Joshua Williamson – Flash 6: Když zamrzne peklo

0

Po více než půlroční pauze se fanoušci šarlatového běžce dočkali. Jeden z nejoblíbenějších hrdinů DC univerza Flash je konečně zpět. Na nejrychlejšího muže na Zemi tentokrát čeká vražda za mřížemi a bude se muset vyrovnat i se stále vlivnějším zločineckým bossem, který ohrožuje Central City. Ale to jen v případě Když zamrzne peklo….

Šestý díl Flashe se dočkal, stejně jako nedávno vydaný Batman detective comics, docela razantní změny. V knihkupectví jej totiž již nenajdete s typickým bílým rámováním a modrým pruhem který označoval, že série spadá do ucelené řady Znovuzrození hrdinů DC. I když jsme se po více než dvou letech dočkali v tomto ohledu vcelku razantní změny designu, což samozřejmě ponesou někteří čtenáři s nelibostí, na samotných příbězích se nic nemění. A tak i když šestý Flash již nespadá pod “rebirth”, plynně navazuje na události předchozí knihy.

Ostatně i hlavní scénárista série zůstává stejný. Flashe má tak i nadále na starost Joshua Williamson, jenž s tímto hrdinou ještě zdaleka neskončil a i nadále rozvíjí příběh, který započal před více než dvěma roky v první knize. A i když se autor v případě Flashe drží relativně při zemi celá jeho série působí vcelku svěžím dojmem, čemuž bezpochyby dopomáhá i kvalita, kterou Williamson v rámci této řady drží. A aktuální novinka z Nakladatelství CREW  se v tomto ohledu nikterak nevymyká.

Poté co Flash dokázal v minulé knize přijmout své nové já, si moc klidu neužije a už se na něj řítí nové problémy. Coby Barry Allen nedávno ztratil místo kriminalisty a ocitl se v nejtvrdší věznici v Central City. V Iron Heights navíc zrovna došlo k vraždě a tak se Barry ocitá v centru dění. Jenže z nové pozice nemůže s vyšetřování nijak asistovat, avšak vzhledem k tomu, že jde o jeho “staré známé” Ranaře, nemůže to nechat jen tak. 

Flash naštěstí žádnými nařízeními svázaný není a tak se vcelku záhy může pustit do vlastního vyšetřování s jednoduchým cílem rozkrýt celou záhadu, která obestírá Iron Heights. Tento “vězeňský kousek” je však pouze jednou z příběhových linií, na které se v této knize můžeme těšit. Šestý Flash kromě něj nabízí příběh v němž se na scénu vrací údajně mrtvá Meena a organizace zvaná Singularita, která má s Flashem vlastní plány. Příjemným bonusem je pak speciál věnující se Wally Westovi a jeho problému, že si na něj nikdo nepamatuje.

Hlavním lákadlem této série je bezesporu fakt, že i když je Flash opravdovým superhrdinou řeší zároveň i běžné lidské problémy. Ostatně, jeho nesmělost a problémy se vztahy jsou pověstné. Díky tomu získává náš hrdina lidštější tvář a pro čtenáře je snazší se s ním sžít. Podobný přístup však tentokrát maličko ustupuje do pozadí a autor tak nechává vyniknout především Flashovo superhrdinské já. Což se vcelku pochopitelně odráží i na samotných zde obsažených příbězích. 

Druhým menším problémem, který mohou čtenáři s Flashem a tím i toto knihou mít je fakt, že Williamson nedal této sérii ani za šest vydaných knih nějaké pevnější směřování. Ano, jednotlivé příběhy jsou sice vcelku zajímavé, ale chybí jim pevnější spojující prvek, který by celou sérii posunul ještě o stupínek výš. Williamson sice tu a tam ukáže určité náznaky, zatím se však ještě neodhodlal cokoliv více rozvinout. Snad někdy příště.

Nový Flash vás tak pravděpodobně na zadek opět neposadí, avšak to co dělá, dělá vcelku dobře. Do rukou se nám tak opět dostává klasická “mainstreamová oddechovka”. Joshua Williamson tak sice stále nedokázal naplno využít Flashův potenciál, celá série však stále rozhodně patří mezi ty povedenější kousky, které nám “Znovuzrození nabídlo. Nezbývá než doufat, že se Williamson nakonec trochu osmělí a zkusí s tímto hrdinou trochu zaexperimentovat, potažmo mu dá alespoň pevnější směřování, které by nám do budoucna přineslo nějaké zajímavější příběhové vyústění. Tento hrdina by si to rozhodně zasloužil.FLASH #6: KDYŽ ZAMRZNE PEKLO
SCÉNÁŘ: J. WILLIAMSON, M. MORECI
KRESBA: CH. DUCE, S. KOLINS, S.A. MCDANIEL, H. PORTER, P. MHAN
PŘELOŽIL: CHANGER THE ELDER
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 152
ORIG. NÁZEV: The Flash #06: Cold Day In Hell
ISBN: 978-80-7449-880-0

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..