí kupředu svižným tempem a nikde zbytečně moc neodbočuje ani nezadrhává. Aby však příběh nebyl příliš lineární, střídá jej autor z pohledu několika postav, včetně těch záporných. Postupně tak přicházíme na to, že ačkoliv je celý příběh pojmenován po Bivojovi, hlavních postav najdeme hned několik a ty dostávají více, či méně prostoru, podle toho, kde se zrovna příběh nachází. Pro odlehčení Červenák neopomněl ani nezbytnou špetku humoru a hlášek, které sice postupně ustupují do pozadí, přesto se jedná o příjemné oživení.

Bivoj bezpochyby patří k výrazným postavám československé fantastiky. Je tedy jen dobře, že na něj Brokilon nezapomněl a pro fanoušky Juraje Červenáka přichystal dárek v podobě reprezentativního vázaného vydání, jenž obsahuje kompletní dobrodružství tohoto slovanského reka. Nezbývá než doufat, že se v budoucnu dočkají podobného zpracování i další Červenákovi knihy, protože pak by se jednalo o vskutku jedinečnou sbírku, která by byla ozdobou každé fantastické knihovny.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.