Juli Zeh – Pod vodou

2

ANOTACE:
Když se z pravdy stane lež a z útočníků jsou náhle oběti.

Herečka Jola přijela se svým partnerem Theem na ostrov, aby se připravila na další roli. Když pozná Svena, nevinný flirt se promění ve smrtonosný milostný trojúhelník, který zboří všechna pravidla.

Sven opustil Německo, žije na ostrově a pracuje jako instruktor potápění. Jeho heslo zní: nepleť se do problémů jiných lidí. Teď zjistí, jaké to je změnit se ze svědka ve spoluviníka. A pochopí, že se stal součástí vražedné hry, ve které téměř neměl šanci uspět.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha ebooky


Ne nadarmo se říká, že obal knihy prodává a v případě Pod vodou německé autorky Juli Zeh to platí dvojnásob. Tento nejnovější kousek z nakladatelství Host zkrátka v knihkupectví jen tak nepřehlédnete. Otázkou však zůstává, jestli čtenáře dokáže zaujmout i příběh ukrytý za tímto líbivým přebalem.

1011Tato německá autorka navíc není českým čtenářům rozhodně neznámá. S Juli Zeh se mohli setkat především ti, co pravidelně sledují edici Světová knihovna, kterou má na svědomí nakladatelství Odeon. Zde jí vyšly celkem tři romány (Temná energie, Hráčský instinkt, Orli a andělé), ten čtvrtý ovšem již vychází pod hlavičkou brněnského Hostu, které knize věnovalo svou vyhlášenou péči. Čehož je i samotná obálka krásným důkazem.

Samotný příběh zavádí čtenáře na jeden z Kanárských ostrovů, kam krása vulkanické přírody zavedla i jednoho z hlavních hrdinů Svena. Ten opustil Německo, aby se zde usadil a splnil si svůj sen. Spolu se svou družkou Antje vede malou školu potápění pro turisty, kteří se rozhodnou prožít adrenalinovější dovolenou.

Jedněmi ze Svenových zákazníků je i Jola se svým partnerem Theem. Ona průměrná herečka, která vsází na své jméno a on ztroskotaný spisovatel, který vydal jediný román a snaží se ze své zašlé slávy ještě po letech žít. Na první pohled úplně obyčejný pár, který zatoužil po troše dobrodružství. Je na nich sice možná něco malinko znepokojujícího, ale platí opravdu velkoryse a Sven složenky platit musí, takže je s radostí vezme pod svá křídla. To ovšem netuší, kam až ho tato dvojice zavede.

Pokud jste se již s touto autorkou setkali, asi víte, že její knihy většinou stojí na rozhraní několika žánrů a nedají se úplně lehce zaškatulkovat. Ani v její nejnovější knize tomu není jinak. Tento thriller v sobě skrývá mnohem víc, než je na první pohled patrné. Navíc v sobě ukrývá nezanedbatelnou psychologickou detektivní hádanku, která se line napříč celým vyprávěním.

stažený souborOstatně na psychologii hlavních postav je postaven celý příběh. Díky tomu, že se v celé knize vyskytují až na pár zanedbatelných výjimek pouze čtyři postavy, mohla jim autorka také věnovat náležitou péči. Všichni hrdinové jsou tak popsáni velice reálně a rozhodně se o nich nedá říct, že by byli černobílí. To je mimochodem vidět i na samotném vyprávění, které ze všeho nejvíce připomíná zápisky z deníků.

Navíc již od samého začátku díky Svenovi víme, že se na ostrově něco stalo. Otázkou ovšem zůstává co a hlavně jaké to bude mít následky. Postupem času tak odkrýváme tajemství, na které by někteří z hrdinů nejraději zapomněli. Aby vše nebylo tak jednoduché, Svenovo vyprávění doplňují deníkové záznamy Joly, která si svědomitě zapisuje své dojmy z celého pobytu na ostrově. Ačkoliv jsou obě tyto linie velmi podobné, v pár detailech se rozcházejí a těchto rozdílů postupem času přibývá. Otázkou zůstává, kdo lže a kde je vlastně pravda?

Pod vodou sice není nijak dlouhá kniha, ovšem o to silnější dojem dokáže ve čtenářích zanechat. Neskrývá v sobě sice nikterak složitou zápletku, navíc děj se dá relativně rychle odhadnout, pokud však při čtení nebudete moc nad těmito fakty hloubat a necháte se volně unášet neklidnou hladinou v okolí Kanárských ostrovů, dokáže se vám nejnovější kniha Juli Zeh bohatě odměnit.


 alzaebook

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. Už je to dost dlouho, co jsem četla nějaký thriller, a tohle vypadá dost dobře 🙂 Sympatický je mi i ten malý rozsah – vypadá to jako příjemná jednohubka 🙂 Pěkná recenze, rozhodně mě nalákala ke čtení! 🙂

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..