Joshua Williamson – Flash 5: Negativ (Rebirth)

0

 

ANOTACE:
Central City čelí nové hrozbě… Flashovi?
Barry Allen zažívá těžké období. Jeho přítelkyně se mu odcizila a práce v kriminalistické laboratoři trpí. Barry se snaží zůstat pozitivní… ale to je dost náročné, protože následkem vystavení negativnímu zdroji rychlosti poznává zcela novou část sebe samého.
Když se teď pouští do běhu, aby zastavil zločince, jako je Shrapnel, nechává za sebou spoušť, kterou nedokáže ovlivnit. Jako Negativní Flash musí Barry zvážit všechno dobré proti potenciálním škodám, které by mohl napáchat… a záchrana druhých pak už nevypadá jako ta správná volba.
Bohužel se zároveň z kriminalistické laboratoře začaly ztrácet důkazy a všechny stopy napovídají, že v Central City začíná řádit nová hrozba. A pokud ji nedokáže zastavit Negativní Flash… kdo ano?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Barry Allen dokázal v rámci Znovuzrození hrdinů DC již nadobro vystoupit z Batmanova stínu a pevně se usadil mezi nejoblíbenějšími hrdiny, které nám tento “mamutí” projekt nakladatelství CREW a BBart přinesl. Krátce před Vánoci navíc přichází již s pátou knihou série v níž Central City čelí nové hrozbě. A tou není nikdo jiný, než samotný FLASH.

Stejně jako v případě předchozích knih i aktuální novinku obstaral zkušený scénárista Joshua Williamson, jenž již nejednou dokázal, že si se šarlatovým běžcem neobyčejně rozumí. I nadále tak rozvíjí příběh nastíněný v předchozích knihách. A tentokrát se opravdu vyplatí tyto události znát, minimálně ty z předchozího dílu, jelikož právě v této knize hrají velice důležitou roli. Pokud vás tedy Bezhlavý úprk prozatím míjel, doporučím se k němu vrátit dříve, než se pustíte do aktuální novinky.

Právě díky tomu pochopíte, proč Barry Allen právě neprochází zrovna jednoduchým obdobím. Od chvíle, kdy se na scénu v minulé knize vrátil Reverzní Flash jde s Barrym vše od desíti k pěti. Jeho láska Iris se mu odcizila a ani s Kid Flashem si dvakrát nerozumí, když k tomu připočteme i těžké období v práci, nevypadá to s Flashem dvakrát dobře. Navíc se následkem vystavení negativnímu zdroji rychlosti něco uvnitř něj změnilo a Flash se tak musí vypořádat i se sebou samým.

Navzdory snaze stále pomáhat všem ostatním, přichází jeho snaha vniveč. Místo záchrany nevinných lidí a zastavení zločinců zůstává za samotným Flashem, díky vlivu negativního zdroje rychlosti, nevídaná spoušť. Šarlatový běžec se tak stává pro celé Central City novou hrozbou a to si Barry samozřejmě nemůže dovolit. Existuje však vůbec nějaká možnost, jak vše vrátit do starých kolejí, nebo je se “starým Flashem” nadobro konec?

Hlavní devizou Flashových příběhů bylo vcelku velké zaměření na samotného hrdinu a řešení jeho osobních problémů a vztahů s okolím. Díky tomu působil Flash daleko civilnějším a uvěřitelnějším dojmem, což bezpochyby oceňuje nemalá část čtenářů. Ostatně, především díky tomuto odlišení je Flash u fanoušků tak oblíbený a ani pátá kniha v tomto trendu rozhodně nehodlá nic měnit. Byť na to jde maličko jiným způsobem, než doposud. Osobní život Barryho Allena je v podstatě v troskách, avšak tato linie musí tentokrát maličko ustoupit do pozadí zásadnějšímu problému, kterým jsou Flashovi nově nabité schopnosti. 

Samotný námět příběhu sice nemá ambice otřást celým DC multiverzem, rozhodně však dokáže zaujmout a ve čtenářích zanechá veskrze pozitivní dojem. Byť se samozřejmě nejedná o nic extra inovativního a s podobným námětem jsme se mohli potkat v nejrůznějších podobách již hodněkrát. Avšak na tomto příkladu je jasně vidět autorova snaha posunout sérii někam dál a dát jí vcelku jasné směřování, které již nebude nabízet jen pouhý výběr jednotlivých příběhů s tímto oblíbeným hrdinou, ale bude se snažit dále rozvíjet i příběhovou linii táhnoucí se napříč celou sérií.

Tentokrát je navíc příběh i daleko stravitelnější a srozumitelnější, než například předchozí kniha, ve které se hodně řešilo cestování časem. Díky tomu nejsou na čtenáře kladeny takové nároky na pozornost a z Negativu se tak stává vcelku příjemná superhrdinská jednohubka, která fanoušky šarlatového běžce rozhodně nezklame. Vše tak zůstává prakticky při starém a Flash si tak i nadále může bez problému budovat svou pevnou pozici v rámci celého Znovuzrození hrdinů DC.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..