Julie & Shawna Benson – Birds of Prey (Rebirth) #2: Zdrojový kód

0

Filmová týmovka Birds of Prey sice pomalu, ale jistě upadá do zapomnění dějin, stejnojmenného komiksu se to však naštěstí netýká. Nakladatelství CREW navíc přichází s již druhým dílem série, která nám blíže představuje trojici neohrožených hrdinek, které se jen tak ničeho nezaleknou. Birds of Prey jsou zpět a jsou na stopě tajemství Zdrojového kódu…

Ačkoliv je superhrdinský žánr doménou především mužských hrdinů, pár výrazných zástupkyň něžného pohlaví mezi těmito drsňáky samozřejmě najdeme. Maličko horší je to však v oblasti týmovek, které moc čistě ženských uskupení nenabízejí. Jednou z mála výjimek jsou právě Birds of Prey, které v rámci “Rebirthu” oživila Julie a Shawna Benson. Tyto dvě autorky nám představují krátkou třídílnou minisérii, ve které se hlavních rolí zhostila Barbara Gordonová, Dinah Lanceová a Helena Bertinelliová. Či chcete-li Batgirl, Black Canary a Huntress.

Už úvodní kniha série, které jsme se dočkali na začátku letošního roku naznačila, že se ústřední zápletka Birds of Prey bude točit především kolem  Barbary Gordonové a její minulosti, kdy byla tajemnou Oracle. Tyto časy jsou sice již minulostí, její alter-ego však stále rezonuje Gothamským podzemím a tak není divu, že po čase toto jméno opět vyplouvá na povrch. Tentokrát však Oraclem není samotná Barbara, ale zbrusu nový hacker na scéně, který se rozhodl si toto legendární jméno přivlastnit.

Oracle je dnes již neocenitelným spojencem Birds of Prey, avšak jeho minulost, může ještě pořádně zamíchat kartami a osudy všech členů Birds of Prey. Ostatně o tom se naše hrdinky přesvědčí vcelku záhy, když na scénu nastoupí Calculator, jenž má s Oraclem vlastní plány. A jak do toho všeho zapadá Catwoman a tajemná žena zvaná Blackbird, která dokáže jakémukoliv hrdinovi ukrást jeho schopnosti, na to by nám měl dát odpověď právě Zdrojoví kód…

Ačkoliv bude pravděpodobně pro naprostou většinu čtenářů největším lákadlem tohoto komiksu asi fakt, že se jedná právě o ženskou týmovku, Birds of Prey toho na rozdíl od filmové adaptace, která s touto sérií sdílí jen společné jméno, nabízí mnohem víc. Tato série si zatím na nic extra nehraje, což je v porovnání s rozmáchlými opusy Scotta Snydera a psychologickými dramaty Toma Kinga skutečně skutečně příjemné oživení. Autorky tak přichází s lehce uchopitelným příběhem, který dává smysl, není extra přeplácaný a snaží se odpovědět na všechny důležité otázky, které autorky nastolí.

Ženskou nadvládu u této série pak opět lehce narušuje Roge Antonio a Breno Tamura, jenž společně Claire Roe obstarali grafickou podobu tohoto komiksu. Ta se nese v tradičním mainstreamovém duchu a vzhledem k tomu, že se na kresbě nepodílelo x tvůrců zachovává si i příjemnou konzistentnost, kterou bezpochyby ocenění nejeden fanoušek.

Celý autorský tým tohoto komiksu tak evidentně moc dobře ví co dělá. A i když mohou někteří čtenáři namítat, že tato série je zde jen kvůli současným snahám o co největší zviditelnění feminismu opak je pravdou. Birds of Prey je tak i po dočtení druhého dílu velice příjemným překvapením, které vás sice na zadek neposadí, jako oddechová četba však funguje více než dobře. Což se o některých zavedených sérií ze Znovuzrození nedá zrovna tvrdit.BIRDS OF PREY #2: ZDROJOVÝ KÓD
SCÉNÁŘ: JULIE & SHAWNA BENSON
KRESBA: ROGE ANTONIO, BRENO TAMURA, CLAIRE ROE
PŘELOŽIL: PETR SCHWARZ
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 168
ORIG. NÁZEV: Batgirl and the Birds of Prey #02: Source Code
ISBN: 978-80-7449-895-4

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..