Joss Whedon – Astonishing X-Men #1: Nadaní

0

 

ANOTACE:
Tým snů v akci! Scenárista Joss Whedon (seriály Buffy, přemožitelka upírů, Angel, Firefly, filmy Chata v horách, Avengers) a John Cassaday (Planetary, Captain America) se spojili, aby rozjeli novou x-menskou sérii – a povedlo se jim to opravdu velkolepě!

Cyclops a Emma Frostová dali znovu dohromady tým X-Menů, s jediným velkým cílem. Ohromit svět. Ale jejich plány jdou vniveč ještě dřív, než stihli vůbec začít. Začíná se šířit informace o převratném objevu ohledně mutantského genu. Z mutantství se stává choroba, kterou je možné vyléčit, vypukají bouře, a i sami X-Meni se začínají dělit na dva nesmiřitelné tábory.

Do akce se navíc vkládá tajemný a nebezpečný Ord, se svými vlastními plány. Naštěstí mají X-Meni nového a nečekaného spojence… a samozřejmě, spoustu nových a nečekaných protivníků.

Jak dopadne souboj o další osud mutantstva?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Ačkoliv se konec roku již tradičně nese ve znaku velkých novinek a očekávaných titulů, nakladatelství CREW nezapomíná oprašovat ani klasičtější příběhy. Tentokrát necháme stranou dotisky legendárního Loba a zaměříme se na kousek, který u nás vyšel již v rámci UKK. Po Gaimanově 1602 a Millarovu Starym dobrym Loganovi se konečně dostala řada i na Josse Whedona a jeho kultovní run X-Menů. A začínáme pěkně od prvního čísla – Astonishing X-Men: Nadaní jsou zde!

Stejně jako předchozí dva zmíněné tituly i Whedonovi X-Meni jsou skutečnou legendou, kterou by si žádný fanoušek komiksu neměl nechat uniknout. O jeho oblibě ostatně svědčí i fakt, že když u nás před 6 lety vyšel poprvé v rámci kompletu UKK, takřka okamžitě se po něm, stejně jako po řadě dalších titulů, zaprášilo a patřil mezi vskutku nedostatkové zboží. To mnohdy vyšroubovalo jeho cenu až do nesmyslně závratných výšin. 

Jelikož se ale říká do třetice všeho dobrého, je zde nakladatelství CREW, které se rozhodlo to s touto legendární řadou znovu zkusit. Úvodní kniha série tak u nás vychází po šesti letech znovu, tentokrát v paperbacku a příslibem, že když se Nadaným bude dařit bude CREW v této sérii pokračovat. A tak bychom tuto knihu rozhodně neměli minout, jelikož právě Whedonův run patří mezi to vůbec nejlepší, co kdy s X-Meny vyšlo, byla by tedy věčná škoda, kdybychom neměli možnost si tuto sérii přečíst celou i v češtině.

Stejně jako naprostá většina mainstreamových sérií tak i X-meni Josse Whedona volně navazují na předchozí run Granta Morrisona. Je tedy jasné, že nám bude sem tam něco málo unikat. Whedon se však úvodní knihy série zhostil skutečně na výbornou a tak si troufám říct, že s těmito X-Meny nebudou mít problém ani naprostí nováčci. Samozřejmě za předpokladu, že alespoň víte kdo je Cyclops, Emma Frost, Kitty Pride, či Wolverine. Whedon se totiž rozhodně neobtěžuje s představováním jednotlivých postav. Pokud vás tedy zcela minuly jakékoliv komiksy, či filmy s těmito superhrdiny, připravte se na to, že minimálně z počátku budete hodně tápat. Toto zkrátka není X-Menovský origin, ale perfektně vystavěný příběh o novém počátku týmu X-Menů.

Profesor X opustil školu a vše nechal na Cyclopsovi a jeho “přítelkyni” Emmě Frost. Život však jde dál a tak i mutanti musí nadále přežívat. Znovu se tak formuje tým X-Menů z nejznámějších jmen tohoto univerza, s jediným velkým cílem. Ohromit svět. Jenže ještě než tak stane, dostanou jejich plány pořádnou trhlinu. Světem se začíná šířit informace o tom, že vědci objevili lék, který vás dokáže zbavit mutantského genu. Tato informace zcela otřese X-Menovským světem a rozdělí mutanty na dva nesmiřitelné tábory. Je však lék na mutagen skutečný, nebo zde někdo hraje pořádně nebezpečnou zákulisní hru? Do akce se navíc vkládá tajemný a nebezpečný Ord, se svými vlastními plány. Zkrátka a dobře X-Meni se rozhodně nebudou nudit…

Ačkoliv má start této série relativně monumentální zápletku, vše působí až neuvěřitelně komorně. Whedon se tak zaměřil především na samotné postavy, které jsou zmítané pochybami, motivací a celou řádkou pocitů, díky kterým jsou jednotlivé postavy uvěřitelné a získávají patřičnou hloubku. Když k tomu připočteme skvěle vystavěný a hlavně pak funkční příběh, který vás již od úvodních stran vtáhne zcela do děje, jsou Astonishing X-Men: Nadaní skutečnou lahůdkou, která by vás neměla minout. Toto tvrzení nakonec podtrhuje i perfektní kresba Johna Cassadaye, která nemalou měrou dopomáhá k celkové atmosféře a vyznění tohoto komiksu.

Můžeme skutečně kvitovat s obrovským nadšením, že na podobné kousky pouze nesedá prach a nakladatelství CREW se je rozhodlo reinkarnovat v novém českém vydání. Ano, cena v případě těchto titulů již nikdy nebude na úrovni trafikových kompletů, avšak i těch pár stovek navíc se v případě podobných titulů bezesporu vyplatí. Navíc se možná po více než šesti letech dozvíme, jak to bylo s X-Meny dál, protože co si budeme povídat konec této knihy je otevřený a vyloženě láká na další číslo. Snad se ho tedy konečně dočkáme i u nás.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..