Julie & Shawna Benson – Birds of Prey (Rebirth) #3: Kruh se uzavírá

0

Birds of Prey – komiksová minisérie, která se k nám dostala především díky stejnojmennému filmu. Avšak zatímco se na rozpustilou týmovku v čele s Harley Quinn pomalu, ale jistě snáší prach, její komiksové kolegyně to roztáčejí naplno. Závěr komiksové série je zde. Kruh se uzavírá a je potřeba vyřešit poslední tajemství vznášející se okolo Oracle. A tentokrát se jedná o pořádně nabitý kousek o 212 stranách!!!

Po více než půlroční pauze se tak na scénu vrací tento čistě dámský superhrdinský tým, který se v rámci “Rebirthu” dočkal znovuoživení. Batgirl, Black Canary a Huntress sice nepatří mezi hlavní hvězdy nakladatelství DC, avšak už v předchozích dvou knihách jasně ukázaly, že jim to spolu skvěle funguje a bez problému mohou konkurovat i těm nejzářivějším hvězdám celého univerza. Vděčit za to mohou především vcelku povedenému scénáři, za kterým stojí Sestry Julie a Shawna Bensonovy. Ty jako scénáristky a producentky mimo jiné podílely na sci-fi dramatu The 100 nebo Star Trek. Společně si pak střihli tuto komiksovou sérii z řady Znovuzrození hrdinů DC.

Hlavní příběhová osa celé série se točí především okolo Barbary Gordonové. Ta je dcerou šéfa gothamské policie, ale také samozvanou strážkyní pořádku známou jako Batgirl. Jistou dobu však působila i jako Oracle, nejmocnější hackerka planety. Ty časy jsou však dávno pryč a nyní se Barbara plně věnuje svým kolegyním z týmu, tedy alespoň na první pohled. Přeci jen, každý má nějaké to tajemství a jak se zdá Barbara tak úplně se svou hackerskou kariérou nesekla…

To se však Barbaře jednoho dne ošklivě vymstí. Když se nabourá do počítačového systému nebezpečného překupníka informací, který si říká Calculator, aby krůček po krůčku zlikvidovala jeho zločinný byznys, události začnou nabírat nečekaný směr. Calculator si udělá z nalezení a zničení Oracle životní poslání a vcelku záhy začnou umírat i nevinní. Když k tomu navíc připočteme i zradu se kterou se musí Birds of Prey ve vlastních řadách vypořádat…stojí celý superhrdinský tým před opravdovou výzvou, která prověří nejen pevnost jejich přátelství…

Tím se však dostáváme pouze k jedné příběhové linii, na kterou se v aktuální novince z Nakladatelství CREW můžeme těšit. Birds of Prey 3 s podtitulem Kruh se uzavírá totiž nabízí hned devět sešitů  (#14-22) série Batgirl and the Birds of Prey (Rebirth) a to už je vcelku slušný prostor na rozjetí nějakého většího příběhu. Ostatně,. jedná se o závěr celé série a tak zde autorky rozhodně netroškaří. Mimo jiné se tak můžeme těšit i na Harley Quinn, Poison Ivy, nebo Catwoman, které v krátké epizodní roličce přiloží ruku k dílu.

Birds of Prey se již tradičně nesou čistě v ženském duchu a s tím je samozřejmě potřeba počítat. Zároveň je však potřeba říct, že ženských týmovek u nás skutečně moc nevychází a tak bude pravděpodobně právě tento fakt asi největším lákadlem celého komiksu. Autorky však v tomto ohledu rozhodně netlačí zbytečně na pilu a nesnaží se vás přesvědčit o své “ženské pravdě” a síle emancipace. Ženské hrdinky v tomto ohledu fungují naprosto přirozeně a vy tak nebudete mít pocit, že Birds of Prey vznikly jen jako úlitba dnešní době. Ostatně tento tým se na stránkách komiksu objevil poprvé již v roce 1996, aby o tři roky později dostal vlastní komiksovou řadu.  

Na druhou stranu pokud máte již za sebou předchozí dva díly, styl jakým Birds of Prey fungují vás pravděpodobně nijak nepřekvapí. Samotný příběh rozhodně nepatří k nejhorším. Ano, nejedná se o žádné přelomové dílo, avšak v rámci toho, co nám zatím “Znovuzrození” nabídlo rozhodně patří k tomu lepšímu.

A tak zde platí pověstné pořekadlo, nenadchne ani neurazí. Rozhodně by však byla škoda nechat tuto sérii zcela bez povšimnutí. Kresebně i scénáristicky patří k lepšímu průměru a tak se z ní stává ideální oddechovka, kdy se vám nechce příliš přemýšlet, ale zároveň máte chuť na kousek, který má alespoň trochu hlavu a patu.BIRDS OF PREY #3: KRUH SE UZAVÍRÁ
SCÉNÁŘ: JULIE & SHAWNA BENSON
KRESBA: ROGE ANTONIO, BRENO TAMURA
PŘELOŽIL: PETR SCHWARZ
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 212
ORIG. NÁZEV: Batgirl and the Birds of Prey #03: Full Circle
ISBN: 978-80-7449-953-1

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..