JP Ahonen – Belzebubové

0

Když v roce 1973 vznikla rocková kapela Kiss, její členové pravděpodobně netušili, že i takřka po padesáti letech od svého vzniku budou nepřehlédnutelnou legendou, která inspiruje. Právě v “Kissácích” a britských Gorillaz se pravděpodobně vzhlédl finský kreslíš JP Ahonen při tvorbě svých svérázných komiksových skečů, ve kterých nám představuje Addamsovu rodinu pro jednadvacáté století. Připravte se na výlet do pekla, Belzebubové přicházejí…

Belzebubové jsou takovým malým blackmetalovým zázrakem ze severu. Jejich pouť začala vcelku nevinně, když grafik a ilustrátor JP Ahonen začal na sociálních sítích publikovat první stripy inspirované blackmetalovou subkulturou. Hlavními hrdiny se stala svérázná metalová rodinka která plane nehynoucí láskou k Satanovi, občas vyvolá nějakého toho démona a dovolenou tráví v pekle.

Postupem času se Belzebubové staly obrovským fenoménem, který dalece přerostl prostředí klasického webkomiksu. V roce 2018 tak jejich skeče vyšly poprvé knižně, aby o rok později následně “ožili” a vydali skutečné album Pantheon of the Nightside Gods. Po britských Gorillaz se tak na hudební scéně podařilo prosadit i druhé zcela animované hudební kapele. Na rozdíl od Gorillaz, však the Belzebubs nemíří do mainstreamu, ale zůstávají pěkně u svých metalových kořenů, ze kterých si ve svých stripech nezřídka dělají srandu.

Ostatně je to právě nadsázka a boření všeobecně přijímaných stereotypů o této subkultuře, o které se Ahonen ve svých stripech opírá a snaží se na ně poukázat. Kromě řešení všedních starostí typického metaláka, kterými jsou správné líčení, zjištění kolik kovových hrotů se vejde na metalový kostým, či vyvolávání démonů, si tato metalová Addamsovic rodinka včele s otcem Slothem, mámou Lucyferou, dospívající Lilith a malým Leviatanam užívají vcelku rodinnou idylku.

Avšak vzhledem k tomu, že Belzebubové vycházeli původně ve formě krátkých několika panelových skečů, jejich “příběhy” jsou především z počátku hodně epizodický. Až s ubíhajícími stránkami se i na tomto malém rozsahu začne rozvíjet “příběhová linie”, ve které Belzebubové hledají nového bubeníka. A právě tato linie se snaží být nosnou osou celé knihy. Byť i jednotlivé stripy rozhodně stojí za to a velká část z nich vás zaručeně pobaví. Samozřejmě zde najdeme i pár slabších kousků, avšak vzhledem k celkovému rozsahu knihy a počtu jednotlivých situací, do kterých se naši hrdinové dostávají, to naštěstí výraznějším způsobem nesnižuje celkový dojem z knihy.

Kamenem úrazu může pro některé čtenáře být Ahonenův specifický humor, který dokáže být pořádně černý a v některých chvílích jde možná i lehce za čáru. Na druhou stranu o našem národu je známo, že se v černém humoru doslova vyžívá a tak by se Ahonen mohl velké části čtenářů trefit do vkusu.  To ostatně platí i samotnou grafickou stránku tohoto komiksu.

Belzebubové mohou podle předchozích řádek působit maličko drsnějším dojmem. Opak je však pravdou Ahonen jim dodal skutečně kouzelnou podobu, která se může směle měřit i s nepřekonatelnou Hildou. Díky tomu si tuto svéráznou rodinku zamilují čtenáři všech kategorií. Byť bych u těch nejmenších, vzhledem k použitému humoru a některým scénám, přeci jen ještě počkal. Určitě nechcete prvňákovi vysvětlovat, jestli ultrazvukem poznáte, že se vám narodí antikrist, či že se ze střev opravdu nedělají masky, o rozkopávání hrobů ani nemluvě…

Belzebubové jsou specifickým kouskem, který potěší nejen milovníky metalové kultury, ale i všechny fanoušky černého humoru. Addamsova rodina pro jednadvacáté století zkrátka táhne a bude zajímavé sledovat, kam až se povede této svérázné rodince z Finska dostat. Kdo ví, třeba jednou vyzvou na souboj i samotné Simpsonovi…BELZEBUBOVÉ
SCÉNÁŘ: JP AHONEN
KRESBA: JP AHONEN
PŘELOŽIL: NAĎA ŠPETLÁKOVÁ
VYDAL: PASEKA
ROK: 2020
STRAN: 128
ORIG. NÁZEV: Belzebubs
ISBN: 978-80-7637-064-7

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..