Jukito Kiširo – Bojový anděl Alita 1: Zrezivělý anděl

0

 

ANOTACE:
Bojoví roboti nejsou jen Terminátor. Můžou mít i podobu křehké dívky žijící na smetišti a lovící lidi. Prostě Ality. Další slavná manga přichází konečně na český trh – celá jen v několika mohutných knihách! Napínavý příběh z temného světa budoucnosti, efektní akce, emoce a parádní kresba, prostě všechno, co od komiksu chcete!

Epická akční sci-fi o bojovém robotovi, kterého najde jednoho dne doktor na vrakovišti. O robotovi, který nemá paměť, ale dokáže bojovat. Legendární manga, u které už několik let uvažuje James Cameron o filmovém zpracování, přináší nejen monumentální souboje, ale i propracovaný sci-fi příběh a velmi silné emoce. Příběh zranitelného, ale přitom smrtícího robota, který byl svržen z nebes na zem a hledá svoje místo v životě, k tomu přímo vybízí.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Japonská manga je fenomén, který si získává čím dál větší popularitu i v našich končinách. Ostatně stačí se podívat na nabídku nakladatelství Crew, která čítá řadu více než zajímavých titulů v čele s Narutem, Ghost in the Shell, či Tokijským ghúlem. K nim nyní přibývá i Bojový anděl Alita japonského scénáristy a kreslíře Jukito Kišira.

Pokud se vám manga až doposud vyhýbala a s žádnou jste doposud nepřišli do styku, tak věřte že tento specifický žánr v sobě ukrývá řadu specifik a záludností, se kterými se musíme vyrovnat. Kromě toho, že se čte odzadu dopředu a zprava doleva patří většina mang mezi opravdu dloooouhé série. Alita naštěstí patří mezi ty kratší. V originále byla zpracována v rámci devíti knih. U nás ji Crew vměstná do čtyř více než čtyřsetstránkových booků, které by měly vyjít každý půlrok. Čekání na závěr série tak rozhodně nebude nekonečné, což potěší nejednoho fanouška.

Kiširo vytvořil ve svém díle fantastický svět v němž se ponoříme do daleké budoucnosti 26. století, ve kterém naplno vládnou technologie v čele s kyborgy, či roboty. Lidé jsou modifikování a není nijak neobvyklé být kyborgem, ba právě naopak. Nejsou to však jen technologické vymoženosti, které “hýbou” tímto světem. Máme zde bájné město v oblacích a hluboko pod ním hromady odpadků, továren, lidí a androidů žijících ve slumech a přeplněných městech.

A právě do tohoto světa zasadil Kiširo svůj příběh o kyborgovi, který vypadá jako čtrnáctiletá dívka. Tu, nebo přesněji to co z ní zbylo, jednoho dne najde na robotickém vrakovišti Dr. Ido. Sežene nové tělo a dá jí jméno Alita. Ta si však nemůže si vzpomenout kdo je, nebo odkud pochází. Teprve čas a střet s vraždícím robotem odhalí střípky z její minulosti a jak se zdá krev a násilí je Alitě vlastní. Jaká jsou však skutečná zákoutí její minulosti…?

Ačkoliv se jedná o úvodní knihu celé série Kiširo rozhodně čtenáře nešetří a nezaobírá se nějakými zdlouhavými úvody. Prakticky už od samého začátku tak rozjíždí dechberoucí jízdu plnou akce a napětí. Kdy tento pocit ještě více umocňují dynamické až filmové střihy. V tomto ohledu Kiširo opravdu vyniká a přesně ví, kdy jaký panel využít, kdy se vrátit v ději zpět, kdy zvolnit, či naopak přitlačit na pilu.

Není to však pouze akce a přímočarý děj, kterému se Kiširo v Alitě věnuje. Perfektně navozuje i atmosféru neradostné budoucnosti v níž se celý příběh odehrává. A v neposlední řadě také výborně rozebírá osobnost hlavní hrdinky. Přeci jen, i přesto že se z velké části jedná o “bojový stroj”, kdesi uvnitř se ukrývá čtrnáctiletá puberťačka. A jako taková je tak trochu rebel, rozhodně nebude poslouchat, či se chovat logicky, obzvláště ve chvílích, kdy se Alita zamiluje. Pak jde veškerá logika a dobré rady zcela stranou…

Jukito Kiširo vytvořil opravdu komplexní dílo, ve kterém najdeme prakticky vše na co si vzpomene. Od hutné atmosféry, akčních scén až po silný příběh a hrdinku, kterou je opravdu snadné si oblíbit. Není proto divu, že se tato manga těší obrovské oblibě i ve Spojených státech. Alita má rozhodně co nabídnout i těm, kteří se manze za normálních okolností obloukem vyhýbají. Pokud tedy mezi ně patříte, zkuste začít právě tímto kouskem a možná změníte názor.

Možná i to byl jeden z důvodů proč James Cameron již dlouhá léta touží přivést Alitu na filmová plátna. Po řadě spekulací se navíc zdá, že se filmové adaptace dočkáme v dohledné době. Do režišérského křesla by měl usednout Robert Rodriguez, jenž se společně s Cameronem bude snažit vdechnout Alitě skutečný život. Ostatně rozpočet mají více než slušný, jak však Alita nakonec dopadne si budeme muset ještě nějakou dobu počkat, mezitím si musíme vystačit s komiksovou předlohou.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.