Junk Art: Umění z odpadu

0

Dovednostní deskové hry jsou svébytnou kategorií, která však stále více získává na popularitě. Vděčí za to především slušné přístupnosti i velké míře zábavy, kterou tyto hry poskytují. Ne nadarmo se tak stávají vyhledávaným cílem pro rodinné večery i pro párty s přáteli. To ostatně platí i pro dovednostní hru Junk Art: Umění z odpadu, kterou na náš trh přinesl MindOK v druhé polovině loňského roku.

Jak už asi samotný název hry napovídá, Junk Art se nás bude snažit přetvořit v umělce, kteří budou v nejrůznějších světových metropolích tvořit svá umělecká díla z nejroztodivnějšího odpadu. Samotná hra je určena pro 2-6 hráčů od 8 let (zde záleží na zručnosti dítka), s tím že jednu partii zvládnete v pohodě do 30 minut. V tomto ohledu však autoři, kterými jsou Jay Cormier a Sen-Foong Lim, dali hráčům vcelku slušnou volnost a tak se jedna partie může protáhnout klidně na celý večer. O tom však o něco později.

Když Junk Art vůbec poprvé vyšel zaujal hned v několika ohledech. Tím nejpatrnějším byla patrně neobvyklá dřevěná krabice, která ukrývala všechny dřevěné komponenty. Tohoto zpracování se bohužel v českém vydání nedočkáme. Na druhou stranu MindOK přichází s o hodně příznivější cenou, která nám karton a plast zcela vynahradí.

Klasická kartonová krabice v sobě ukrývá vcelku bohatý obsah. Tomu vévodí na 60 plastových kusů odpadu nejrůznějších roztodivných tvarů ve čtyřech barvách. Kromě nich zde nalezneme ještě 6 plastových podstavců, na kterých budeme svá jedinečná díla stavět. Kromě plastových dílů balení ukrývá i nezbytné karty konkrétně: 60 karet odpadu, 15 karet měst (včetně tří prázdných), 1 kartu začínajícího hráče a 1 kartu s hvězdou. K dispozici máme i měřítko, které nám ulehčí rozhodování ve sporných momentech. Na závěr pak nechybí ani žetony příznivců, o které se zde hraje a které nám pomáhají určit vítěze.

Pravidla hry jsou skutečně jednoduchá, díky čemuž se z této hry stává čirá zábava, či utrpení. Záleží na tom jak pevnou ruku a nervy máte. Vaším úkolem je podle určitého zadání postavit “nějaké” umělecké dílo z nachystaného odpadu. Toť asi ve skrze hlavní zadání. Vše je samozřejmě zabaleno do “příběhového” hávu, který se snaží této dovednostní “abstrakce” dát nějaké tématické směřování.

V případě této hry se vtělíte do duše umělců, kteří se svým festivalem putují po celé zeměkouli a snaží se se svými díly co nejlépe uspokojit tamnější publikum. Jak už to tak ale u abstraktních her bývá, samotné téma je hůře uchopitelné a prakticky jej nebudete vnímat. Během chvíle se tak omezíte na pouhé skládání odpadu na sebe. I to je však dostatečně zábavné aby vás hra u sebe udržela delší dobu.

Jedna partie hry se typicky hraje na tři kola (tři města). Jednotlivá města, po kterých putujeme, určují počáteční podmínky, cíl hry a za jakých podmínek kolo končí. Jednotlivá zadání jsou skutečně pestrá a dodávají hře skvělou variabilitu, která zaručuje. že se vám hra jen tak neomrzí. Autoři hry navíc dali hráčům i určitou volnost. Jedna partie se sice typicky hraje na tři kola, nic vám však nebrání v tom, abyste si délku určili pod vás, stačí přidat, či ubrat města, kterými budete se svým festivalem putovat. Příjemným bonusem, který nalezneme v samotné krabici, jsou pak tři prázdné karty měst, jenž ocení především kreativnější jedinci. Díky tomu si můžeme vymyslet zcela nové “město” společně s podmínkami a obohatit tak tuto povedenou hru o nové možnosti.

Stále se samozřejmě jedná především o dovednostní hru, ve které budou lehce zvýhodněni především šikovnější jedinci. Na druhou stranu do hry vstupuje i náhoda, kdy velice záleží i na kartách odpadu, které si lízneme. Můžete být totiž sebešikovnější, ve chvíli kdy vám však hra postaví do cesty doslova nesmyslné kombinace, neuděláte s tím prakticky nic. Na druhou stranu se z takovéto partie stává skutečná výzva.

Jinak si však Junk Art skutečně na nic nehraje a dává hráčům přesně to co od podobných her čekáme. Jednoduchou, rychlou a přístupnou hru, která nabízí skutečně slušnou porci zábavy, kterou oceníte nejen v rodinném kruhu, ale i mezi přáteli.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..