Julie & Shawna Benson – Birds of Prey (Rebirth) #1: Kdo je Oracle

0

 

ANOTACE:
Někdo chce hacknout Gotham!
Pro Barbaru Gordonovou není tajemství ničím cizím. Je dcerou hlavouna gothamské policie, Jima Gordona…a také pouliční samozvanou strážkyní pořádku známou jako Batgirl. Až doteď však nikdo nevěděl, že jistou dobu působila jako Oracle, nejmocnější hackerka planety.

Jméno Oracle začal používat někdo nový a Batgirl se honí po celém Gothamu za přeludy. Po boku jí stojí dvě srovnatelně nebezpečné samozvané strážkyně – Dinah Lanceová, rocková hvězda a hrdinka známá jako Black Canary, a Helena Bertinelliová, smrtící špionka přezdívaná Huntress.

Dokáže tato nesourodá trojice včas odhalit tajemství nového Oraclea a porazit zloduchy? Nebo Birds of Prey někdo přistřihne křídla, než se jim vůbec podaří vzletět?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Filmová a seriálová produkce se evidentně i letos ponese v silně komiksovém duchu. Zatímco z Netflixu už na nás útočí Hillův Zámek a Klíč, do kin právě zamířila nová Harley Quinn v rozpustilé týmovce Birds of Prey. A je vcelku jasné, že u této příležitosti musí vyjít i nějaký ten komiks, obzvláště když se tato dámská týmovka dočkala i své “rebirthové série”. V ní však zapomeňte na oblíbenou Harley, prim v tomto komiksu hraje kromě Huntress a Black Canary především Batgirl, která nám se svými společnicemi ukáže – Kdo je Oracle…

Po delší době se nám tak Znovuzrození hrdinů DC opět o něco rozrůstá a tentokrát o vcelku zajímavou “ženskou týmovku”, kterých je v našich končinách vcelku pomálu. Celá “série” navíc čítá stejně jako například All-Star Batman pouhé tři knihy, takže na její dokončení nebudeme čekat, kdo ví jak dlouhou dobu. Příznivci Batmana navíc bezpochyby ocení, že stejně jako celá řada dalších titulů, tak i Birds of Prey rozšiřují celé “batmanovské univerzum” a přináší nám tak další příběhy z Gothamu.

Ostatně, s jednotlivými protagonistkami tohoto komiksu se rozhodně nesetkáváme poprvé. Barbara Gordonová, Dinah Lanceová i Helena Bertinelliová si již nějakou tu epizodní roličku střihli buď v samotném Batmanovi, potažmo nějaké jiné pobočné sérii (v případě Canary Green Arrow). Vůbec poprvé však u nás vystupují jako hlavní hrdinky své vlastní řady a nutno říct, že jim to zde pořádně sekne. Rozhodně se tak nemusíte bát, že by vám zde snad chyběla Harley Quinn, kolem které tvůrci postavili filmovou podobu této týmovky.

Komiksové Birds of Prey se nesou čistě v ženském duchu a to nejen na poli samotného příběhu, ale i co se tvůrců týče. Scénáristické křeslo tentokrát obsadily Julie a Shawna Benson, které se českým fanouškům představují vůbec poprvé. Ženskou nadvládu pak lehce narušuje Roge Antonio, jenž společně Claire Roe obstaral grafickou podobu tohoto komiksu. Ta se nese v tradičním mainstreamovém duchu a vzhledem k tomu, že se na kresbě nepodílelo x tvůrců zachovává si i příjemnou konzistentnost, kterou bezpochyby ocenění nejeden fanoušek.

Samotný příběh se točí především okolo Barbary Gordonové. Ta je dcerou šéfa gothamské policie, ale také samozvanou strážkyní pořádku známou jako Batgirl. Jistou dobu však působila i jako Oracle, nejmocnější hackerka planety. Ty doby jsou sice již dávno pryč, avšak jak se zdá Oracle je zpět, tentokrát to však není Barbara. Někdo si přivlastnil její identitu a začal v Gothamu působit jako Oracle. Batgirl se tak musí spojit se starou známou Black Canary a smrtící špionkou Huntress, aby společnými silami odhalili identitu neznámého hackera, protože zde jde o mnohem víc, než jen o samotné jméno…

Ženských týmovek u nás skutečně moc nevychází a tak bude pravděpodobně právě tento fakt asi největším lákadlem celého komiksu. Autorky však v tomto ohledu rozhodně netlačí zbytečně na pilu a nesnaží se vás přesvědčit o své “ženské pravdě” a síle emancipace. Ženské hrdinky v tomto ohledu fungují naprosto přirozeně a vy tak nebudete mít pocit, že Birds of Prey vznikly jen jako úlitba dnešní době. Ostatně tento tým se na stránkách komiksu objevil poprvé již v roce 1996, aby o tři roky později dostal vlastní komiksovou řadu. 

Osobně to nedělám moc často a většinou nemám s překlady moc velký problém, avšak v případě tohoto komiksu musím udělat jednu výjimku. Překlad Michaela Taliána je mírně řečeno lehce rozporuplný. Zcela ponechám stranou pár krkolomnějších výrazů, které by šli rozhodně formulovat lépe, s čím jsem však měl osobně daleko větší problém, bylo oslovení samotné Barbary. Tradiční Barb zde nahradilo oslovení Báro. Ano, chápu že se jedná o počeštění, ale v tomto případě to působí jako pěst na oko. Barbara Gordonová přeci není Bára, tak proč používat toto oslovení? Upřímně, netuším… Naštěstí je toto asi jediná výraznější výtka, která směřuje k českému vydání Birds of Prey, kterému můžete dát s klidným srdcem šanci.

Ačkoliv má tahle týmovka rozhodně co nabídnout, samotný příběh se řadí spíše k průměru. Na jedné straně rozhodně pobaví a ani náročnější fanoušky neurazí, zároveň se však nejedná o nic, z čeho byste si sedli na zadek. Což je možná trochu škoda, jelikož potenciál zde vždycky je. Na druhou stranu v podobném duchu se až na pár světlých výjimek nese prakticky celý Rebirth, takže se vlastně samotnému pojetí není příliš co divit. Jako úvod série však tato kniha funguje vcelku dobře a bude zajímavé sledovat co si pro nás autorky připraví v následujících dvou dílech, kterých bychom se měli dočkat snad ještě během letošního roku.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..